Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosta w wykonaniu lampka do warsztatu

Fimek 17 Sie 2017 21:57 6525 4
 • prosta w wykonaniu lampka do warsztatu

  Cześć,

  Chciałbym Wam przedstawić pewien pomysł, bardzo prosty w wykonaniu, ale też, przynajmniej dla mnie, naprawdę użyteczny. Jest to przeróbka lampki z IKEI na latarkę zasilaną z power banku. Trudno to nazwać układem, ale może komuś się przyda.

  Co potrzeba:

  - lampka sieciowa LED z klipsem, z IKEI
  - moduł przetwornicy STEP-UP z gniazdem micro USB. znaleźć ją można jako "min dc dc boost converter, 2-24 V IN, 5-28 V out"
  - przełącznik hebelkowy
  - rezystor SMD 2k2 Ohm, i 18 kOhm, rezystor przewlekany 6.8 kOhm
  - koszulka termokurczliwa, na wymiar modułu przetwornicy

  Do tego: kabel do ładowania telefonu i power-bank.

  W zasadzie zdjęcia przedstawiają wszystko.

  Powyżej jest moduł nieprzerobiony, a poniżej - przerobiony.

  prosta w wykonaniu lampka do warsztatu20170817_2..033.jpg Download (532.75 kB)
  prosta w wykonaniu lampka do warsztatu20170817_2..004.jpg Download (521.93 kB)
  prosta w wykonaniu lampka do warsztatu20170817_2..012.jpg Download (518.19 kB)

  Zrezygnowałem z włącznika zasilania - aby zapalić lampkę trzeba włożyć wtyczkę do portu. Doszedłem też do wniosku, że płynna regulacja jasności świecenia jest niepotrzebna, ale przydałyby się ze dwa poziomy do wyboru. Poza tym chciałem się pozbyć potencjometru: moduł jest tak zaprojektowany, że potencjometr, to ten "górny" rezystor z dzielnika od sprzężenia zwrotnego - jeżeli podczas pracy ślizgacz w potencjometrze straciłby kontakt ze ścieżką rezystancyjną, to napięcie wyjściowe poszybuje w górę i może uszkodzić diodę. Trochę poeksperymentowałem z rezystorami, jakie miałem w domu i jako R2 użyłem 2.2 kOhm (domyślnie 2.4 k), zaś zamiast potencjometru R1 - wlutowałem rezystor 18 kOhm (obydwa SMD, 0603). W takiej konfiguracji na wyjściu jest trochę poniżej 6 V a przez diodę płynie wówczas około 50 mA. Dodatkowo, za pomocą przełącznika hebelkowego, z równoleglam "dolny" rezystor R2 opornikiem 6.8 kOhm. Wówczas napięcie wyjściowe wzrasta do około 7.05 V, co daje 200 mA prądu płynącego przez diodę (7 V nominalnie dostarcza zasilacz, który był w zestawie z lampką). Wygląda na to, że cokole diody LED jest źródło prądowe zabezpieczające diodę, bo dalsze zwiększanie napięcia nie wywołuje wzrostu prądu, ani zwiększenia jasności, a jedynie silniejsze grzanie cokołu. Przełącznik przylutowałem na wierzchniej i spodniej stronie płytki, przez co jest całkiem stabilnie zamocowany i jest tam potencjał masy.

  Sama koncepcja wzięła się stąd, że dostałem w prezencie fajny power-bank, na co dzień do niczego mi niepotrzebny. Z kolei z lampek z IKEI (dwóch), które wykorzystuję w warsztacie elektronicznym, byłem bardzo zadowolony, a potrzebowałem jeszcze jasnego źródła światła do prac przy motocyklu w garażu (gniazdko sieciowe jest oddalone o 10 m). Z kolei przetwornica kosztowała mnie 4 zł - i ten konkretny typ mogę polecić: praktycznie w ogóle się nie grzeje i ma gniazdko micro USB na pokładzie. Ale w zasadzie każdy moduł step up z Chin się nada.

  Jak napisałem na wstępie - sam układ trudno jest nazwać projektem - zdaję sobie z tego sprawę, ale może pomysł komuś się przyda.

  PS - w poprzedniej wersji lampki wykorzystałem "żarówkę" LED przeznaczoną do zasilania z sieci. Po wyrzuceniu konwertera potrzebowała, jak się okazało, równych 24 V, żeby zaświecić z nominalną mocą (około 3 W). Wówczas wykorzystałem przetwornicę na bazie MC34063 (taką miałem w gratach), ale warto użyć gotowego konwertera step-up, bo jest tańszy i gotowy do pracy od razu. Z kolei gotowa lampka załatwiła mi "mechanikę" - dzięki giętkiemu ale sztywnemu wysięgnikowi lampkę można gdzieś powiesić, albo, dzięki klipsowi, przyczepić. Wykorzystanie "żarówki" LED na napięcie 24 V (albo takiej na 220 V z wyekstrahowaną elektroniką) ma jak najbardziej sens, będzie nawet mniej kosztowne, ale trzeba bardziej zastanowić się nad mechaniką.

  Pozdrawiam,
  Fimek

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Fimek
  Poziom 12  
  Offline 
  Fimek napisał 85 postów o ocenie 164, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2003 roku.
 • #3
  george2002

  Poziom 20  
  vayo napisał:
  A nie prościej kupić w IKEA taką lampkę z wtykiem USB i wpiąć ją prosto w powerbank?
  prosta w wykonaniu lampka do warsztatu

  :D 10/10 dla kolegi vayo natomiast zakładam że kolega Fimek tylko pokazuje jak można przerobić wersje z 230VAC na zasilanie z PowerBanku jaksię ma wersję na 230VAC bo innego wytłumaczenia nie widzę :)
  PS
  Posiadam dwie takie lampki IKEI na 230VAC i polecam każdemu - działają bdb już wiele lat :)
 • #4
  Fimek
  Poziom 12  
  Drodzy Koledzy,

  Na tak poważnie postawione problemy potrzeba wyjaśnień.

  Mieliście okazję w realu zobaczyć tę lampkę na USB i widzieliście, jak ona świeci? Mimo, że na zdjęciach w Internecie wygląda identycznie jak ta sieciowa, to fizycznie jest 3 razy mniejsza, a snop światła jest na oko 10 razy słabszy. Widziałem ją właśnie podczas zakupów w IKEI, stąd mój zakup tej z klipsem i cała ta zabawa w modyfikacje.

  PS.
  Jak napisałem, mam jeszcze dwie lampki z IKEI stacjonarne, oświetlające biurko. Wyglądają identycznie, ale jedna, starsza, ma diodę na 4 V i zauważalnie się grzeje, a druga, młodsza, zasilanie 7 V i grzeje się nieznacznie. Snop światła, na oko, identyczny. Jakby ktoś chciał sobie zrobić takie źródło światła, to niech weźmie pod uwagę te różnice. Za to, potencjalnie, lampka zasilana 4 V będzie łatwa w przeróbce, bo żadnej przetwornicy nie potrzeba (wystarczy opornik w szereg), ale sprawność jest mniejsza, o ten rezystor i o sam LED. Obecnie w IKEI mają jednak tylko takie 7-woltowe.

  Pozdrawiam,
  Fimek
 • #5
  LORD90
  Poziom 20  
  vayo napisał:
  A nie prościej kupić w IKEA taką lampkę z wtykiem USB i wpiąć ją prosto w powerbank?
  prosta w wykonaniu lampka do warsztatu  Jak to mówią : na około zawsze bliżej