Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budżetowa instalacja fotowoltaiczna do zasilania małej serwerowni

waluszek 19 Sie 2017 00:19 3225 59
  • #31 19 Sie 2017 00:19
    Erbit
    Poziom 33  

waluszek napisał:
    ... zanika zasilanie z sieci przełącza się na baterie, a mnie chodzi o proces odwrotny, tak jak ktoś wyżej napisał, potrzebny jest układ który przy pewnej wartości napięcia ew. natężenia przełączy źródło, sieć/solar nie widzę tu niczego super skompilowanego.
    ...

Jak się znasz na elektronice to... zrobisz - ale proste to nie jest. Otwórz UPS to zobaczysz dlaczego.

Poza tym uważam, że taka praca jaką Ty opisałeś z ekonomicznego punktu widzenia nie przyniesie Tobie korzyści bo instalacja szybko się nie zwróci. Aby mogła się "szybko zwrócić" nadwyżki musisz oddawać do sieci. W przeciwnym wypadku nadwyżki stracisz (bo nie będziesz miał jej gdzie magazynować) a to wydłuży okres zwrotu i to znacznie. Policz.

[edyta]
    Na ten moment Twoja konstrukcja powinna wyglądać mniej więcej tak:
    PV -> Regulator ładowania -> akumulatory -> UPS (przetwornica)

Czyli PV ładują akumulator przez regulator a przetwornica wytwarza napięcie (gdy PV słabną część energii pobierana jest z akumulatora, jak PV znów dają całą moc, przetwornica pobiera z PV a nadmiar trafia do akumulatorów). Ten układ kupisz na rynku i złożysz (podłączysz).

Teraz tylko trzeba "przełączyć" na sieć (za przetwornicą) gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej progu. Tylko przełączyć i aż przełączyć.

Przy kalkulacji rentowności pamiętaj, że akumulatory mają sprawność około 60%.

[edyta2]
    Zobacz co znalazłem -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16231447#16231447

Przeczytaj tą wypowiedź a później cały temat bo ktoś szukał takiego rozwiązania jak Ty - może coś tam wymyślili.

[edyta3]
    A może układ powinien wyglądać tak:
    PV -> Regulator ładowania -> akumulatory -> przetwornica (230) -> przełącznik źródła (przetwornica / sieć) -> UPS (w celu likwidacji przerwy spowodowanej przełączaniem)

Oczywiście wymieniony "przełącznik" powinien być zautomatyzowany.

• Mierniki instalacji Metrel
  • #32 19 Sie 2017 09:01
    Leon444
    Poziom 20  

W offgrid jeśli chcesz rozbudować Swój UPS, musisz pamiętać że na tych 42Ah nic nie zrobisz, musisz mieć przynajmniej 10 razy tyle = koszty i to koszty takie że kupił byś falownik do ongrid, po za tym cała automatyka dodatkowa typu nawet regulator do tych 2kW paneli też nie będzie tani ze względu na moc jaka będzie przetwarzał w niskie napięcie 48V, a gdzie reszta jak sterowanie UPS-em i najważniejsze pamiętaj że jak coś sknocisz i UPS wepniesz w sieć a odetną prąd na linii w celu remontu lub naprawy a Twój UPS będzie wpięty i kogoś z energetyki porazi to pójdziesz siedzieć i jeszcze karę Ci dowalą... Ongrid ma zabezpieczanie antyisland...
    Po za tym z 2kW produkcji w taki dzień gorący jak dziś będziesz miał z 1,4-1,5kW a produkcja z paneli jest parabolą czyli do 11-12 będzie poniżej 1kW od 11 do 15 będzie powyżej 1kW a później znowu poniżej, więc kiedy będziesz miał na tyle mocy aby działać tylko na UPS-sie? tylko pomiędzy 11 a 15, chyba że zrobisz solar tracera który kosztuje ogromne pieniądze... Albo dodasz jeszcze paneli, jak dodasz paneli musisz mieć więcej akku lepszy regulatora ładowania i tak dalej...
    Tylko Ongrid w Twoim przypadku, jeśli chcesz aby było tanio, napaliłeś się na ten offgrid jak szczerbaty na suchary...
    Masz serwerownie telekomunikacyjną czy zioło hodujesz? bo tak się boisz zgłoszenia do ZE, ze już nie wiem czemu. Masz działalność gospodarczą czy masz to jako osoba prywatna?

