Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 3-fazowy DMK5/MC 5.0kW - przy połączeniu w gwiazdę nie działa buczy

GrubyC330 17 Aug 2017 15:36 1584 17
e-mierniki
    GrubyC330
    Level 10  
    Witam, posiadam silnik 3 fazowy o mocy 5.0kW, założyłem go do jednej z maszyn w gospodarstwie i mam problem z jego podłączeniem wszystko teoretycznie jest tak jak powinno, a silnik przy połączeniu w gwiazdę buczy i tylko lekko rusza wałem, przy połączeniu w trójkąt działa bez problemu. Sprawdzałem przejścia na uzwojeniach na wszystkich 3 uzwojeniach jest 3.0 Ohm, rezystancja jest pomiędzy W - Z , Y - V , X - U.
    Silnik 3-fazowy DMK5/MC 5.0kW - przy połączeniu w gwiazdę nie działa buczy Silnik 3-fazowy DMK5/MC 5.0kW - przy połączeniu w gwiazdę nie działa buczy

opis pinów Z --- X --- Y
    U --- V --- W
  • e-mierniki
    qavr
    Level 12  
    Na tabliczce znamionowej masz połaczenie w gwiazde?
    D214d3k
    Level 39  
    Z taką zworą to nie wyskakuj do ludzi :).
    Silnik jest sprzęgnięty z czymś? Jeśli tak na znacznie obniżonej mocy nie jest w stanie ruszyć.
  • e-mierniki
    GrubyC330
    Level 10  
    Ta zworka tak na szybko zrobiłem dla sprawdzenia wiem wiem wstyd i tyle :P co do połączenia w trójkąt to nie wiem czy działa poprawnie ten silnik po prostu wirnik się kręci i pracuje cicho, silnik będzie pracował w dość sporym obciążeniu więc nie chce szybko zakończyć jego żywota chociaż prawdopodobnie swoje lata ma :) wiem że na tabliczce jest znak trójkąta ale skoro nie ma podanych 2 wartości myślałem że można go podłączyć w gwiazdę, silnik spięty ale nie ma dużych oporów, 2 silnik o tej samej mocy co prawda zupełnie inny bez problemu rusza nawet pod obciążeni w połączeniu w gwiazdę w tej maszynie. Ja sprawdzałem czy nie są zamienione początki uzwojeń w trochę inny sposób po prostu drogą prób i błędów zamieniałem końce uzwojenia i nie dało to żadnego efektu.

Edit: podłączyłem w trójkąt po minucie pracy zaczyna się z silnika lekko dymic i jest gorący rozebrałem go całkiem i w sumie dalej nic nie wiem bo nie widzę ani żeby gdzieś coś było przegrzane itd. pozostało tylko dopalić i wyrzucić?
    GrubyC330
    Level 10  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    ZObacz czy nie ma zwarcia międzyfazowego.
    jak to sprawdzić ? multimetrem normalnie testem do diod ?
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    mar_uda wrote:
    Czy silnik na pewno jest dobrze połączony w gwiazdę (chodzi o poprawne wyznaczenie początków i końców uzwojeń)?

A jak w trójkącie są dobrze wyznaczone i silnik pracuje dobrze pracuje to będą w gwieździe źle? Przemyśl to kolego .
    mar_uda
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    mar_uda wrote:
    Czy silnik na pewno jest dobrze połączony w gwiazdę (chodzi o poprawne wyznaczenie początków i końców uzwojeń)?

A jak w trójkącie są dobrze wyznaczone i silnik pracuje dobrze pracuje to będą w gwieździe źle? Przemyśl to kolego .
    Właśnie widać, jak dobrze pracuje silnik w trójkącie:
    GrubyC330 wrote:
    podłączyłem w trójkąt po minucie pracy zaczyna się z silnika lekko dymic i jest gorący rozebrałem
    Szczególnie, że początki uzwojeń autor wyznaczał tak:
    GrubyC330 wrote:
    Ja sprawdzałem czy nie są zamienione początki uzwojeń w trochę inny sposób po prostu drogą prób i błędów zamieniałem końce uzwojenia i nie dało to żadnego efektu.
    I nie wiemy jakich manipulacji dokonywano w trakcie przełączania γ\Δ.

