Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator kwarcowy z termostabilizacją

zdzisiek1979 07 Wrz 2017 21:17 2562 32
  • #31 07 Wrz 2017 21:17
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

No tak nie wiem skąd te 3Hz podejrzewam ze mój częstościomierz ma lekkiego ajkajzerka co kolwiek by to znaczyło :)

Planuję zbudować "puszkę 5MHz" ( zabudować generator w obudowie ) tyle że chwilowo finanse ograniczają mnie na hobby.

Zaś po wszystkim będę musiał znaleźć kogoś z dobrą herc miarką i powierzyć mu pomiar ew. kalibrację.

Zaś co do stanu jego to jest oplombowany i po naprawie jakiejś w zakładach WAREL i nie wiem co w nim robili. Zaś piny lutownicze są dziewicze. Były jakieś podstawki do nich ful wypas?

Zaś codo sinusa to jest lekko anty sinus.

Pod koniec miesiąca pewnie zbiorę materiał na budowę " puszki ".

Generator kwarcowy z termostabilizacjąGenerator kwarcowy z termostabilizacjąGenerator kwarcowy z termostabilizacją Nie wiem czemu przy 50Ω jest tak drastycznie obcięty dół sinusa.

• #32 08 Wrz 2017 11:52
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Ale po co chcesz budować kolejną puszkę skoro masz gotowca w postaci GWM-5-1. Nie musisz szukać nikogo ze wzorcowym przyrządem prócz nabycia sobie odbiornika GPS FGPMMOPA6C.
    Jest to maleńki moduł ~2x2cm, kupisz za kilkadziesiąt zł i masz wzorzec-impuls 1sek. do kalibracji o dokładności nie gorszej niż 10ns.
    Temat wykorzystania tego odbiornika jako wzorzec GPS zarysowany masz tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3350423
    O podstawkach do GWM nic nie wiem. W częstościomierzach Zopan gdzie siedziały te generatory, przewody zasilania i wyjścia sygnału 5MHz były po prostu lutowane do tych szpilek, bez żadnych podstawek. Jeżeli po naprawie w zakładach Warel to pewnie nabyłeś go od ludzi z Wałbrzycha handlującym sprzętem z demobilu na aukcji, swego czasu oferowali te GWM i praktycznie każdy był po serwisie Warel. Możesz sobie go otworzyć i zobaczyć co masz w środku, czy dekiel termostatu zakręcany do aluminiowego korpusu masz już mosiężny czy stara seria z anodowanej stali. I czy w termostacie siedzi nowszy kwarc PY-AP1-02, czy raczej jego stary poprzednik RWS-5-1M.
    Sinus jest w porządku jak stosujesz wytyczne producenta co do obciążenia wyjścia.
    Generator daje sinus ~1V rms na obciążeniu 1kOhm - patrz jednostronna karta katalogowa serii generatorów omig http://zdjecia.omig.com.pl/sklep/img/1299/mce/historia/karta_kat_g.pdf oraz broszurka-książeczka "opis techniczny i eksploatacja" http://delibra.bg.polsl.pl/Content/15659/Generator_GWM5_!.pdf
    On NIE ma wyjścia dedykowanego do 50 Ohm. Zobacz sobie też na schemat częstościomierzy Zopan: KZ2026A, PFL28A jak tam jest pobierany sygnał z tych generatorów, tam nie ma żadnego terminatora 50 Ohm tylko sygnał trafia na dużą impedancję obciążenie w postaci wtórnika na tranzystorze FET. Więc skoro zapinasz obciążenie 50 Ohm to sygnał zaczyna przycinać od dołu, bo zaburzasz warunki obciążenie na jakie był projektowany ten generator. Zdarzały się w obiegu wersje gdzie były trochę inne wartości rezystorów w emiterze, na ostatnim stopniu wzmacniacza oporowego, z którego jest podawany sygnał na szpilkę wyjścia sygnału 5MHz - i wierzchołki sinusa były lekko przycinane (gdy podpinało się tam tylko samą sondę oscyloskopową 1MOhm 10pF) z jednej strony, w kolejnych wersjach opory zmieniono (trochę inne niż w dokumentacji) i już był ładny sinus. To tylko z tej serii generator o nazwie Hiacynt miał wyjście dedykowane, ale do 75 Ohm.

• #33 08 Wrz 2017 12:54
    Hektar Zahler
    Poziom 30  

@ zdzisiek1979 ten "antysinus" to nic jak po prostu zniekształcenia harmoniczne. Możesz cofnąć się do mojej wcześniejszej wiadomości, a tam widać jeszcze jedną ciekawą rzecz: wykres jest w pewnym sensie równią pochyłą w dół, jednak parzyste i nieparzyste są względnie różne między sobą. Teoria mówi, że przesterowany tranzystor przyczynia się do tego.

Dodano po 9 [minuty]:

Przy czym istotna sprawa: z tym pomiarem oscyloskopem, to nie jest tak jakbyś widział tego sinusa w skali 1:1. I nawet jeżeli zarejestrowany oscylogram będzie zbliżony do rzeczywistego, to zawsze i podkreślam absolutnie zawsze kabel pomiarowy jak i wejście oscyloskopu ze wszystkim co po drodze będzie dla układu w pewnym stopniu obciążeniem bez znaczenia czy impedancja oscyloskopu to 1MΩ. Dlatego ważne, aby mieć świadomość niedopasowania wyjścia układu do wejścia przyrządu i wszelkie konsekwencje wtrącenia tej impedancji w mierzony obwód w.cz.. Są tacy podpowiadacze co głoszą zupełnie odwrotne teorie i są tacy też na tym forum. Nie powiem żeby ich nie słuchać, a choć przemyśleć sobie czy przetestować to dokładnie.

Dodano po 11 [minuty]:

I jakby na potwierdzenie powyższego.

zdzisiek1979 napisał:
    Nie wiem czemu przy 50Ω jest tak drastycznie obcięty dół sinusa.
    Widać, że oscyloskop posiada możliwość przełączenia się pomiędzy impedancją 50Ω, a impedancją 1MΩ (z punktu widzenia w.cz. nieskończenie dużą).
    Widać to jako znaczną różnicę w oscylogramach środkowym i tym po prawej.

Oto Pany jest skutek niedopasowania.
    Najbardziej widoczne tym razem na impedancji 50Ω, a skutkiem czego jest gwałtowny wzrost zniekształceń THD.