• #33 19 Sie 2017 22:17
    anaba255
    Poziom 18  

Witam.
    Jesli chcesz kolego instalacje off-grid w Twoim przypadku potrzebował byś urządzenia, które w pierwszej kolejności wykorzystywało by energię z paneli, a resztę uzupełniało prądem z sieci, najlepiej bez użycia akumulatorów.
    Może niektóre inwertery hybrydowe spełniają takie funkcje, popytaj u sprzedawców?
    Choć uważam, jak większość, że on-grid jest najlepszym rozwiązaniem. Instalacja ok 2kW plus inwerter jednofazowy.

• Mierniki instalacji Metrel
  • #34 19 Sie 2017 22:18
    Erbit
    Poziom 33  

anaba255 napisał:
    ...
    Choć uważam, jak większość, że on-grid jest najlepszym rozwiązaniem....

Nawet jeśli prowadzi działalność gospodarczą ?

• #35 19 Sie 2017 22:34
    anaba255
    Poziom 18  

Erbit napisał:
    anaba255 napisał:
    ...
    Choć uważam, jak większość, że on-grid jest najlepszym rozwiązaniem....

Nawet jeśli prowadzi działalność gospodarczą ?

Dlatego napisałem o małej instalacji i inverterze 1-fazowym, zużycie samej serwerowni to 1kW, energia z instalacji 2kW prawie w całości zostanie skonsumowana na bieżąco.

• #36 19 Sie 2017 23:25
    Erbit
    Poziom 33  

anaba255 napisał:
    ... energia z instalacji 2kW prawie w całości zostanie skonsumowana na bieżąco.

To ma sens.

Może nawet powinien tak dobrać wielkość PV by instalacja nigdy nie wytworzyła więcej niż 1kW. jeśli wytworzy 0,3kW w niesłoneczny dzień to tyle tego dnia zyska a innego dnia zyska 0,9kW. Dopasowanie wielkości PV jest to o tyle łatwe, że ma stałe zużycie 1kW.

Czyli on-grid ale niewielkich rozmiarów co by wytwarzało nie więcej niż zużywa.

• #37 19 Sie 2017 23:40
    3301
    Poziom 20  

waluszek napisał:
    Cytat:
    Skoro już masz UPSa który to podtrzymuje to masz i aku, pytanie tylko na jakie napięcie DC jest ten UPS i jakiej pojemności ma baterie, to teraz wystarczy kupić panele tak ok 2kW albo i więcej w zależności od pojemnośći i poprzez odpowiedni regulator podłączyć do baterii a zasilanie upsa włączać poprzez stycznik sterowany z tego regulatora w zależności od napięcia na aku, np. jak napięcie na jednym aku przekroczy np te 13V to stycznik rozłączy zasilanie upsa z sieci, jak spadnie do 11 to załączy.

Mam ups APC 1500KVA pracuje na 48V mam do niego aktualnie podłączoną baterię akumulatorów 42Ah

Dokładnie o podobne rozwiązanie mi chodzi, wiem że to się kłóci z ideą of-grid i on-grid, ale ja nie mam potrzeby latać tylko na energii słonecznej, a z drugiej strony nie mam na dachu tyle miejsca aby załadować tam 10 KW paneli, co jeżeli dobrze liczę to koło 35 szt.

Chcę po prostu zasilić swoje ustrojstwo słońcem kiedy jest taka możliwość, kiedy jej nie ma, będzie pracowało tak jak do tej pory.

Ile muszę zainstalować paneli aby uciągnąć takiego UPS w pełnym obciążeniu np 1000W aby szedł tylko z zasilania słonecznego?

A może rozważysz takie chyba najprostsze rozwiązanie wykorzystując Twojego UPSa i baterię aku.

Przykładowo 4-6 paneli 250W co w słoneczny dzień może dać od 1000 do 1500W
    Więcej mocy i tak nie warto instalować przy tak małej pojemności aku, bo i tak część mocy będzie zmarnowana.

