Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara instalacja TN-C, różne opinie elektryków a poprawność instalacji.

bejrutmc 25 Aug 2017 16:36 25638 130
Tespol
    kortyleski
    Level 43  
    Pax panowie. Każdy ma trochę racji. Ale... Pomiary robi się gniazd. Na własne oczy widziałem boomboxa zasilonego zwinietym przedluzaczem z przewodu 2x0.75, tak na oko ze 20m. Przetarty wtyk do radia. Tu w przypadku zwarcia nawet b16 nie zadziała. A pożar gwarantowany.
  • Tespol
    kkas12
    Level 43  
    Łukasz-O wrote:
    No ale jednak do spartaczonego obwodu gniazd ogólnych z C10, pani domu podłącza odkurzacz.
    Trzeba było wykonać obwód przekrojem 2,5mm2 a nie 1,5mm2 to wtedy jak w książce pisze B16 byłby ok.
    Łukasz-O wrote:
    ...nie ma podstawy przy dobrych wynikach pomiaru go zakwestionować.
    Jest podstawa. Niezgodność z projektem. Bo żaden projektant pod czymś takim się nie podpisze. Ja przynajmniej czegoś takiego nie spotkałem.
    kortyleski wrote:
    Ale... Pomiary robi się gniazd
    Ale oględziny dotyczą całości. Odbiorników i przedłużaczy również.

Bo to, że gniazdo jest ok a lodówka została przyłączona do przedłużacza z dwoma żyłami wetkniętego w owe gniazdo (i Ty to widzisz) nie oznacza iż do porażenia dojść nie może. I tego typu uwagi w protokole umieszczać należy.

Takie jest moje zdanie i jak na razie nie mam żadnych podstaw by je zmieniać.
  • Tespol
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    kkas12 wrote:
    Trzeba było wykonać obwód przekrojem 2,5mm2 a nie 1,5mm2 to wtedy tak jak w książce pisze B16 byłby ok.

A skąd wiesz jaki był projekt. Mam dwa osiedla w konserwacji z połowy lat 90-tych, jedno to zwykłe bloki, drugie to zabudowa szeregowa typu kanadyjskiego, gdzie w obwodach gniazd ogólnych jest 3x1,5mm² i B10.

kkas12 wrote:
    Jest podstawa. Niezgodność z projektem. Bo żaden projektant pod czymś takim się nie podpisze.

Tu masz racje ale... Myślisz, że mieszkaniec mieszkania w bloku dysponuje jakimś projektem? W domkach jednorodzinnych też nie jest lepiej. Wystarczy, że pierwszy właściciel sprzeda dom i dokumentacja projektowa przepada. Nikt o tym nie myśli w chwili kupna.
    Ponadto jadąc na awarię trudno oczekiwać kompletu dokumentacji i projektów.
    Ile razy jeździłem do firm naprawiać jakąś maszynę, do której żadnej dokumentacji nie było. Miałem się obrazić na zleceniodawcę i wrócić do domu?
    kkas12
    Level 43  
    Łukasz-O wrote:
    A skąd wiesz jaki był projekt.
    Spartaczony jak widać (jeśli był).
    Twoje ratowanie sytuacji charakterystyką C tego dowodem.

Ale odbiegamy znacznie od tematu, gdyż przedmiotem są obwody gniazdowe z przewodem 2,5mm2 i z charakterystyką zabezpieczenia C lub D.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    kkas12 wrote:
    Spartaczony jak widać (jeśli był).
    Twoje ratowanie sytuacji charakterystyką C tego dowodem.

Znaczy miałem / mam kazać wszystkim wymianę instalacji? Może link do Twoich wypowiedzi na forum ludziom wysyłać?

Przestań wreszcie bredzić. Dopóki nie podasz podstawy prawnej Twoje wywody są warte tyle co nic.

kkas12 wrote:

Ale odbiegamy znacznie od tematu, gdyż przedmiotem są obwody gniazdowe z przewodem 2,5mm2 i z charakterystyką zabezpieczenia C lub D.

