Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba naprawy zasilacza PC "ADVANCE MPT-7500"

kriss1974 20 Sie 2017 00:40 858 40
  • #1 20 Sie 2017 00:40
    kriss1974
    Poziom 11  

WITAM Was forumowicze "elektroda.pl"
    Chciał bym spróbować naprawić ten zasilacz komputerowy "ADVANCE MPT-7500", wiem że ten zasilacz nie należny do zbytnio dobrych a i znajda się osoby które stwierdzą że nie powinno się ich nawet w ogóle podłączać do PC-ta bo ich sprawność jest daleka od dostatecznej.
    Mi akurat on nie sprawiał problemów w moim zapasowym komputerze ale dzisiaj poszło coś nie tak bo po rutynowym rozkręceniu do czyszczenia (tylko pędzelkiem) zasilacz po tym zabiegu odmówił posłuszeństwa i szczelił w nim bezpiecznik.
    Przede wszystkim chciał bym się dowiedzieć czego w nim nie dotykać nawet po odłączeniu od zasilania bo słyszałem że magazynuje pewną ilość napięcia, i od jakich elementów najlepiej zacząć ze sprawdzaniem.
    Przy bezpieczniku znalazłem odrobinę ukruszony kondensator ceramiczny o dziwnym oznaczeniu bo nigdzie nie mogę w sieci takiego znaleźć
    "SCK 035"
    Sprawdzałem jego pojemność i wyszło coś takiego :

Czy to poprawny odczyt czy może jest z nim coś nie tak a jak tak to o jaki model w sklepie pytać ?
    Nie jestem zbytnio jeszcze obeznany w elektronice więc naprawdę potrzebuje Waszej pomocy, poniżej wkleję jeszcze kilka fotek tego zasilacza i od razu z góry bardzo dziękuje za każdą odpowiedź.
    P.S. Na razie zamiast bezpiecznika podłączyłem żarówkę stuwatową ale jak podłączam zasilacz do zasilania to żarówka świeci więc jakaś część na pewno nie domaga więc zastanawiam się co w pierwszej kolejności wylutować do sprawdzenia. A odnośnie, tych dwóch potężnych kondensatorów, czy bez problemu mogę je wylutować i podpiąć do miernika czy może najpierw je jakoś rozładować czy nie ma to raczej znaczenia ?

• Pomocny post
    #2 20 Sie 2017 06:14
    januszx3
    Poziom 30  

kriss1974 napisał:
    Przy bezpieczniku znalazłem odrobinę ukruszony kondensator ceramiczny o dziwnym oznaczeniu

Stopiony prądem zwarcia, termistor "TH1", nazywasz - "odrobinę wykruszonym kondensatorem" ?

Próba naprawy zasilacza PC "ADVANCE MPT-7500" Na początek, przygotuj sobie zwykłą żarówkę 230VAC, z przewodami i podłącz w miejsce (zamiast) spalonego bezpiecznika, jeśli nie masz nowego termistora, to na czas próby z żarówką, możesz jego punkty wlutowania zewrzeć, po podłączeniu zasilania 230V, pomierz napięcia na kondensatorach elektrolitycznych (te największe 2 szeregowo podłączone- ? 200VDC), … ale wcześniej wymień mostek prostowniczy, … przy tak widocznych oznakach zwarcia, …nie mógł "przeżyć".
    Ciekawe, czy przyznasz się, jakie próby wykonywałeś, … aby stopił się przewód nóżki termistora, …wielokrotnie grubszy od przewodu w bezpieczniku topikowym 6,3A?
    Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, bo na razie wygląda to …pirotechnicznie.
    A miejsce uszkodzenia i pierwotnej przyczyny nie działania zasilacza, może być gdzie indziej, np. po stronie wtórnej. Dlatego należy odpowiednio sprawdzić, pomierzyć diody prostownicze i kondensatory w obwodach NN.