Potrzebny regulator 48V np. prosty solar 30 lub też bardziej zaawansowany MPPT z wyjściem load, do niego dobierasz panele, łączysz wszystko i programujesz wyjście. Zamiast przekaźnika R-15 możesz użyć np. stycznika ze stykami NC ok. 10A i cewką 48V DC który to rozłączy zasilanie UPSa po przekroczeniu na akumulatorach napięcia np. 55,2V a załączy gdy napięcie spadnie do np. 48 bo też przy tak małej pojemności niema co ich bardziej rozładowywać.

• #38 21 Sie 2017 09:44
    hostii
    Poziom 23  

3301 napisał:
    A może rozważysz takie chyba najprostsze rozwiązanie wykorzystując Twojego UPSa i baterię aku.

Przykładowo 4-6 paneli 250W co w słoneczny dzień może dać od 1000 do 1500W
    Więcej mocy i tak nie warto instalować przy tak małej pojemności aku, bo i tak część mocy będzie zmarnowana.

Potrzebny regulator 48V np. prosty solar 30 lub też bardziej zaawansowany MPPT z wyjściem load, do niego dobierasz panele, łączysz wszystko i programujesz wyjście. Zamiast przekaźnika R-15 możesz użyć np. stycznika ze stykami NC ok. 10A i cewką 48V DC który to rozłączy zasilanie UPSa po przekroczeniu na akumulatorach napięcia np. 55,2V a załączy gdy napięcie spadnie do np. 48 bo też przy tak małej pojemności niema co ich bardziej rozładowywać.
    Załączniki:
    sch.ster. zasil. upsa waluszek.JPG

sch.ster. zasil. upsa waluszek.JPG
    Download (21.19 KB)

Wszystko może być ale aku do wymiany, min 150Ah inaczej szkoda zachodu. Drugi minus taki że jak zabraknie prądu z paneli to przy tym schemacie akku będą ładowane z sieci, a nie o to chodzi.
    On grid przy tym zużyciu będzie zdecydowanie lepszy, ale nie wiem jak to jest z DG

• #39 21 Sie 2017 14:59
    waluszek
    Poziom 19  

Witajcie, widzę że jednak nie wszyscy negują mój pomysł, fajnie że są jakieś porady.

Ktoś wyżej pisał o obniżaniu napięcia z paneli, a czy przypadkiem panele nie mają w standardzie własnie 48v,?

Po za tym w jaki sposób policzyć jaki będzie prąd rozładowania baterii 48V zakładając że zmieniamy napięcie do 230, pobór 1000
    W. chcę w przybliżeniu policzyć na ile starczy mi aktualnych akumulatorów.

Czy kupowanie używanych paneli ma sens, jeżeli tak to jakie wybrać, bo jest tego mnóstwo na rynku.

http://voltpolska.pl/pl/glowna/113-zasilacz-awaryjny-sinuspro-2000-s-24v.html zastanawiam się czy to urządzenie nie rozwiąże moich problemów?

• #40 21 Sie 2017 15:05
    Erbit
    Poziom 33  

waluszek napisał:
    ... widzę że jednak nie wszyscy negują mój pomysł...

Twoim pomysłem jest obniżenie kosztów. Z tej perspektywy tylko on-grid ale jest on wątpliwy ze względu na DG.

Twoja sprawa co sobie zrobisz z poradami, które były rzeczowe choć nie po Twojej myśli. Jak dla mnie możesz sobie dokonać inwestycji, która zwróci się nigdy albo po 45 latach.

EOT.

• #41 21 Sie 2017 16:04
    theo33
    Poziom 14  

waluszek napisał:
    Witajcie, widzę że jednak nie wszyscy negują mój pomysł, fajnie że są jakieś porady.

Ktoś wyżej pisał o obniżaniu napięcia z paneli, a czy przypadkiem panele nie mają w standardzie własnie 48v,?

Po za tym w jaki sposób policzyć jaki będzie prąd rozładowania baterii 48V zakładając że zmieniamy napięcie do 230, pobór 1000
    W. chcę w przybliżeniu policzyć na ile starczy mi aktualnych akumulatorów.

Czy kupowanie używanych paneli ma sens, jeżeli tak to jakie wybrać, bo jest tego mnóstwo na rynku.

http://voltpolska.pl/pl/glowna/113-zasilacz-awaryjny-sinuspro-2000-s-24v.html zastanawiam się czy to urządzenie nie rozwiąże moich problemów?