Naważyłeś piwa to teraz je pij.
    kkas12
    Level 43  
    Głupoty zaczynasz pisać.
    Czyli wracamy do tego co od pewnego stosujesz.
    Odwracanie kota ogonem.

Ja swoje zdanie zamieściłem i wyjaśniłem i to wszystko.
    Mam nadzieję, że i inni koledzy swoje stanowisko w tej kwestii (C lub D w obwodach gniazd w mieszkaniówce) przedstawią.
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    kkas12 wrote:
    Bo to, że gniazdo jest ok a lodówka została przyłączona do przedłużacza z dwoma żyłami wetkniętego w owe gniazdo (i Ty to widzisz) nie oznacza iż do porażenia dojść nie może. I tego typu uwagi w protokole umieszczać należy.
    I dzięki temu masz czyste sumienie i spokojnie śpisz? Jak ktoś zostanie porażony (odpukać) to myślisz, że prokurator Tobie odpuści? Będzie za wszelką cenę szukał winnego. Tego co "już nie ma" (i tak podłączył tą lodówkę) nie skarze. To, że wpiszesz uwagi w protokół nie uchroni Ciebie przed odpowiedzialnością. W przypadku drobnych niezgodności tak. Ale w przypadku ewidentnych zaniedbań zapyta się Ciebie, dlaczego nie wyłączyłeś urządzenia z eksploatacji? Gdyby się trafiła taka sytuacja "nie gryzło" by Cię sumienie? Mnie tak. Mogłem zapobiec a tylko wpisałem w protokół swoje uwagi. Fakt. Wina tego co tak zrobił. Ale mogłem temu zapobiec.

To takie moje przemyślenia nie do końca na trzeźwo. W końcu dwa dni wolnego. Tylko wątroba po pięciu dniach wolnego bierze się do pracy ;-)
    kkas12
    Level 43  
    Moderator i żaden inny popierający jego teorie również.
    maurycy123 wrote:
    Ktoś, kto robi pomiary ma w głębokim poważaniu co będzie podłączone do tego gniazda. Pomiar jest wykonany w punkcie zakończenia instalacji.
    Nie bądź kolego bardzie papieski niż papież.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Pięć stron tematu, czas dojść do konsensusu.

Autor wyraźnie napisał, że zasilanie w układzie TN-C, co nie dziwi. Dalej- zmodernizowano instalację, a więc TN-C-S. Skoro obudowa "kopie", brak ciągłości do przewodu zerowego/PE i/ lub uszkodzenie urządzenia (źle dobrane zabezpieczenie, uszkodzone?). Skoro elektryk kazał zmostkowanie :zera" z kołkiem ochronnym, nie ma pojęcia o instalacjach z przewodem PE, a więc po nauki u podstaw.
    W gniazdku nie ma uziemienia tylko przewód ochronny lub zerujący, połączenie uziemienia do instalacji CO świadczy o tym, że tego "Janusza elektryki" również należy odesłać po nauki u podstaw. Kaloryfery należy zostawić w spokoju. Należy wydzielić z żyły zerowej przewód N i PE, wykonując instalację w "systemie" 3 przewodowym, najlepiej od miejsca rozgraniczenia.
    Żeby wykonywać pomiary, trzeba wiedzieć co się mierzy i czym, oraz jakie są wady stosowanej metody pomiarowej.

Temat zamykam. Na forum nie zajmujemy się zjawiskami nadprzyrodzonymi.

Ps. Jeśli chodzi o zastosowanie zabezpieczenia C10/ C16 w obwodzie gniazd, oraz spełnienie warunku samoczynnego wyłączenia- czyli tego, co należy ująć w protokole wraz z ewentualnymi uwagami, proszę założyć osobny temat. :|