Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka kotła gazowego, a spiro

18 Sie 2017 00:55 843 1
 • Poziom 8  
  Witam wszystkich - to mój pierwszy post na elektrodzie od wielu lat. Z powodu zapomnienia starych danych i innego maila założyłem nowe. Chcę opisać moje zmagania z kotłem gazowym. Tak dla informacji i ostrzeżenia.
  Mieliśmy ostatniej zimy problemy z kotłem Vitopend 100. Był zainstalowany ponad 10 lat temu i przez cały czas działał niezawodnie. Na początku sezonu grzewczego okazało się, że często działa zawór bezpieczeństwa. Serwisant w trakcie rozmowy telefonicznej sugerował, że jedynym rozwiązaniem jest zewnętrzne naczynie wzbiorcze. Okazało się, że pompka do roweru wystarczyła, aby dopompować trochę powietrza i kocioł mógł dalej funkcjonować. Niestety po paru miesiącach zaczął pojawiać się błąd (numer bodajże S14) - zanik płomienia. Wtyczka dobrze, no to w takim razie elektroda. Czyściłem - zero efektu. Telefon do serwisanta. Przyjechał, popatrzył, posprawdzał filtry. Diagnoza - elektroda albo zespół gazowy. No to niech zamawia i wymienia. Udało mu się zdobyć na początek elektrodę. Wymiana i nic. Zespołu już nie można było kupić, bo Viessmann już go nie ma. Błędy wyskakiwały raz częściej, raz rzadziej. Zero pomysłów. Mam znajomych instalatorów nawet w rodzinie i każdy bezradnie rozkładał ręce. No to w takim razie kupujemy nowy piec. Skoro Wiessmann przeżył tyle, to nie ma co przepłacać - Termet Ecocondens Gold Plus.
  Zdjąłem Vitopenda, zawiesiłem Termeta. Odprowadzenie soalin z Vitopenda było zrobione wg ówczesnych standardów aluminiowym Spiro, które po zdjęciu było poprzerywane. Do nowego kotła musiał być wymieniony komin. No i został wymieniony. Z innych powodów zacząłem przeglądać tematy odprowadzania spalin. Nie mogę podać linka bo mam za małe doświdczenie. Wpiszcie w google "spiro bez szczelna rura"
  I wyjaśnił się błąd S14. Po prostu nie było ciągu i czujnik ciągu wyłączał kocioł. W trakcie użytkowania te szczeliny nie są widoczne. Komin zasysał powietrze z pomieszczenia, a kocioł się dusił. Jak była odpowiednia pogoda to był ciąg wystarczający, jak nie to S14.
  Szkoda jedynie, że najprawdopodobniej sprawny kocioł idzie na złom. Gdyby nie kiedyś zaoszczędzone parę dych, nie trzeba by teraz wydawać kilku tysięcy. Spośród czterech osób z branży, które widziały kocioł ze Spiro i wiedziały, że to jest instalacja sprzed prawie piętnastu lat nikt nie zwrócił na to uwagi.
  Nie wiem, czy spowodowane jest chęcią zysku, żeby mieć więcej pracy (instalowanie nowego naczynia wzbiorzego zamiast uzupełnienie gazu w starym - poza tym nie zawsze się musi udać - naczynie może być nieszczelne), czy też po prostu niewiedzą?
 • Poziom 29  
  Cytat:
  czy spowodowane jest chęcią zysku
  plus
  Cytat:
  czy też po prostu niewiedzą
  przecież stwierdzenie że brak dostatecznego ciągu i w konsekwencji zadziałanie czujnika ciągu od temperatury spalin to dla człowieka który mniej więcej zna temat i logicznie myśli to wystarczy