Nawet gdybyś trafił na takie panele 48V to i tak bez regulatora ładowania się nie obejdzie.

Przy takim obciążeniu i stratach na UPS to prąd z akumulatora wyniesie ok 25A, więc (należy to sprawdzić z kartą katalogową danego akumulatora) w teorii przy 100% sprawnych bateriach, tzn. każdy aku ma te 42Ah to powinno wystarczyć na jakieś 1-1,5 godz. 25A przy 42AH to sporo i w rzeczywistości starczy na jakieś pół godziny pracy.

Jak już pisano wcześniej to ta pojemność powinna być sporo zwiększona, zwłaszcza że ten układ ma służyć jako podtrzymanie zasilania.

• #42 21 Sie 2017 16:27
    Leon444
    Poziom 20  

Zdecydowana większość paneli ma napięcie o okolicy 30V lub 36V...

Dodano po 2 [minuty]:

A i tak nadal nie wiem czy masz działalność gospodarczą czy jestes osobą prywatną, a od tego tez dużo zależy...

• #43 21 Sie 2017 16:54
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Istnieją gotowe UPSy z wejściem "solar", lecz to wejście służy tylko i wyłącznie do ładowania akumulatora. W dodatku są dość drogie.
    Pamiętam, że na elektrodzie był ktoś kto oferował zbudowane przez siebie UPSy z funkcją "kompensacji mocy czynnej" czy coś w tym stylu. Generalnie chodzi o to, że PV służy do zasilania odbiorników oraz ładowania akumulatora, przez co z sieci pobieramy mniej energii elektrycznej :) . UPSy były o mocy chyba 250 i 500 VA, kosztowały mniej niż 1000 zł.
    Zasilania tylko i wyłącznie z PV nie uzyskasz. Musiałbyś mieć dużą moc PV i dużą pojemność akumulatorów. Rozwiązanie zmniejszenia zużycia energii w dzień byłoby bardziej praktyczne. Tylko wspomniane przeze mnie UPSy są trochę za słabe. Może teraz coś się zmnieniło.

• #45 21 Sie 2017 21:15
    BocianXX
    Poziom 14  

@Joker. podlinkowane przez Ciebie urządzenie jest moim zdaniem za słabe do ciągłej obsługi obciążenia 1kW. Druga sprawa to niby wbudowany regulator ładowania MPPT, a w opisie piszą o PWM... Volt Polska to nie jest jakiś top jakościowy, tylko typowa chińszczyzna robiona pod krajowy brand. Sam posiadam to co niżej i według mnie to absolutne minimum do obsługi stałego 1kW poboru (nie kupuje się takich urządzeń na styk bo bardzo łatwo można je zamęczyć pracą na granicy dopuszczalnych parametrów):
    http://voltpolska.pl/pl/glowna/20-zasilacz-awaryjny-sinuspro-2500-w-24v.html
    Działa to u mnie już jakieś 1,5 roku i jak na razie bez niespodzianek. O ile już tak silisz się na zasilanie ze słońca (być może chodzi o zrobienie sobie kosztów w DG) i nie może być to on-grid to ja bym widział to następująco:
    1) Dajesz urządzenie z linku powyżej
    2) Kupujesz dwa akumulatory AGM min. 200-240Ah
    3) Zakładasz panele fotowoltaiczne ~1-1,2kWp (4szt. ~250-260W poli lub mono 60 komórkowe), panele łączysz w konfiguracji 2s2p
    4) Panele podpinasz przez regulator ładowania MPPT (np. tracer 40A) do akumulatorów
    5) Na przetwornicy Volt ustawiasz tryb solar priority

