Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator zasilany dynamem i panelem solarnym.

przemasppp 17 Sie 2017 19:20 495 6
  • #1 17 Sie 2017 19:20
    przemasppp
    Poziom 6  

Witam, dla przyjemnosci nieco modyfikuje swój rower i chce się poradzić czy stworzony układ spełni swoje zadanie.
    Jak napisałem w temacie w rowerze mam zamontowany akumulator (6V 3W) do którego obecnie podłączone jest oświetlenie ledowe, woltomierz i układ umożliwiający ładowanie urzadzeń poprzez kabel USB.
    Akumulator mam zamiar podładowywać w trakcie jazdy dynamem oraz zamontowanym małym panelem solarnym (wymiary 11 x 6 cm) moc wg producenta 1 W.
    Docelowy układ wygląda mniej więcej tak:
    Akumulator zasilany dynamem i panelem solarnym.
    No i teraz proszę o porady czy coś tu należy zmodyfikować.

• #2 17 Sie 2017 20:17
    pawelr98
    Poziom 34  

Jeżeli ma to cokolwiek ładować to mostek prostowniczy ma być na diodach schottkiego.
    Inaczej spadek napięcia zeżre całą nadwyżkę napięcia potrzebną do ładowania.

Ten stabilizator to jaki ?
    LDO, klasyczny 7805 czy może impulsowy ? 7805 się nie nada,LDO to marnowanie energii. Jedynie impulsowy może coś tu zdziałać.

Musisz też dać diodę zaporową(także Schottky aby nie dodawać zbędnych spadków napięcia). Inaczej akumulator po prostu będzie puszczał prąd przez ogniwo fotowoltaiczne (które samo w sobie jest tak naprawdę diodą).

• #3 17 Sie 2017 20:36
    przemasppp
    Poziom 6  

OK, wyrzucę mostek i zastąpię go odpowiednimi diodami a pytanie mam czy w ten układ nie trzeba montować kondensatorów?
    Co do stabilizatora to mam wsadzony 7805 i z akumulatora telefon się ładuje a po za tym układ ładowania poprzez USB jest tylko gdy coś mi padnie i nawet gdyby 7805 był mało wydajny to nie widzę w tym problemu.

• #4 17 Sie 2017 20:49
    pawelr98
    Poziom 34  

Jeżeli o 7805 chodzi to mam na myśli dropout voltage.

Przy nadwyżce napięcia mniejszej niż 2.5V stabilizator może przestać stabilizować.
    Katalogi zazwyczaj podają że nadwyżka musi wynosić przeciętnie 2V ale nie ma podanej górnej granicy. Zazwyczaj 2.5-3V.

Akumulator kwasowo-ołowiowy 6V ma napięcie nominalne 6.3V. Końcowe ładowania winno wynosić 7.2V.
    Jak widać jedynie przy maksymalnym dopuszczalnym napięciu mamy stosowną nadwyżkę napięcia.

Jeżeli układ ma naprawdę stabilizować to musi to być albo LDO(np.LM1117) albo układ impulsowy.
    Polecam to drugie bo kosztuje niewiele(chińskie moduły) i ma wysoką sprawność.

• Pomocny post
    #6 18 Sie 2017 00:48
    pawelr98
    Poziom 34  

Wymagana nadwyżka napięcia dla tego układu przy obciążeniu 1A jest mniejsza od 1V.Więc jak najbardziej nadaje się.

Co rozumie kolega przez układ ? Chodzi o stabilizator impulsowy czy cały obwód ?

Stabilizator impulsowy wymaga kondensatorów. Potrzebne pojemności można odczytać w nocie katalogowej.

Cały obwód nie wymaga kondensatora jako że akumulator wykonuje tu tą samą rolę.

• #7 18 Sie 2017 08:13
    przemasppp
    Poziom 6  

Czyli rozumiem, że wsadzenie mostka prostowniczego z diodek shottkego i zamiast stabilizatora 7805 wsadzenie LM2596S sprawi, że w trakcie jazdy w słońcu (dynamo + panel) coś tam akumulator podładuje? Oczywiście mowa o jeździe bez światełek i ładowania jakiegoś urządzenia poprzez USB.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME