Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór grzałki do wytrawiarki

Kamil Augustak 17 Aug 2017 14:17 1995 8
    Kamil Augustak
    Level 2  
    Witam
    Buduję wytrawiarkę PCB i spotkałem się z problemem ogrzewania kwasu. Planowałem zastosować ogniwa peltiera przymocowane ciepłą stroną do szyby akwarium, lecz nie wiem czy to dobry pomysł. Wolałbym zastosować sprawdzoną metodę czyli grzałki akawarystyczne bez termostatu lecz są one są trudno dostępne.
    Proszę o udzielenie własnej opinii oraz rady na ten temat.
    Kamil Augustak
    Level 2  
    Czy szanowny kolega mógłby podać linka pod którym kupię taką grzałkę?
  • Helpful post
    adam_es
    Level 29  
    Proponuję grzałki RESTER . Używam ich w dwóch trawiarkach, z dobrym skutkiem. Jedynie po dłuższym zanurzeniu w roztworze trawiącym (ok. 1,5 roku) gumowe części: nakładka przewodu, przyssawka i "czapeczka" na końcu ulegają degradacji, zanieczyszczając roztwór. Można tego uniknąć poprzez powleczenie silikonem bezkwasowym tych części. Do pojemnika 2,5l wystarczą grzałki 70-100W. Można też umieścić grzałkę w przepuście dopasowanym do średnicy:
    Wybór grzałki do wytrawiarki
    Kamil Augustak
    Level 2  
    Dziękuję bardzo za pomoc. Mam nadzieję że grzałka sprawdzi się dobrze. I jeszcze chciałbym się dowiedzieć jakie są wymiary tego akwarium i jak wykonane u szklarza czy prywatnie?
    Pozdrawiam
    adam_es
    Level 29  
    Części zbiornika wykonane przez szklarza, ma wymiary 50X300X250mm. Otwory w bocznej ściance wiercone koronką diamentową, pod wodą. Klejony silikonem do akwariów. Do mieszania służy kompresor z automatycznego ciśnieniomierza medycznego. Powietrze podawane przez rurkę z chromoniklówki nawiercanej wiertłem 0,5mm. Poprzednie próby z rurką PVC były nieudane, otwory zarastały krystalizującym roztworem.
    Kamil Augustak
    Level 2  
    Dziękuję za pomoc. Chciałbym jeszcze się dowiedzieć jak jest zabezpieczony czujnik temperatury.
    Pozdrawiam
    adam_es
    Level 29  
    W moich trawiarkach nie ma czujników, grzałki włączane są na czas potrzebny do rozgrzania zawartości do ok. 50°C. Można użyć łuski ze stali chromowej lub osłony z tworzywa sztucznego i zalać silikonem / żywicą. Przewody najlepiej w izolacji silikonowej lub teflonowej.