I teraz będziesz miał ciągła pracę na akumulatorach, aż do osiągnięcia na nich progu niskiego napięcia, wtedy całość niezauważalnie dla odbiorników przełączy się na zasilanie z sieci (tryb pracy AVR). W wersji takiej jak moja niestety w tym momencie zacznie również pracować wewnętrzny prostownik w przetwornicy, rozpoczynając ładowanie akumulatorów z sieci 230V. Podobno w nowszej wersji można wyłączyć wbudowany prostownik. W mojej wersji po naładowaniu aku z sieci do pełna z powrotem, przełącza się na pracę bateryjną, w nowszej być może czeka monitorując aku, aż osiągną wymagany próg, aby znowu przełączyć się na tryb pracy akumulatorowej. Tylko teraz kilka ale:
    - ciągłą cykliczną pracą wykończysz takie aku, obstawiam w 1-2 lata, a to są niemałe koszty
    - instalując 1kWp paneli będziesz pracował na deficycie mocy (nawet w sezonie letnim, w zimę będzie totalna porażka i ciągła praca w trybie AVR) z kolei dając więcej np. 1,5-2kWp będziesz w słoneczne dni ładował aku zbyt wysokim prądem (również skracając ich żywotność). W trakcie pracy przetwornicy pakowanie w węzeł 24V 1500-2000W nie będzie problemem, gdyż min. 1kW skonsumuje na bieżąco przetwornica w Volcie, ale co w momencie gdy nie będzie działać? Głęboko rozładowane akumulatory przyjmą o wiele wyższy niż zalecany prąd, ale to im nie służy. Wysokie prądy w nisko-woltowej instalacji to również niestety spory koszt grubego okablowania. Możesz zawsze oczywiście pójść w wyższe napięcia typu system 48V, ale to niewiele pomoże. Ogólnie to jak pisali szanowni przedmówcy, pakujesz się w temat potrafiący pochłonąć ogromny budżet a wizja zwrotu tej inwestycji jest bardzo nikła...

• #46 21 Sie 2017 23:17
    waluszek
    Poziom 19  

BocianXX

Czyli ta przetwornica z linku nie potrafi pracować na samych ogniwach bez akumulatorów? Sory ale już się pogubiłem z tym wszystkim

Tak mam DG, ale to nie jest główny powód pominięcia on-grid, po prostu miałem nadzieje że da się to zrobić taniej niż za 20k bo tyle mniej więcej kosztuje instalacja 3,5KW on-grid.

Choć z drugiej strony, faktycznie on-grid miałby największy sens, z uwagi na to że w domu praktycznie wszystko jest na prąd, więc, małe prawdopodobieństwo jest że system będzie pracował z nadwyżką.

• #47 22 Sie 2017 00:10
    BocianXX
    Poziom 14  

To może niewielki (np. 2kW) on-grid z power limiterem?

Dodano po 41 [minuty]:

waluszek napisał:
    BocianXX

Czyli ta przetwornica z linku nie potrafi pracować na samych ogniwach bez akumulatorów? Sory ale już się pogubiłem z tym wszystkim

Kolego Waluszek, chyba nie do końca masz świadomość jak działają i jakie ograniczenia niestety mają odnawialne źródła energii. OK, załóżmy, że masz na dachu instalację 1kWp (kierunek południowy, optymalne na nasze warunki geograficzne pochylenie 20-30st). Mamy poranek, słońce dopiero wschodzi i oświetla panele pierwszymi promykami pod dùżym kątem. Inwerter zaczyna pracę z mocą powiedzmy 20W, słońce wschodzi coraz wyżej i o godzinie 10 inwerter pracuje już z mocą 400-500W. Zakładamy słoneczny bezchmurny, lipcowy dzień. Południe to najkorzystniejsza pora i mimo tego ,że nasłonecznienie jest 800W/m2 to wysoka temperatura na zewnątrz 32stC i brak wiatru powodują że z tego 1kWp otrzymasz góra 700w (z wiatrem byłoby trochę lepiej bo schładzałby panele). Teraz popołudniowy zjazd bardzo przypomina poranne wzrosty, tyle, że odwrócone bo moc zamiast rosnąć, powoli malaje i przed samym zachodem mamy z powrotem, jak o poranku 20W. Tak wygląda w praktyce produkcja energii ze słońca. I nie wspomniałem tu o chmurach, które gdy zachodzą powodują spadek piękniej produkcji 700W do 100 lub mniej (a to się zdarza bardzo często). Jak więc wedlug Ciebie taka przetwornica, bez aku, ma zapewnić stabilne zasilanie dla odbiorników 1kW?