• Pomocny post
    #3 20 Sie 2017 06:51
    poldi

Poziom 16  

Coś zwarcie musiało zrobić zapewne klucz lub klucze tranzystorowe. Mostek nie zawsze leci ale często tak. Dodatkowo często jest jeszcze jakiś rezystor jak nie w szeregu linii zasilania to w S tranzystora o ile nie jest to połówkowe rozwiązanie.
    Ale po zdjęciach widać że jest to właśnie taki układ dwa tranzystory typowy zasilacz komputerowy.

Moderowany przez Dzimi:

Post zaniża poziom. Pomimo iż znajdujemy się w dziale dla początkujących, to pisanie dla samego pisania bez merytorycznych wskazówek chyba niewiele pomoże Autorowi tematu. :cry:

• Pomocny post
    #4 20 Sie 2017 07:51
    dzimi
    Moderator

Kriss porywasz się za naprawę przetwornicy chyba nie do końca znając jej zasadę pracy, już nie wspominając o tym że może to być niebezpieczne.
    Skoro tylko czyściłeś pędzelkiem i tak narozrabiałeś - to boję się o dalsze skutki naprawy.
    Skoro podłączona żarówka świeci pełną mocą - masz zwarcie. Do sprawdzenia elementy po stronie pierwotnej - mostek, tranzystory przetwornicy, driver itd.

• #5 20 Sie 2017 08:05
    poldi

Poziom 16  

Nie rozumiem dlaczego moderator twierdzi że post zaniża poziom. Widać że moderator z serwisem przetwornic ma tyle wspólnego co ja z królową Eżbietą.
    Napisałem jasno że usterka wynikła ze zwarcia i była jakaś przyczyna której nikt nie podał. W 80% winą tego zwarcia jest klucz tranzystorowy, o którym nikt nie wspomniał. Zanim moderator postanowi coś poprawić niech się wczyta w post ewentualnie w podręcznik ABC elektronika.

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• #6 20 Sie 2017 20:17
    kriss1974
    Poziom 11  

Naprawdę BARDZO Wam dziękuję za pomocne wiadomości i już po kolei odpisuję.
    SoRRy że od razu nie odpisałem ale dosyć późno poszedłem spać.

Dodano po 18 [minuty]:

januszx3 napisał:
    kriss1974 napisał:
    Przy bezpieczniku znalazłem odrobinę ukruszony kondensator ceramiczny o dziwnym oznaczeniu

Stopiony prądem zwarcia, termistor "TH1", nazywasz - "odrobinę wykruszonym kondensatorem" ?

Próba naprawy zasilacza PC "ADVANCE MPT-7500" Na początek, przygotuj sobie zwykłą żarówkę 230VAC, z przewodami i podłącz w miejsce (zamiast) spalonego bezpiecznika, jeśli nie masz nowego termistora, to na czas próby z żarówką, możesz jego punkty wlutowania zewrzeć, po podłączeniu zasilania 230V, pomierz napięcia na kondensatorach elektrolitycznych (te największe 2 szeregowo podłączone- ? 200VDC), … ale wcześniej wymień mostek prostowniczy, … przy tak widocznych oznakach zwarcia, …nie mógł "przeżyć".
    Ciekawe, czy przyznasz się, jakie próby wykonywałeś, … aby stopił się przewód nóżki termistora, …wielokrotnie grubszy od przewodu w bezpieczniku topikowym 6,3A?
    Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa, bo na razie wygląda to …pirotechnicznie.
    A miejsce uszkodzenia i pierwotnej przyczyny nie działania zasilacza, może być gdzie indziej, np. po stronie wtórnej. Dlatego należy odpowiednio sprawdzić, pomierzyć diody prostownicze i kondensatory w obwodach NN.

