Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja jasności żarówek LED

18 Sie 2017 14:51 1779 3
  • Poziom 14  
    Witam
    Chciałbym zrobić regulację jasności żarówek LED, która działała by w ten sposób że przy zmianie napięcia z 230V np. na 110V zmniejsza się jasność świecenia np. o połowę. Nie chodzi mi o płynną regulację a tylko o 2 tryby jasno i ciemniej.
    - Tak wiem że nie wszystkie żarówki są przewidziane do regulacji jasności jednak tylko te których używam w moim przypadku odpowiadają parametrami mechaniczno- elektrycznymi

Wykonałem coś podobnego w oparciu o elektroniczny regulator napięcia silnika i co mnie pozytywnie zdziwiło udało się, ale niestety tłumienie jasności działa to tylko w niektórych egzemplarzach tego samego typu żarówki, w innych występuje przy takim samym napięciu/nastawie regulatora migotanie światła.
    Po rozebraniu żarówek zauważyłem że ich drivery są oparte o układ MT7811 którego typowa aplikacja poniżej :
    Regulacja jasności żarówek LED

Proszę o pomoc czy można tak zmodyfikować elementy w.w. drivera by żarówka zachowywała się stabilnie (bez migania ) przy niższym napięciu ?
    Czy macie jakieś konstruktywne pomysły ?
    Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 37  
    Witam,
    z dokumentacji Twojego drivera wynika, że jest to regulator LED o stałym prądzie wyjściowym.
    Jedyną możliwością "ściemniania" LED jest zwiększanie rezystancji Rcs.
    Migotanie, które obserwujesz może wynikać z okresowego wchodzenia układu w stan UVLO, który wyłącza w ogóle LED i jest zabezpieczeniem przed zbyt niskim napięciem zasilającym.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Tak masz rację ale jak też wynika z dokumentacji driver obsługuje napięcie wejściowe 10 do 400 V AC, więc jakiś parametr (może ustawialny) musi wpływać na odcinanie zasilanie diod i wtedy na pograniczu pojawia się to migotanie. Chodzi mi o to by to miejsce odcięcia można było jakoś plastycznie rozszerzyć
    Co ciekawie w jednym egzemplarzu nawet można uzyskać niewielką płynną regulację jasności przy nap wej. od około 106 do 115 V AC a w innym obserwuję w tym miejscu tylko migotanie.
    Pomierzyłem wszystkie wartości elementów SMD i różnią się minimalnie ( rzędu 1 do max 2 % wartości)

poniżej link do dokumentacji PDF jaką znalazłem
    http://www.maxictech.com/uploads/soft/201504/1_01144400.pdf
  • Poziom 21  
    1. Spróbuj zmniejszyć pojemność C1, aby napięcie na tym kondensatorze stało się mocno tętniące.

2. Może pomóc dołączenie równolegle do żarówki LED jakiegoś dodatkowego obciążenia rezystancyjnego (a to ze względu na sposób pracy regulatora tyrystorowego, którego używasz do zmiany jasności).

3. Po zmniejszeniu pojemności C1 możesz zasilać żarówkę jednopołówkowo, przez zwykłą diodę prostowniczą. Oczywiście Koledzy zaraz mnie tu za tę propozycję powieszą, więc piszę to tylko w tajemnicy i sam nie polecam takiego rozwiązania - chyba żebyś jednocześnie zasilał dwie żarówki przez dwie diody - jedną w dodatniej, a drugą w ujemnej połówce sinusa sieci 230V. Wtedy nie wprowadzałbyś asymetrii prądu do sieci 230V. Zresztą sam piszesz o żarówkach w liczbie mnogiej, więc rozumiem że jednocześnie będzie świecić większa ich liczba.