• #48 22 Sie 2017 07:25
    Leon444
    Poziom 20  

waluszek napisał:
    Choć z drugiej strony, faktycznie on-grid miałby największy sens, z uwagi na to że w domu praktycznie wszystko jest na prąd, więc, małe prawdopodobieństwo jest że system będzie pracował z nadwyżką.

W końcu zaczynasz mądrze mówić... Jeśli masz pobór ciągły 1kW, załóż 6 paneli po 250Wp lub coś około tego i inwerter 1,5kW bez zgłoszenia... i wyjdzie Cię najtaniej...
    Jeszcze jest jedna rzecz i najważniejsza, masz działalność czyli firmę w budynku w którym jest serwer? Czy po prostu masz działalność ale prowadzisz ją w domu a licznik jest przypisany na Ciebie jako osobę prywatną? Chodzi o to że DG jak masz w firmie prąd to jest na firmę ale jak byś miał DG w domu ale przecież nie masz chyba zgłoszonego domu jako firmy?
    Chodzi mi o to ,że jeśli się nie mylę to prowadzisz działalność w domu w którym to dom nie masz zgłoszony jako siedziba firmy czy firma to i licznik masz tak jak zwykła osoba fizyczna? Może pokręciłem troszkę, ale chyba wiesz o co chodzi...

• #49 22 Sie 2017 13:09
    waluszek
    Poziom 19  

W domu w którym mieszkam zgłoszona jest spółka z o.o. ale licznik nadal jest zarejestrowany na osobę prywatną, choć jest zakusy aby przerejestrować to, bo koszta były by mniejsze.

Czyli z tego co czytam to wychodzi że jedynie on-grid i to minimum 5KW żeby to się jakoś sensownie skompensowało. jaki może być koszt takiej instalacji. Przeglądałem trochę oferty i wszystkie instalacje to koszt około 20k więc trochę drogo, może warto się rozejrzeć za jakąś dotacją.

• #50 22 Sie 2017 13:22
    Leon444
    Poziom 20  

Instalacje oferowane przez firmy są dość drogie ale jeśli poszukał byś dość nieźle to ostatnio liczyłem znajomemu instalację 4kW a dokładnie 4,4kW z nowymi panelami 275Wp nowymi mocowaniami profilami i używanym inwerterem wychodziło 11000zł. Oczywiście montaż we własnym zakresie...

• #51 22 Sie 2017 16:36
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Przejrzałem instrukcję tego zaproponowanego "UPSa". Sprawa oczywista, nie polecam. To jest urządzenie pracujące na zasadzie identycznej do typowych inwerterów off-grid, nastawione na maksymalną produkcję energii z PV, co za tym idzie także maksymalnego wykorzystania energii zmagazynowanej w akumulatorach. Tak więc akumulatory po roku do wyrzucenia i eksploatacja tego wynalazku zupełnie nieopłacalna. Po drugie co już zostało powiedziane, to bardzo niskie napięcia na akumulatorze i MPPT, co z kolei generuje ogromne prądy. Sprawdziłeś cenę? Pewnie coś koło 2000 zł?

• #53 03 Wrz 2017 17:22
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Typowy chińczyk do produkcji energii z PV, a nie UPS. Opinia na jego temat powyżej. Napięcie MPPT 60-90V przy ogromnym prądzie 30A...

• #54 03 Wrz 2017 22:29
    Erbit
    Poziom 33  

waluszek napisał:
    ... po prostu miałem nadzieje że da się to zrobić taniej niż za 20k bo tyle mniej więcej kosztuje instalacja 3,5KW on-grid.
    ...

Nie trzeba było tak od razu ? Dyskusja od razu poszła by w innym kierunku. Tu na forum naprawdę są ludzie, którzy mają lub mieli podobne dylematy jak Ty. Mają już w tym doświadczenia i chcą się nimi podzielić.

Generalnie nie ma cudów. Gdyby były wszyscy by się na te cuda rzucili. Koszty są czy w takim układzie czy w takim.

Jedyne co mógłbyś zrobić by zejść z kosztu to zakup używanych urządzeń i samodzielny montaż. Mnie jedna z firm za usługę montażu 3kW + mocowania + kable + zabezpieczenia (inwerter i panele po mojej stronie) zażyczyła sobie 6000zł. Nie sądzę by była to wygórowana cena - po prostu tyle to kosztuje.
    Licząc używane elementy:inwerter to jakieś 1500zł, panele to jakieś 4500zł + własna praca + zabezpieczenia, kable, uchwyty (2500 zł). Razem 8500zł + praca. Może gdzieś się o 1000 rozjechałem w ocenie, nie więcej.