Dzięki za odpowiedz "januszx3"
    A więc tak, najpierw szybko wytłumaczę jak sobie radziłem z brakiem bezpiecznika, robiłem to dwa razy, najpierw wziąłem dwie nitki z cienkiego przewodu linki następnie po małym BUM wziąłem jedną nitkę z nieco grubszego przewodu linki i znowu było takie samo BUM
    Starałem się brać w miarę cienkie nitki przewodu do podmiany bezpiecznika ale w końcu najlepiej spisała się w tej roli żarówka stuwatowa.
    Fakt że ten "termistor TH1" mógł ucierpieć właśnie dlatego że był najbliżej miejsca zwarcia chociaż wcześniej myślałem że to on mógł być winowajcą tego całego problemu no ale teraz już wiem że to nie on był winny.

Napisałeś że mogę go zastąpić na czas zanim nie zakupię zamiennika zworką, czy o to chodziło, czy mogę tam wlutować zamiast jego obojętnie jaki przewód albo zalać to miejsce cyną bo chyba z tego co zrozumiałem to o to Ci chodziło żeby zmostkować to miejsce cyną.
    Następnie napisałeś żebym zmierzył napięcie na tych największych kondensatorach elektrolitycznych przy podłączonym zasilaczu do zasilania tylko nie chciał bym w tym momencie zrobić sobie i zasilaczowi coś w stylu następnego BUM więc dla pewności zapytam w jakiej pozycji powinno się znajdować pokrętło miernika
    Ponowię jeszcze moje pytanie w związku z bezpieczeństwem jakich elementów zasilacza nie dotykać nawet po odłączeniu go od zasilania bo słyszałem że takie urządzenia jak np. zasilacz mogą magazynować energię nawet po odłączeniu od zasilania, to tak dla pewności i ze względu że jestem początkującym w tej dziedzinie.
    Napisałeś też o mostku prostowniczym, gdzieś w sieci wyczytałem że do sprawdzenia tego mostku trzeba zmierzyć czy nie ma między jego czterema nóżkami zwarcia ale też powinien wyjść taki oto wynik 500-700 bo jeśli wynik będzie 0-10 to znaczy że jest też spalony.
    Czy mam go zmierzyć miernikiem z ustawionym pokrętłem w tym miejscu ?
    I jak i które nóżki z którymi mostka prostowniczego mierzyć którego już wlutowałem ?
    Wiem że ten dział dla początkujących może być nieraz uciążliwy dla takich zaawansowanych w wiedzy osób jak Ty bo często trzeba tłumaczyć takim osoba np. jak ja rzeczy dla Was oczywiste a dla mnie jak na razie nie zrozumiałe więc jeszcze raz soRRy za tak wiele pytań.
    Nas koniec dla pewności zapytam czy tak właśnie wygląda dioda prostownicza
    znalazłem je trzy i gdzie dokładnie znajdują się kondensatory w obwodach NN czy może wszystkie po kolei wlutowywać i sprawdzać ?

Dodano po 2 [minuty]:

[quote="poldi"]Coś zwarcie musiało zrobić zapewne klucz lub klucze tranzystorowe. Mostek nie zawsze leci ale często tak. Dodatkowo często jest jeszcze jakiś rezystor jak nie w szeregu linii zasilania to w S tranzystora o ile nie jest to połówkowe rozwiązanie.
    Ale po zdjęciach widać że jest to właśnie taki układ dwa tranzystory typowy zasilacz komputerowy.

Dzięki "poldi" za pomoc i od razu spytam gdzie mam szukać tego klucza lub tych kluczy tranzystorowych i rezystora szeregu linii albo S tranzystora, z góry dzięki za odpowiedz.

Dodano po 3 [minuty]:

dzimi napisał:
    Kriss porywasz się za naprawę przetwornicy chyba nie do końca znając jej zasadę pracy, już nie wspominając o tym że może to być niebezpieczne.
    Skoro tylko czyściłeś pędzelkiem i tak narozrabiałeś - to boję się o dalsze skutki naprawy.
    Skoro podłączona żarówka świeci pełną mocą - masz zwarcie. Do sprawdzenia elementy po stronie pierwotnej - mostek, tranzystory przetwornicy, driver itd.