Do testów silnika na pewno nie powinno się uruchamiać z obciążeniem.
    Teraz to pozostaje pomiar rezystancji uzwojeń (ale nie multimetrem za 9,99) i pomiar rezystancji izolacji (również nie multimetrem).
    Krzysztof Reszka
    GrubyC330 wrote:
    przy połączeniu w trójkąt działa bez problemu

mar_uda wrote:

Czytaj ze zrozumieniem .
    mar_uda wrote:

Jeśli robi to pod obciążeniem zbyt dużym ,dlatego nie rusza na gwieździe.
    mar_uda
    Level 23  
    A czy kolega moderator czyta ze zrozumieniem, czy kompletnie pominął post numer 6?

Dodam jeszcze, że klasycznym sposobem zamiany połączenia z γ w Δ przez domorosłych majsterkowiczów, jest zamiana połączeń w środkowej kolumnie na listwie, bo - i tu cytat zasłyszany od takowego: "dzięki temu są dwa krótkie mostki i jeden długi, zamiast trzech długich". Problem w tym, że przy kolejnej próbie przełączenia trzeba pamiętać, co się wcześniej zrobiło, a z tym bywa różnie.
    Krzysztof Reszka
    mar_uda wrote:
    A czy kolega moderator czyta ze zrozumieniem, czy kompletnie pominął post numer 6?

Przeczytałem, spalenie silnika mogło być i zapewne było jego manipulacjami z uzwojeniem. Uwaga moja dotyczyła postu 4 chyba widać , i nie było wtedy postu 6 . Więc moja uwaga była słuszna i bezdyskusyjna.
    mar_uda
    Level 23  
    Krzysztof Reszka wrote:
    mar_uda wrote:

Przeczytałem, spalenie silnika mogło być i zapewne było jego manipulacjami z uzwojeniem. Uwaga moja dotyczyła postu 4 chyba widać , i nie było wtedy postu 6 . Więc moja uwaga była słuszna i bezdyskusyjna.
    Słuszna i bezdyskusyjna dla kogoś, kto niedostatecznie przewiduje to, co użytkownik mógł zrobić "pod drodze".
    Krzysztof Reszka
    Trzymajmy się tekstu i nie prorokujmy bo pisanie nie będzie miało sensu . Autor miał dobry silnik zapewne przez jego dziwne eksperymenty spalił się i tyle.
    Kończymy ten wątek.
    mar_uda
    Level 23  
    Trzymajmy się tekstu, ale przewidujmy co mogło pójść nie tak. W poście #12 wskazałem jasny i znany mi niejednokrotnie przypadek, gdzie można pomylić początki i końce uzwojeń podczas przełączania γ\Δ, więc mój post był jak najbardziej zasadny. Szczególnie, że post #6 tylko uprawdopodobnił tą tezę.
    EOT.
    Kolega nie czyta co napisałem , proszę się skupić na odpowiedzi autora.
    Moderator Krzysztof Reszka.
    GrubyC330
    Level 10  
    Coś mi się wydaje że tak szybko to silnik spaleniu nie ulega :) nie był niczym obciążony w ręce kręcić można było wałem, a później całkiem paski zdjąłem i też było to samo, nie rozumiem jak ustalić te początki i końce uzwojen ale jutro może to rozszyfruje :)

Dodano po 5 [minuty]:

mar_uda wrote:
    Krzysztof Reszka wrote:
    mar_uda wrote:

GrubyC330 wrote:
    podłączyłem w trójkąt po minucie pracy zaczyna się z silnika lekko dymic i jest gorący rozebrałem
    Szczególnie, że początki uzwojeń autor wyznaczał tak:
    GrubyC330 wrote:
    Ja sprawdzałem czy nie są zamienione początki uzwojeń w trochę inny sposób po prostu drogą prób i błędów zamieniałem końce uzwojenia i nie dało to żadnego efektu.
    I nie wiemy jakich manipulacji dokonywano w trakcie przełączania γ\Δ.

Teraz to pozostaje pomiar rezystancji uzwojeń (ale nie multimetrem za 9,99) i pomiar rezystancji izolacji (również nie multimetrem).
    za milimetr dałem ponad 100zł wydaje mi się że nie jest najgorszy nie jestem profesjonalista, więc czym zmierzyć rezystancje izolacji?
    GrubyC330
    Level 10  
    Silnik spakowałem w samochód, jadę do gościa co przezwaja silniki niech mi go sprawdzi bo widzę że sam to już nic więcej nie zrobię, dzięki za pomoc wszystkim.