Rzecz w tym aby ocenić szybkość zwrotu inwestycji. Instalowanie PV dla samej idei nie ma sensu tym bardziej, że w pierwszym poście wyraźnie napisałeś, że interesuje Ciebie obniżenie rachunków za prąd.

• #56 04 Wrz 2017 09:40
    Erbit
    Poziom 33  

FankyKoval napisał:
    Ostatnio sobie zainstalowałem 3 kw za 10500.Te 500 to koszt dekarzy.

Trochę więcej szczegółów by się przydało bo taka informacja jest żadną informacją. Używane? Coś samemu robiłeś? Jakie ceny poszczególnych elementów? Jakie elementy ?

• #57 04 Wrz 2017 09:48
    FankyKoval
    Poziom 12  

Nowe panele 11x275w z alle..za 6200zł do tego mocowania ze stali nierdzewnej i aluminium na dach skośny 1000zł.Inwerter Fronius nowy leżak Igp 35V za 2400.Dekarze 500 + mój nadzór i przyłączenie oraz połączenie .Te 400 to elementy elektryczne w tym zabezpieczenie przepięciowe.

• #58 04 Wrz 2017 10:47
    Erbit
    Poziom 33  

waluszek napisał:
    ...przerejestrować to, bo koszta były by mniejsze...

No... "koszta" byłyby większe ;) ;) Mniejsze byłyby podatki.

waluszek napisał:
    W domu w którym mieszkam zgłoszona jest spółka z o.o. ale licznik nadal jest zarejestrowany na osobę prywatną, choć jest zakusy aby przerejestrować to...

Nie lepszy byłby podlicznik ? Całości energii pochodzącej z gospodarstwa domowego i tak nie odliczysz w spółce.
    Z podlicznika w koszty prąd - obniżasz VAT i dochód. To większa oszczędność niż inwestycja w PV ze zwrotem w 10-15 lat i to bez mrożenia na ten okres środków finansowych.

• #59 21 Lis 2018 23:20
    K4Li
    Poziom 13  

Witam. Rozważam coś podobnego tylko najlepszym rozwiązaniem jest pominięcie zmiany napięcia na AC ;) Serwery (komputery) zasilane są nap. stałym: przeważnie 12V (+/-), 5V, 3,7V. Można wykorzystać zasilacze typu picoPSU, bo jeden byłby za mały (max chyba 250W).

• #60 22 Lis 2018 00:04
    Erbit
    Poziom 33  

Co to zmieni? Znasz charakterystykę pracy PV (gdy duże słońce to dużo energii, gdy brak słońca to brak energii) ? Już samo to mówi, że "gdy słońce" trzeba produkować energię na okres "gdy nie słońce". Magazynowanie takiej energii u siebie to dodatkowe koszty (akumulatory oraz ich okresowa wymiana) i straty na przetwarzaniu.

Zaś w Twoim pomyśle - co zrobisz z nadwyżkami? No chyba, że zamierzasz uruchomić instalację PV o mocy nie większej niż Twój stały pobór (nie będziesz miał nadwyżek) ale wtedy wydajność tego będzie niewielka a więc i "zyski" niewielkie a to wydłuży okres spłaty inwestycji.

W przeciwnym wypadku będziesz miał nadwyżkę energii, której o ile nie skonsumujesz to stracisz. Jak wpakujesz się w magazynowanie to też stracisz.

Pomysł, pomysłem ale trzeba usiąść z kalkulatorem i policzyć bo może się okazać, że inwestycja albo nigdy się nie zwróci (np. z powodu konieczności wymiany akumulatorów co jakiś czas) albo z powodu małej mocy (by nie było strat) zysk będzie niewielki a to wydłuży okres spłaty inwestycji do "nieskończoności".

Na dzisiejsze przepisy tylko on-grid i nic więcej. Każde odstępstwo od on-grid to niepotrzebna strata a więc i wydłużenie okresu zwrotu inwestycji.