Dzięki "dzimi" za pomoc.
    Z całym szacunkiem ale jesteśmy w dziale "początkujący" więc raczej nie ma sensu mówić jak dwulatkowi że coś jest fu i be i żeby tego nie dotykał tylko tu raczej chodzi o to że ktoś właśnie próbuje się dowiedzieć od takiej osoby np. jak Ty wiedzy której na razie nie posiada.
    Duży nacisk postawiłem w moim poście własnie na bezpieczeństwo zadając pytanie czego nie dotykać w takim zasilaczu nawet po jego odłączeniu od zasilania bo ponoć takie urządzenia magazynują energię i mogą być niebezpieczne długo po odłączeniu od gniazdka.
    Napisałem że czyściłem pędzelkiem bo ktoś mógł by pomyśleć że np. czyściłem go odkurzaczem i narobiłem ładunków elektrostatycznych, na pewno po czyszczeniu pędzelkiem nie wsadziłem zasilacza do akwarium tylko go złożyłem do ostatniej śrubki więc ta awaria mogła by się zdarzyć nawet bez czyszczenia po prostu prawdopodobnie wisiała na włosku i akurat stała się po czyszczeniu.
    Co do elementów po stronie pierwotnej, drivery, tranzystory przetwornicy (bo mostek prostowniczy to już chyba wiem który to) to gdzie mniej więcej ich szukać ?
    Z góry dzięki za pomoc.

Dodano po 57 [minuty]:

Na "elektroda.pl" znalazłem taki wpis w związku z pomiarem mostka prostowniczego.
    "Sprawdzasz czy nie ma zwarcia pomiędzy "-" a AC i drugim AC i "+". Jeśli wynik będzie ok 0-10 to spalony a jeśli 500-700 i więcej to sprawny".
    W jednym pomiarze miernikiem ustawionym na pomiar diody wyszedł wynik 504 zresztą sami zobaczcie
    ale jak odwrócę bieguny to niema żadnego wyniku
    A tutaj pomiar zwarcia
    tu jest zwarcie
    a tutaj nie ma zwarcia
    Czy można z tych pomiarów wywnioskować że ten mostek prostowniczy jest sprawny albo nie ?
    Z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #7 20 Sie 2017 22:15
    januszx3
    Poziom 30  

Twój pomiar potwierdził uszkodzenie mostka prostowniczego (przebite, zwarte diody zaznaczone na zał. ilustracji):
    Wymiana już sprawdzonych i uszkodzonych elementów, .. będzie dopiero początkiem Twojej przygody z naprawą zasilacza.

• #8 20 Sie 2017 22:43
    kriss1974
    Poziom 11  

januszx3 napisał:
    Twój pomiar potwierdził uszkodzenie mostka prostowniczego (przebite, zwarte diody zaznaczone na zał. ilustracji):
    Wymiana już sprawdzonych i uszkodzonych elementów, .. będzie dopiero początkiem Twojej przygody z naprawą zasilacza.

Dzięki "januszx3" za ciągłość w pomocy.
    Z miłą chęcią przy okazji się czegoś nauczę podczas naprawy tego zasilacza, fajnie mieć też kogoś w razie czego pod ręką kogo można zapytać ja Ciebie więc naprawdę dziękuję Ci za to.
    U mnie w mieście wszystkie sklepy z częściami elektronicznymi są zamknięte do 25 sierpnia więc do tego czasu zdążę sprawdzić te najważniejsze (albo nawet wszystkie) elementy w tym zasilaczu i na pewno nie popuszczę w jego naprawie.

• #9 21 Sie 2017 09:15
    poldi

Poziom 16  

Tranzystory przykręcone są do radiatora. Ten ukłąd jest mostkowy czyli dwa tranzystory działające połówkowo. Sprawdź czy masz zwarcie na dużym kondesatorze elektrolitycznym na 350-400V Kodnestor jest za mostkiem jeśli masz zwarcie to na bank robią go tranzystory.

