Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pirotec sit 300/1 dziwnie spawa

loopess 17 Sie 2017 09:18 1419 5
  • #1 17 Sie 2017 09:18
    loopess
    Poziom 7  

Witam wszystkich
    Używam od dłuższego czasu spawarki pirotec sit 300/1,ale od pewnego czasu spawarka przestała działać poprawnie. Spawam głównie tigiem i to jego działanie jest niewłaściwe,chodzi o to że w momencie przybliżenia elektrody do materiału dziwnie skwierczy i wygląda jakby drastycznie spadł prąd spawania. Kiedy oddali się elektrodę nieco od matetiału odgłas spawania wraca do " normy" ,materiał topi się normalnie. Problem w tym że z oddaloną elekrtodą nie da się spawać,o ile plaszczyzny czy narożniki da się zczepić to spawów pachwinowych nie da się wykonać. Łuk zajaża się normalnie,jak koniec elektrody jest ok 5mm od materiału wydaje się być wsxystko ok,ze zbliżaniem elektrody do materiału odgłos spawania jest coraz głośniejszy i przetop materiału spada,tak jak wspominałem wygląda to jakby ze zbliżaniem elektrody spadał prąd,ale dokonałem pomiaru prądu i ten się nie zmienia. Dzieje się tak w pełnym zakresie prądów,od 10 do 200amperów,podobnie jest po przełączeniu na spawanie pulsem. Jaka może być przyczyna takiego zachowania spawarki? Czy dam radę naprawić to sam? Czy może ktoś z łódzkiego podejmie się naprawy?

0 5
  • #3 17 Sie 2017 22:01
    loopess
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź, jutro za dnia sprawdzę temat.

0
  • #4 17 Sie 2017 22:14
    stasiekb100
    Poziom 22  

Nie znaczy że u Ciebie zepsuł się ten sam. Oscyloskopem przemierz kontroler pwm. Od górnej płytki można odłączyć wszystkie kostki zostawiając tylko zasilanie i trafo. Spawarka powinna pracować na pełnym wypełnieniu cyklu. Nie wolno wtedy spawać gdyż grozi to uszkodzeniem tranzystorów mocy.

0
  • #5 18 Sie 2017 10:15
    loopess
    Poziom 7  

Pogratulować wiedzy,wymiana tranzystora pomogła. Już raz mialem podobną awarię tej spawarki,ale wtedy skończyło się w serwisie i kosztowało mnie to blisko dwa tygodnie czasu i sporo gotówki wydanej na przesyłki,diagnostykę w serwisie i samą naprawę. Jeszcze raz wielkie dzięki.
    Nie jestem aż tak obeznany z elektroniką,choć sporo sam zrobiłem,dla tego często muszę szukać pomocnej dłoni.
    P.s.
    Po przyjżeniu się płytce wyglądało na to że dokładnie ten sam tranzystor w serwisie wymieniali bo były na nim ślady ingerencji lutownicą.

0
  • #6 15 Lis 2017 15:48
    loopess
    Poziom 7  

Wracam do tematu bo spawarka mimo usilnych prób naprawy nadal nie działa. Wymiana wskazanego tranzystora nie pomaga,pomogła pozornie bo przez pomyłkę wlutowałem go odwrotnie i wtedy spawarka spawał dobrze,lecz nie działała regulacja prądu i spawała cały czas prądem ok 100A.
    Może ktoś ma jeszcze jakieś sugestie co to może być ?

0