Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu.

18 Sie 2017 20:47 1680 5
  • Poziom 8  
    Witam.
    Mam problem z pralką Indesit WISE127EXV. Problem początkowo objawiał się miganiem diod przycisków i wyświetlacza. Sprawdziłem u wujka google i wyszło na to, że powinienem wymienić kondensatory w dolnym module. Tylko jeden wyglądał jakby zaczynał puchnąć. Wymieniłem wszystkie odpowiednio na:
    C20 - 470µF/10V -> 470µF/16V
    C16 - 100µF/25V -> 100µF/25V
    C13 - 680µF/10V -> 680µF/16V
    C4 - 22µF/400V -> 22µF/400V
    Na zdjęciach widać moduł już po wymianie kondensatorów. W ich okolicach jest trochę nalotu, i dziwnie pojawia się też na dwóch ścieżkach od diod D16 i D17 do slotów na wtyczki. Taki sam osad znajduje się na drugiej od góry białej kostce od strony slotu na wtyczki i na drugiej stronie płytki na wysokości tej kostki? Chyba tak. Po wyczyszczeniu nie widać uszkodzenia ścieżek.
    Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu.Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu.Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu. Druga strona płytki, wysokość D17 i widoczny nalot.
    Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu.Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu. Druga strona płytki, wysokość slotu i kostki.
    Po wymianie dalej nie chciała przestać migać [kilka razy podłączenie do prądu i wyłączenie] do czasu gdy nie przytrzymałem dwóch przycisków - włączenia i resetu. Po tym włączyła się normalnie, można było wybrać program go włączyć. Ale po chwili usłyszałem charakterystyczne bzzz... jakby gdzieś się robiło zwarcie. Być może występowało to wcześniej, ale nikt nie zauważył. Po ponownym sprawdzeniu wyszło na to, że na hydrostacie przy podłączonej wtyczce między stykiem 16 i 11 robi się zwarcie. Przeskakuje iskra i lekki dymek się pojawia. Wtyczka wyjęta i zrobione pomiary między pinami hydrostatu:
    16-11 -> 22K i rośnie
    16-14 -> 53K i rośnie, chociaż było i 22K i rosło
    16-12 -> 24K i rośnie
    11-14 -> 33K i rośnie
    11- 12 -> 0 Ω
    14-12 -> 11K.
    Pralka Indesit WISE127EXV - od migających diod panelu po zwarcie hydrostatu.
    Na wtyczce widać lekkie nadpalenie w miejscu gdzie iskry się bawiły. Sama pralka nie zgłasza błędów w oznaczeniach Fxx na wyświetlaczu.
    Pytań mam kilka...
    1. Czy na starcie wymienić hydrostat? Jeśli wymienię to czy znów nie padnie bo np padł nie tylko on.
    2. Czy gdzieś coś jeszcze innego może być uszkodzone? Jak to sprawdzić?

Będę wdzięczny za pomoc i mogę dostarczyć inne zdjęcia, oraz sprawdzić inne rzeczy.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Wtyczkę do hydrostatu zastąpić złączami konektorowymi.
  • Poziom 8  
    Dziękuję za wskazówkę. Nabyłem złącza i większą ilość taśmy izolacyjnej. Chwilowo wstrzymam się z tym do poniedziałku i zdam relacje o postępach. Chciałem jeszcze dopytać czy przypadkiem nie uszkodziłem hydrostatu tym jak położyłem pralkę na boku aby mieć lepszy dostęp do dolnego modułu. Tzn nic od zewnątrz się na sam hydrostat nie wylało... ale może wężykiem coś gdzieś... Może wstępnie jeszcze go jakoś sprawdzić, przeczyścić? Jak już zabiorę się w poniedziałek to nie problem aby go dokładniej sprawdzić.

Może go na starcie po prostu wymienić? Znalazłem używany hydrostat, sprawny za małe pieniądze. Opcjonalnie nowy... mógłbym już teraz zamówić.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    wujek_red napisał:
    czy przypadkiem nie uszkodziłem hydrostatu tym jak położyłem pralkę na boku
    Bardzo możliwe.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie. Już po naprawie :) Konektory zrobione, pralka przeszła cały najdłuższy cykl prania bez zająknięcia. Dla świętego spokoju chyba wymienię jeszcze hydrostat na zupełnie nowy. Mogło mu pomóc to, że przez dwa dni miał spokój. Jeśli tak, to w przyszłości bliższej czy dalszej może nawalić. A skoro już ją robię to zrobię do końca. Korciło mnie jeszcze aby sprawdzić czy z płytką modułu wszystko gra. Ale jak przeżyła dwie godziny działania pralki to chyba jest z nią wszystko ok i sobie podaruję. Sprawdziłem jeszcze tylko filtr, jak na prawie 8 lat użytkowania był bardzo czysty. Także uznaję pralkę za naprawioną :)

Bardzo wam wszystkim dziękuję za pomoc. Bez was bym sobie z tym nie poradził. Ukłony przed waszą wiedzą :) Dobre z was ludziska, że tak dzielicie się swoją wiedzą i czasem :) Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę miłego dnia.