Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczki

16 Sie 2017 00:16 2628 17
 • Poziom 14  
  Wątek się pewnie rozwinie bo mam zamiar zrobić pełen remont ale na początek proszę o pomoc w wydobyciu ślimacznicy. Żadne delikatne podważanie nie skutkuje, a samo koło daje się z trudem obracać wąskimi szczypcami (jedna szczęka w otwór po korbie, druga oparta o jedno z promieniowych żeberek.
  Corolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczki
 • flexghzflexghz
 • Poziom 14  
  @kkknc Z drugiej strony jest stalowa ośka wtopiona w plastik obudowy :(

  @DriverMSG Wielkie dzięki za znalezienie tego wątku na Forum Corolli, szukałem ale na tak szczegółowy nie trafiłem.

  Gorąca woda poluzowała koło na tyle że się ździebko lżej obraca, ale o zdjęciu go dalej nie ma mowy. Odgiąłem wiec na środku plastik tak, żeby dojść do styku ośki z kołem i zalałem na noc penetratorem
 • Poziom 14  
  No to już krok do przodu, nie ma to jak brutalna siła :)
  Żadne gorące wody i pentratory nie pomogły. W otwór na korbę (ten duży powyżej ośki na fotce) wkręciłem na silę długą śrubę M8 (otwór w plastiku fi 7). Potem łeb śruby w imadło, w jedną ręka pobijak fi 4 a w drugą młotek 1kg. Pobijak oparłem centralnie na ośce i leciutko go pukałem młotkiem. No i koło zeszło :D
  Żadnych pierścieni sprężynowych nie znalazłem. Ośka jest zatopiona w obudowie i ma w połowie wysokości rowek ale moim zdaniem smarny.

  Po wypolerowaniu skorodowanej ośki papierem wodnym 1000 ślimacznica wchodzi i schodzi bez kłopotu.
  Teraz będą testy elektryczne...
 • flexghzflexghz
 • Poziom 20  
  Robiłem ten silniczek kiedyś u siebie, a i podobny w passacie czy czymś od VW wymieniałem. Inne tylko mocowania, na module nawet ten sam procesor motoroli. Ale wracając do tematu, u mnie jak woda weszła to robiłem uszczelnienie. Na ośce gdzie jest przykręcane ramie wycieraczki masz mały oring i go wymień, ja bez tego musiałem szybko rozbierać drugi raz :D U mnie jeszcze było zwarcie w zasilaniu 5V układziku motoroli. Zwarcie miał kondensator ceramiczny smd 100nF.
 • Poziom 14  
  grzesiekw12 napisał:
  U mnie jeszcze było zwarcie w zasilaniu 5V układziku motoroli. Zwarcie miał kondensator ceramiczny smd 100nF.

  Wracam do temau dopiero teraz bo w tzw. międzyczasie, przy prędkosci 70km/h scięły się zęby kołą zębatego lańcucha rozrządu (pierwszy w historii znany mojemu mechanikowi przypadek) i miałem przez jakiś czas inne priorytety.

  Przekładnia wcieraczki zrobiona, podpięta na krotko do zasilacza labratoryjnego kręci ładnie więc przyszedł czas na regulator:

  Corolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczki

  Jak na stole sprawdzić czy tooto działa? Bo garażu nie mam a aura zniechęca to testów pod chmurką...
 • Poziom 14  
  DriverMSG napisał:
  Masz w domu zasilanie 12V i cały silniczek? Czy tylko sterownik?
  Mam i zasilacz (chinczyk ze sklep.avt.pl, 0-30V/5A) i złożoną oraz nasmarowaną przekładnię z silnikiem (też nasmarowanym) i sterownik wylutowany na czas czyszczenia obudowy przekładni.

  P.S. co do strony to bardzo ubolewam...
 • Poziom 14  
  Dzięki, szkoda że tak mało czytelne i to u źródła czyli w Haynesie, gdzie wstawiono marne skany :(
  Z analizy schematu oraz oglądu silniczka i sterownika wygląda, że do sterownika dochodzi + i -(masa) oraz dwa przewody zwierane do masy w manetce przy kierownicy. Zwarcie jednego z nich uruchamia wycieraczkę na stale a drugiego z odstępami czasowymi.
  Ze sterownika wychodzą trzy przewody(metalowe ścieżki) idące do szczotek silnika, Do jednej szczotki idą dwa takie przewody, w tym jeden jest zwierany/rozwierany blachą koła ślimakowego.
  W sterowniku jest MOSFET BUK445 który podaje wspomniany + albo - na niezdublowany przewód idący do szczotki silnika.

  Do wyjaśnienia jest gdzie jest + a gdzie - ?
 • Poziom 14  
  No to już wiem którędy na silnik wchodzi plus więc mogę całość połączyć dłuższymi przewodami i podpiąć pod zasilacz. :D
  A to sterowanie (włączanie) minusem spod kierownicy też brzmi rozsądnie?
 • Poziom 14  
  No to już zrobiony kolejny krok ku świetlanej przyszłości ;)
  Opiszę sprawę dla następców.

  Corolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczkiCorolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczkiCorolla E11 FL LB - naprawa napędu tylnej wycieraczki
  Widoczny na fotce żółty przewód, przytknięty do masy wywołuje stały obrót białego koła. Oderwanie go od masy powoduje, że białe koło się jeszcze chwilę kręci i zatrzymuje zawsze w tym samym położeniu.
  Gdy się żółty przewód przepnie na sąsiedni pin i go "umasi" to białe koło robi pełen obrót, zatrzymuje się na 2-3 sekundy i dalej da capo.

  I tu jest jeden niepokojący objaw: gdy się oderwie żółty przewód od masy to koło raz na 3-4 takie próby zatrzymuje się na chwilę przed końcem obrotu, a potem rusza i zatrzymuje się definitywnie w położeniu końcowym. Ze 2-3 razy koło zrobiło nie jeden taki tymczasowy "postój" a dwa.
  Niepokoić się czy już wlutowywać sterownik?
 • Poziom 14  
  No i kiszka, bo źle założyłem ramię i przy podniesionym piórze wszytko chodziło ładnie ala i jak je opuściłem to się zablokowało o występ klapy i umarło. Czyli znowu muszę zdjąć :cry:
  Jest tam może jakiś indywidualny ukryty bezpiecznik? Bo znane mi bezpieczniki OK a cala reszta automobila działa 8-O