• #10 21 Sie 2017 14:23
    kriss1974
    Poziom 11  

poldi napisał:
    Tranzystory przykręcone są do radiatora. Ten ukłąd jest mostkowy czyli dwa tranzystory działające połówkowo. Sprawdź czy masz zwarcie na dużym kondesatorze elektrolitycznym na 350-400V Kodnestor jest za mostkiem jeśli masz zwarcie to na bank robią go tranzystory.

Dzięki "poldi" za kolejną pomoc.
    Te dwa duże takie same kondensatory z tego co wyczytałem z nich to mają 2ooV i udało mi się je sprawdzić (po wylutowaniu)
    Tutaj pokazałem miejsce wlutowania tych dwóch dużych kondensatorów, które styki połączyć żeby sprawdzić to zwarcie bo fajnie by było w ten sposób sprawdzić te tranzystory bez ich wylutowywania ?
    Dodam że wczoraj wylutowałem i sprawdziłem wszystkie diody prostownicze i połowę kondensatorów i wszystkie są sprawne, jedyny uszkodzony element to mostek prostowniczy ale jego mogę zakupić najwcześniej prawdopodobnie jutro bo większość sklepów w moim mieście z takimi częściami mają wolne na czas wakacji.

• #11 21 Sie 2017 14:44
    poldi

Poziom 16  

One rzadko dostają zwarcia ja prosiłem żebyś na płycie sprawdził na ich nóżkach, bo z nich podawane jest zasilanie przez trafo do kluczy tranzystorowych. W zasadzie powinieneś same tranzystory sprawdzić ale jak będziesz miał zwarcie na tych kondensatorach wlutowanych to będzie oznaczać uszkodzone tranzystory.

• #12 21 Sie 2017 16:19
    kriss1974
    Poziom 11  

poldi napisał:
    One rzadko dostają zwarcia ja prosiłem żebyś na płycie sprawdził na ich nóżkach, bo z nich podawane jest zasilanie przez trafo do kluczy tranzystorowych. W zasadzie powinieneś same tranzystory sprawdzić ale jak będziesz miał zwarcie na tych kondensatorach wlutowanych to będzie oznaczać uszkodzone tranzystory.

Mam je sprawdzić jak są wlutowane w bakelit to to zrozumiałem i dlatego wysłałem Ci te foto z miejscami gdzie one są wlutowane to w tedy Ty byś mi mógł na tej fotce pokazać gdzie miernikiem sprawdzić to zwarcie.
    Ja tylko wcześniej napisałem (i wysłałem Ci fotkę z wynikiem) że je sprawdzałem wczoraj te duże kondensatory, że je wylutowałem i sprawdziłem testerem LCR-T4 Mega328 bo przeważnie miernik nie mierzy takich pojemności jak 1ooouF.

Dodano po 16 [minuty]:

Jak na płytce miernikiem ustawionym na wykrywanie zwarcia
    stykam miejsca przylutowania tych dużych kondensatorów
    to niby jest zwarcie ale tylko przez około dwie sekundy bo potem miernik przestaje piszczeć nawet jak odrywam i przytykam spowrotem sondy to już nie piszczy dopiero jak chwilę odczekam i znowu przyłożę sondy miernika to znowu piszczy przez dwie sekundy.
    Nigdy się jeszcze z takim zwarciem nie spotkałem żeby było przez chwilę a potem ustawało może to ma coś wspólnego z rozładowywaniem się tego kondensatora, w sumie na obydwóch jest taka sama reakcja miernika czy to oznacza że padł jakiś tranzystor ?

