Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Exquisit KB 05-4 - sprężarka lodówki startuje co jakiś cykl

PauloOp23 18 Sie 2017 18:42 561 1
  • #1 18 Sie 2017 18:42
    PauloOp23
    Poziom 11  

Witam.
    Wiem, że na Elektrodzie temat lodówek był maglowany wiele razy, jednak ten temat dziwnym trafem nie chce mi się wyświetlić, wyskakuje błąd strony.
    Do rzeczy:
    Mam wyżej wymienioną lodówkę, jest nowa, powystawowa.
    Lodówka po włączeniu zaczyna prawidłową pracę (programator na 2 z 5).
    Lodówka chłodzi i jest ok.
    Po schłodzeniu termostat wyłącza sprężarkę.
    W lodówce jest chłodno i słychać jak freon powraca do sprężarki.
    Otwieram drzwiczki, wkładam jakiś napój, jedzonko i kilka innych drobiazgów spożywczych. Zamykam.
    Po chwili termostat puszcza i powinna zacząć prace sprężarka, jednak ta tylko buczy. Oczywiście wyłączam lodówkę, bo wiadomo że termik odłączy silnik.

Z obserwacji zauważyłem że sprężarkę można ponownie uruchomić dopiero, jak nie będzie już słychać ściekania freonu z parownika.

Myślałem że to kondensator który jest przy sprężarce, ale po wymianie to samo się dzieje.

Wie ktoś co jest przyczyną?

0 1
  • #2 19 Sie 2017 21:09
    jack63
    Poziom 42  

PauloOp23 napisał:
    obserwacji zauważyłem że sprężarkę można ponownie uruchomić dopiero, jak nie będzie już słychać ściekania freonu z parownika.
    Dokładnie tak jest. Ciśnienia muszą się wyrównać, a termostat musi zapewnić na to odpowiednią zwłokę ok. 5 min. Jeżeli jednak kapilara jest przytkana to ten czas musi być wydłużony.

Jeżeli termostat jest mechaniczny, z pokrętłem jak na zdjęciach w necie, to:
    1. Sprawdź zamocowanie końca kapilary do parownika. Ew. nałóż kawałek cienkiej rurki z tworzywa sztucznego na końcówkę kapilary w miejscu mocowania.
    2. Otwórz pokrywkę przyłącz elektrycznego sprężarki i rozbierz urządzenie rozruchowe. Powinna tam być pastylka termistora PTC. Sprawdź czy nie jest przegrzana lub inaczej uszkodzona. Jej rezystancja w temp pokojowej powinna być ok 30 - 50Ω. Dokładną wartość można (lub nie bo chiny) znaleźć w karcie katalogowej sprężarki.

0