Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel kontrolny ze stacyjki i przelaczników dzwigniowych

15 Sie 2017 23:21 636 2
 • Poziom 4  
  Cześć,

  Jako że swój zestawik posiadam już ładną chwilę, chciałem do swojej poczciwej z3 plus wsadzić coś w stylu panelu kontrolnego. Jak miałoby to wyglądać?
  Z przodu na kratce wstawie małą stacyjkę która będzie zamiennikiem dla przycisku on/off w zasilaczu. Dalej chciałbym dodać 4 przełączniki dzwigniowe oraz diody led. Konkretnie chodzi o to, żeby całość stanowiła jeden schemat po którym można włączyć komputer i tak:

  Po zmianie pierwszego przełącznika zapalają się ledy z przodu obudowy oraz dioda nad przełącznikiem.
  Po drugim zapala się reszta ledów + dioda nad przełącznikiem.
  Po 3 coolery na spodzie i szczycie obudowy + dioda
  Po 4 coolery na froncie + dioda.

  Samo podłączenie tego nie byłoby trudne jednak jak do funkcji powyżej dodać bajer w postaci takiej, iż dopiero włączone wszystkie 4 przełączniki zamykają obwód i umożliwiają działanie przycisku włączania?
  Mam nadzieje ze rozpisałem to w miare czytelnie, aktualnie nie mam większego pomysłu w jaki sposób można by to połączyć, dlatego licze na Wasze sugestie.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 38  
  ON/OFF w zasilaczu mówisz? Zdajesz sobie sprawę z tego że tam jest 230V? Poza tym skąd chcesz wziąć prąd do zasilenia tych wentylatorow i ledów przed uruchomieniem komputera? Jedyne co masz w zasilaczu przed jego uruchomieniem to 5V stand by w okolicy 10-15W w zależności od zasilacza, dioda może się zaświeci ale jakie wentylatory chcesz tym zasilić? Pomysł dziwny, a z wyciaganiem 230V do wnętrza obudowy można pokusić się o nagrodę Darwina.
 • Poziom 43  
  Jakie coolery chcesz zastosować dokładnie?
  7 wentylatorów planujesz, do tego jeszcze 1 na CPU, 1 na PSU, z 2 na GPU.
  To 11 wentylatorów w sumie. Jeśli te siedem planowanych chcesz poniżej 120mm wielkości zestaw będzie huczał jak fabryka w trakcie pracy. Będzie wrażenie, że zaraz wzniesie się w powietrze jak helikopter.
  Co do projektu - ciekawy. Jak jakieś odpalanie skomplikowanej maszynerii.
  Używałem przełącznika dźwigniowego jako POWER ON i było to świetne zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi w moim PC. Dźwignia włączała płytę i PSU, ale jako, że zwykły POWER ON działa impulsowo, a dźwignia zamyka obwód, komputer się w kółko resetował. :D
  Do czasu przełączenia dźwigni w pozycję wyjściową ;).
  Wracając do Twego projektu - on wymaga zastosowania dodatkowego zasilania +12V na "kombinowany start". Układ jaki musisz wykonać nie powinien być skomplikowany jednak rozważ włączanie PC tylko dźwignią 4. Otrzymasz funkcjonalność włączonego PC z możliwością pracy na 4 coolerach front i z wyłączonymi ledami - np. na nocne grzebanie w sieci. (;p)