• Pomocny post
    #13 21 Sie 2017 16:23
    poldi

Poziom 16  

Trochę brak Ci doświadczenia w diagnozowaniu. Jak sprawdzasz zwarcie nie musisz sprawdzań pojemności. Możesz to zmierzyć w układzie. Z tego co widzę to są tranzystory w obudowach takich jak na zdjęciu które Ci przesyłam. Tranzystory też możesz zmierzyć w układzie. Są to NPN z tego co pamiętam. Symbolu nie pamiętam.
    NPN powinien przewodzić jak połączone ze sobą dwie diody anodami we wspólnym punkcie na bazie. Jeśli będą miały zwarcie miedzy elektrdami to do wyrzucenia.

piszczenie przez chwilę miernika to czas kiedy kondensator jest rozładowany.
    Miernik go też ładuje a duża pojemość powoduje że jesteś w stanie to zauważyć.
    Każdy kondensator ładując się przewodzi prąd.

• #14 22 Sie 2017 20:51
    kriss1974
    Poziom 11  

poldi napisał:
    Trochę brak Ci doświadczenia w diagnozowaniu. Jak sprawdzasz zwarcie nie musisz sprawdzań pojemności. Możesz to zmierzyć w układzie. Z tego co widzę to są tranzystory w obudowach takich jak na zdjęciu które Ci przesyłam. Tranzystory też możesz zmierzyć w układzie. Są to NPN z tego co pamiętam. Symbolu nie pamiętam.
    NPN powinien przewodzić jak połączone ze sobą dwie diody anodami we wspólnym punkcie na bazie. Jeśli będą miały zwarcie miedzy elektrdami to do wyrzucenia.

piszczenie przez chwilę miernika to czas kiedy kondensator jest rozładowany.
    Miernik go też ładuje a duża pojemość powoduje że jesteś w stanie to zauważyć.
    Każdy kondensator ładując się przewodzi prąd.

Zwarcie sprawdzam miernikiem na tym ustawieniu
    a resztę dla ułatwienia testerem LCR-T4 Mega328, wszystko sprawdzałem przedwczoraj przed Twoją wiadomością.
    Dzisiaj znalazłem spalony rezystor który był schowany pod radiatorem z tranzystorami
    W czwartek mam odebrać części w sklepie do tego zasilacza, a co do tych tranzystorów to z tego co zrozumiałem z Twojej wiadomości to nie muszę ich wylutowywać z zasilacza żeby je sprawdzić a więc tak pierwsza nóżka z lewej to baza, kolektor jest pośrodku a emiter po prawej stronie i teraz ustawiam miernik na pomiar diody i czerwoną sondę przykładam do bazy a czarną sprawdzam po kolei kolektor i emiter, czy o to chodziło ?
    Jeśli nie trzeba wylutowywać tranzystorów żeby je sprawdzić to jest na pewno spore ułatwienie bo z tymi ich trzema nóżkami nie zbyt łatwo się je nieraz wyciąga z płytki.
    Jak zwykle dzięki za pomocną wiadomość.

• Pomocny post
    #15 22 Sie 2017 21:14
    DIORADIO
    Poziom 20  

Popatrz jeszcze uważnie na płytkę od strony druku.Od tego miejsca gdzie jest napis, w prawo to ścieżki które są pod zasilaniem bezpośrednio sieci i tu trzeba bardzo uważać. Natomiast w lewo od napisu to najwyżej mają 12v, tak można odczytać z nalepki z zasilacza.Dlatego tak szeroka jest przerwa między ścieżkami aby wzrokowo było to widoczne.

• #16 22 Sie 2017 22:40
    poldi

Poziom 16  

Tak dobrze podłączasz miernik i tak powinien pokazać napięcie złącza np czyli 06-07v
    nie wiem tylko czy baza z emiterem nie jest połączona transformatorem separującym driver lub układ przetwornicy. Wtedy może pokazywać zwarcie uzwojenie transformatora.Tak mierzy się w układzie, 80% sprawdza się zdniagnozawać w razie wątpliwości wyciąga się. W takim przypadku jak jakieś elektrody są zbocznikowane niską rezystancją.

