Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Systemy operacyjne dla Raspberry Pi

ghost666 18 Aug 2017 00:05 21534 2
Automation24
 • Systemy operacyjne dla Raspberry Pi
  Raspberry Pi to na prawdę niewiarygodnie uniwersalny komputer. Może on funkcjonować jako desktop, media center, maszyna do gier albo urządzenie Internetu Rzeczy. Jeśli wykorzystamy dowolny lekki, miniaturowy system operacyjny, to uruchomić możemy na nim tylko nasz kod, co pozwoli dostosować 'Malinę' do szeregu innych, dedykowanych zadań.

  Poniższe zestawienie to zbiór części systemów operacyjnych, jakie dostępne są w sieci, dla Raspberry Pi. Podzielono je względem typowej aplikacji, do jakiej zostały one dostosowane przez swoich twórców.

  Pełne systemy

  * Raspbian - Linux oparty o Debiana Jessie z pulpitem PIXEL.
  * Ubunti MATE - stabilne i łatwe w konfiguracji środowisko desktopowe, idealne dla wszystkich którzy chcą korzystać z Raspberry Pi zamiast zwykłego komputera.
  * RISC OS - szybki i łatwy system operacyjny napisany specjalnie dla ARMów.
  * Arch Linux ARM - port dystrybucji Arch Linux, charakteryzującej się prostotą i wysokim stopniem zarządzalności dla użytkownika. Lekka struktura systemu pozwala dostosować go do wymagań użytkownika.
  * FreeBSD - wersja znanego systemu BSD opartego o UNIXa dla Raspberry Pi, dostępna na szeregu platformach. Charakteryzuje się dużą szybkością i stabilnością działania. Wspierany przez dużą społeczność.
  * NetBSD - darmowa, szybka i bezpieczna wersja systemu opartego o Unixa, która posiada wiele zaawansowanych funkcji. Dostępne są kody źródłowe systemu, a jego licencja jest bardzo przyjazna nawet użytkownikom komercyjnym.
  * Fedora - mniej konfigurowalna dystrybucja Linuxa, która pozwala szybko i łatwo postawić działający system.
  * Pidora - specjalna wersja Fedory dla Raspberry Pi.
  * Kali Linux - otwarta platforma stworzona i utrzymywana przez Offensive Security. Dedykowana do nauki systemów zabezpieczeń i testów ich penetracji.

  Systemy miniaturowe

  * minibian - minimalna dystrybucja Raspbiana.
  * DietPi - niesamowicie lekki system operacyjny - kluczowe elementy zawarte są w 400 MB pakiecie. Posiada szereg funkcji do minimalizacji ilości procesów i pamięci operacyjnej. Pozwala osiągnąć maksymalną wydajność naszego sprzętu.
  * piCore - prosty przykład, jak wyglądać może minimalistyczny system. Wykorzystuje zajmujący zaledwie 16 MB pulpit FLTK/FLWM.
  * Alpine Linux - zorientowany na bezpieczeństwo minimalistyczny Linux, korzystający z musl, libc i busyboxa.

  Systemy do pracy jako media center

  * OSMC - OSMC czyli Open Source Media Center to darmowy, otwarty odtwarzacz muldimedialny oparty o system Linux. Stworzony został w 2014 i wyposażony jest w szereg funkcji. Może odtwarzać media po sieci, z dołączonego dysku lub z Internetu. OSMC to wiodąca platforma, oparta o projekt Kodi.
  * LibELEC - minimalistyczna dystrybucja Linuxa oparta o Kodi.
  * OpenELEC - system wbudowany stworzony wokół Kodi. System zoptymalizowano pod kątem prostoty instalacji i konfiguracji, tak aby stworzenie media center nie zajmowało zbyt wiele czasu.
  * XBian - niewielka i lekka platforma media center, oparta o Debiana. Oferuje ona, jak to Debian, bardzo dużą elastyczność.
  * RasPlex - klient Plexa dla Raspberry Pi.
  * openmediavault - nowoczesny NAS oparty na Edbianie. Zawiera usług takie jak SSH, SFTP, SMB/CIFS, DAAP, Rsync, klient BitTorrent i wiele, wiele innych. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest rozszerzanie systemu z pomocą pluginów.

  Systemy do pracy jako odtwarzacz muzyczny

  * Volumio - otwarta dystrybucja Linuxa dedykowana tylko i wyłącznie do odtwarzania muzyki. Idealnie nadaje się do działania na małych i tanich maszynach, takich jak m.in. Raspberry Pi.
  * RuneAudio - kolejna otwarta platforma do odtwarzania muzyki. Wyposażona jest w wiele funkcji, które czynią ją bardzo nowoczesną i elastyczną.
  * Raspberry Pi Music Player - reklamujący się zupełnie nowym podejściem system dla RPi, pozwalający na odtwarzanie muzyki.
  * Pi MusicBox - wspominany ostatnio na forum system do stworzenia niedrogiego systemu do odtwarzania strumieni audio z m.in. Spotify SoundCloud, Google Play i innych. System kontroluje się m.in. poprzez tablet lub telefon komórkowy.
  * Mopidy - odtwarza muzykę z lokalnego dysku jak i strumienie z Spotify, SoundCloud i innych.

