Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator Varta YB14-A2 - ładowanie i odpowietrzanie

19 Aug 2017 08:48 1596 5
  • Level 14  
    Cześć.

Piszę ten temat tutaj, pomimo, że dotyczy akumulatora motocyklowego, ale chodzi bardziej o ogólną zasadę użytkowania aku tego typu.
    Musiałem wymienić stary akumulator bezobsługowy i padło na model Varta YB14-A2, który był do własnoręcznego zalania i naładowania.
    Pierwsze uruchomienie zrobiłem zgodnie z instrukcją i wydaje się ok.

Pytania dotyczy późniejszego ładowania i eksploatacji:
    1. Czy kiedy będę ładował ten akumulator (np w zimie), to za każdym razem muszę wyciągać koreczki zamykające cele?
    2. Czy rurka odpowietrzająca powinna zostać wpięta także podczas codziennego użytkowania motocykla, czy zamknąć odpowietrzenie?
    3. Czy podczas każdego ładowania odpowietrzenie powinno być otwarte, czy zamknięte?
  • Level 16  
    Człowieku co ty tu wypisujesz!
    kup sobie bateryjki.
    nie masz zielonego pojęcia,wiec po co się za to zabierasz.
    korki maja być cały czas zatkane
    rurka wpięta cały czas.

Moderated By T5:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Level 14  
    mariuz2 wrote:
    Człowieku co ty tu wypisujesz!
    kup sobie bateryjki.
    nie masz zielonego pojęcia,wiec po co się za to zabierasz.

Zabieram się za to, ponieważ lubię jeździć motocyklem.
    A Ty, kolego uprzejmy, co proponujesz, żebym z akumulatorem jeździł do mechanika? Mam na zimę zostawiać u niego aku i płacić miesięczny abonament?
    Czy Ty całą swoja wiedzę masz od urodzenia, czy się tego z czasem nauczyłeś?
    Wg mnie forum jest najlepszym, choć, jak widać, niekoniecznie najmilszym, miejscem do szukania porad. W dołączonej lakonicznej instrukcji tego nie ma.
    Trzy proste pytania, trzy proste odpowiedzi, nie potrzebuję czytać Twoich frustracji...

andrzej20001 wrote:
    Odpowietrzenie otwarte bo ma działać po to jest. Akumulator najlepiej podtrzymywać w kondycji specjalna ładowarką

Dzięki za odpowiedź.
    Odpowiednią ładowarkę / prostownik mam - dziękuję.
  • Level 12  
    Korki jedynie otwierasz wtedy kiedy zaczyna brakować elektrolitu- dolewasz wtedy wodę destylowaną do poziomy zaznaczonym na obudowie - powyżej płyt. Prostownik musisz mieć elektroniczny z max prądem nie przekraczającym 10% wartości akumulatora. I jeszcze ważna sprawa nigdy nie dopuszczaj do znacznego rozładowania aku, bo to skraca w dużym stopniu jego żywotność.
  • Level 16  
    I wyszło na moje z małą korektą za nie zrozumienieodbiorcy tekstu,rurka wpięta cały czas, chodziło o tak zwany przelew