• #17 03 Wrz 2017 07:13
    kriss1974
    Poziom 11  

WITAM
    Miałem małą przerwę w naprawie tego zasilacza bo na wakacje większość sklepów w moim mieście z częściami elektronicznymi była zamknięta.
    W zasilaczu są dwie części do wymiany mostek prostowniczy GBU606 (kupiłem jego zamiennik GBU 8J) i druga część najbardziej problematyczna bo jest to rezystor ale przez to że się zjarał to dwa środkowe paski chyba zmieniły kolor na czarny, piszę chyba bo może wcześniej też były czarne zresztą zerknijcie na fotkę :
    Na samej górze jest ten spalony rezystor jeszcze wlutowany na płytce bo po niżej po wylutowaniu dwa środkowe paski całkiem odpadły.
    Po niżej tego spalonego rezystora jest rezystor który polecił mi sprzedawca z jednego sklepu który sugerował się nazwą na gnieździe "R22" dla tego rezystora ale od razu widać że nie będzie pasował bo na lewym brzegu ma czerwony pasek a oryginał ma brązowy.
    Poniżej są dwa następne rezystory z innego sklepu, biały o nazwie R22J ma 0,5 Ω i po niżej rezystor który najbardziej pasuje wizualnie ma 10 Ω.
    Wiem że to trudne określić o jakiej rezystencji wlutować tam rezystor bez schematu ale facet ze sklepu który sprzedał mi te dwa ostatnie rezystory powiedział mi że można do tego dojść mierząc koło niego inne elementy tylko do końca nie wiem jak to zrobić.
    Co Wy na to, czy Waszym zdaniem jest szansa na dobranie odpowiedniego rezystora czy została ostatnia opcja prób i błędów czyli wlutowywania i sprawdzania czy się nie spali a może jak wlutuję za mocny to spali się przez to inny podzespół, więc dlatego piszę tego posta w dziale "dla początkujących" bo za bardzo nie wiem co mam zrobić.
    Dodam że szukałem w sieci schematu do tego zasilacza ale na próżno.
    Jak zwykle z góry wielkie dzięki za każdą pomoc.

• #18 03 Wrz 2017 07:37
    poldi

Poziom 16  

Jak dla mnie w wlutowanym jest brązowy dwa czarne czyli 1-0-0 czyli 1 Ohm

Dodano po 13 [minuty]:

Mierzyłeś go przed wylutowaniem? On jest od strony wtórnej, nie wiem po co wylutowałeś te diody też od strony wtórnej. Te rzeczy sprawdza się w 80% bez wylutowywania. Jak ja miałbym każdy element wylutować w celu sprawdzenia to chyba zmieniłbym branżę. ok ale ty zaczynasz tą zabawę jesteś usprawiedliwiony. Tranzystory o których mówiłem są od strony pierwotnej na tym nie zdjętym radiatorze.

• #19 03 Wrz 2017 08:35
    kriss1974
    Poziom 11  

Siema "poldi"
    Jak zwykle dzięki za Twoją zawsze użyteczną pomoc.
    Co do wylutowywania elementów z zasilacza to wylutowałem ich chyba ponad połowę
    a wszystko przez to że sprawdzałem zwarcie na liniach 12V, 5V, 3,3V i na lini 5v i 3,3V było zwarcie względem masy więc zacząłem wylutowywanie i sprawdzanie element po elemencie a co się potem okazało że nie potrzebnie to robiłem bo te zwarcie było zrobione specjalnie fabrycznie a dokładnie między linią 5V a masą był wlutowany rezystor i tak samo z linią 3,3V
    człowiek się uczy na błędach, dobrze że mam stację lutowniczą to szybko to powlutowuje na swoje miejsce.
    W domu mam kilka zasilaczy do 500W i żaden z nich takiego zwarcia nie posiada więc dlatego myślałem że to usterka.
    Jak byś znalazł trochę czasu to czy mógł byś na szybko opisać to sprawdzanie niektórych elementów bez ich wylutowywania bo to na pewno w dużym stopniu ułatwia diagnostykę zepsutego urządzenia. Chodzi mi przede wszystkim jakie podzespoły można tak mierzyć i które nóżki z którymi mierzyć miernikiem, wiem że to nieraz jak pisałeś nie daje 100% pewności ale na pewno w wielkim stopniu przyśpiesza pracę.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    P.S. O co chodzi z tą stroną wtórna i pierwotną i co miałem zmierzyć przed wylutowaniem bo nie do końca zatrybiłem o co w tym biega ?