  Emulatory do gier

  * RetroPie - pozwala zamienić Raspberry Pi w prawdziwą retro maszynę do gier. System oparty jest o Raspbiana i wykorzystuje EmulationStation, RetroArch i wiele wiele innych projektów, aby stworzyć kompletną konsolę do grania w klasyczne gry komputerowe z wielu platform - automatów, konsol i komputerów PC.
  * Recalbox - darmowy system operacyjny, pozwalający na granie w szerokie spektrum gier ze starych konsol.
  * Lakka - lekka dystrybucja Linuxa, która pozwala zamienić Raspberry Pi w retro konsolę do gier wideo.
  * PiPlay - prosty system pozwalający na uruchamianie gier i emulację szeregu znanych platform.

  Systemy dla układów zabezpieczeń

  * motionEyeOS - Dystrybucja Linuxa, która zmienia Twój komputer w wideorejestrator do systemów CCTV.
  * Kerberos.io - darmowe rozwiązanie do CCTV, obsługuje dowolne kamery i działa na każdym systemie Linux.
  * Parrot Security - dystrybucja Linuxa dedykowana do testowania zabezpieczeń systemów w chmurze i urządzeń Internetu Rzeczy. Zawiera całe przenośne laboratorium narządzi do badania bezpieczeństwa i wspiera tworzenie własnych, dedykowanych narzędzi do ochrony prywatności, anonimizacji w sieci i kryptografii.
  * upribox - bezpieczny router di systemów Internetu Rzeczy.
  * Syncloud - system do przechowywania plików w chmurze. Doskonała platforma dla narzędzi takich jak ownCloud lub Diaspora.

  Automatyka domowa i cyfrowi asystenci

  * picroft - Mycroft dla Raspberry Pi. Pierwszy na świecie otwarty, sterowany głosem asystent domowy.
  * PiDome - Otwarty system automatyki domowej, stworzony specjalnie dla Raspberry Pi.
  * Prota Pi - platforma dająca możliwość pełnej kontroli RPi z poziomu smartfona, tabletu i przez internet - zupełnie za darmo.
  * OpenPlotter - platforma stworzona jako programowe wsparcie systemów nawigacji dla małych i średnich łodzi, obsługująca także systemy automatyki domowej.

  Edukacja

  * PiNeT - scentralizowany system kont i magazynowania plików do zastosowań w szkole.
  * KA-Pi - proste rozwiązanie Plug and Play, dedykowane do odtwarzania filmów z Khan Academy w miejscu, gdzie nie jest dostępny Internet. Doskonale sprawdza się na Raspberry Pi.

  Zarządzanie ładowaniem systemów

  * NOOBS - prosty instalator systemu operacyjnego dla Raspberry Pi. Pozwala na instalację szeregu systemów, które pobierane są automatycznie z sieci i instalowane na komputerze.
  * BerryBoot - prosty ekran wyboru systemu, co pozwala na jednej karcie SD utrzymywać kilka równoległych systemów operacyjnych.
  * Multi Boot Pi - bardziej zaawansowany menedżer ładowania systemu, dla osób pragnących większej konfiguracji podczas pracy z kilkoma systemami na dysku.

  Inne

  * SamplerBox - prosty audio sampler. Wystarczy podłączyć klawiaturę MIDI przez USB do RPi i już gotowe!
  * OctoPi - dystrybucja dedykowana do drukarek 3D.
  * RasPBX - kompletna instalacja z Asteriskiem i PreePBX dla Raspberry Pi. Asterisk to otwarty framework dedykowany do aplikacji komunikacyjnych, który sponsorowany jest przez Digium
  * OpenWrt - system dla urządzeń typu embedded, oparty o Linuxa. Przedewszystkim stosowany w urządzeniach sieciowych, takich jak routery.
  * Windows 10 IoT Core - system Windows 10 dla urządzeń Internetu Rzeczy. Pozwala na podłączanie rozmaitych sensorów i komunikację z aplikacjami w chmurze. Nadaje się do konstruowanie profesjonalnych urządzeń, tak jak i amatorskich systemów IoT.
  * Android Things - dystrybucja oparta o szeroko znanego Androida, dedykowana do systemu Internetu Rzeczy.
  * Amibian - wszystko czego trzeba, aby zmienić Raspberry Pi 3 w Amigę.
  * AROS - lekki, wydajny i elastyczny system desktopowy dla komputerów Raspberry Pi, który jest kompatybilny z systemem AmigaOS na poziomie API. To zupełnie niezależny i darmowy projekt.
  * Ultibo - łączy w sobie łatwość programowania mikrokontrolera z elastycznością i możliwościami prawdziwego komputera. Pozwala tworzyć rozmaite aplikacje, eliminując ograniczenia nakładane przez typowe systemy operacyjne.

  Źródło: http://raspberrypi-source.blogspot.com/2017/03/operating-systems-for-raspberry-pi.html

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11803 posts with rating 9943, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Automation24
 • #2
  miku74
  Level 1  
  Super artykuł! Dziękuję za niego :)
  Ze swojej strony dorzuciłbym jeszcze Armbiana. Można go znaleźć w wersji desktop i serwer. Korzystam z niego na Banana Pro. System ten jest dostosowany i stabilny dla wielu odpowiedników Raspberry.
 • #3
  halif
  Level 26  
  W oryginalnym poście były też hiperlinki do tych distros. Można by poprawić. Skoro już Pan tłumaczy artykuł to może udało by się zrobić to ciut rzetelniej...?