• #20 03 Wrz 2017 09:22
    poldi

Poziom 16  

Strona pierwotna wtórna to nazwa uzwojeń transformatora pierwotna na którą podaje się zasilanie wtórna z której się pobiera. Transformator izoluje galwanicznie dwie strony. Chodziło mi o stronę pierwotną, bo usterkę miałeś właśnie po tej stronie czyli mostek. Tam jest wysokie napięcie zasilania od strony 230V. Na wtórnej masz niskie napięcia. Rzadko się zdarza jeśli nikt ręki nie przyłoży że usterka jest po obu stronach. Przetwornica jest zabezpieczona przed zwarciami po wtórnej stronie co się objawia próbkowaniem.
    W serwisowaniu trzeba nabrać praktyki, myślenie logiczne i intuicyjne to podstawa.
    uszkodziły Ci się mostek, a on jest w szeregu zasilania. Czyli mógł się uszkodzić od obciążenia lub samoistnie dostał przebicia. To drugie występuje dużo rzadziej.
    A obciążeniem mostka jest transformator który kluczowany jest dwoma tranzystorami w połączonymi mostkowo. Najczęściej właśnie one dostają przebicia, a zła konstrukcja powoduje że palą się jeszcze inne elementy przez które płynie prąd zwarciowy. W takim przypadku powinien spalić tylko bezpiecznik ewentualnie jakiś rezystor czy termistor.

Pomiaru w układzie nie zrobisz jeśli chcesz określić dokładne wartości. Z tego powodu że zazwyczaj element jest z bocznikowany. Nie pomierzysz pojemności dokładnej rezystancji choć w tym przypadku to zależy czasami się da. Indukcyjności. Pomiary "diodą" możesz sprawdzać diody tranzystory zazwyczaj spadek złącza np lub pn da się sprawdzić. Trzeba się też oriętować jak uszkadzają się elementy i w jakim układzie są zastosowane. To ułatwia diagnozę. Elektrolity w impulsowych zasilaczach te co sa najbardziej obciążone często trzeba wylutować do sprawdzenia pojemności, ale daje się to też sprawdzić pomiarem napięcia lub lepiej oscyloskopem. Inne kondensatory zazwyczaj trzymają pojemność a uszkadzają się typowym zwarciem. Co możesz w układzie sprawdzić diodą czy omomierzem. Półprzewodniki też zazwyczaj dostają zwarcia na złączach co da się sprawdzić w układzie. Choć występują dużo rzadziej usterki jak rezystancja złącza np tranzystorów mosfet co już trzeba czasami sprawdzić dla potwierdzenia wylutowując. Ostatni miałem przypadek że mała dioda impulsowa miernikiem pokazywała spadek 0,6V a w układzie dostawała dużej rezystancji dla większego prądu. To wszystko to lata praktyki trzeba to poczuć dlatego im więcej zdjagnozowanych poprawnie urządzeń tym szybciej to będziesz robił. Bez zbędnej pracy jak w tym przypadku.

• #21 05 Wrz 2017 01:52
    kriss1974
    Poziom 11  

Dzięki "poldi" za ciekawą lekturę , takie wiadomości są bezcenne w zabawie w elektronikę.
    Dzisiaj po wlutowaniu wszystkich elementów okazało się że jest zwarcie między liną 12V a masą.
    W tym zasilaczy już są dwa zwarcie między liniami 5V z masą i 3,3V z masą ale jak wcześniej pisałem są one spowodowane fabrycznie poprzez wlutowane rezystory między tymi liniami i masą.
    Zacząłem wylutowywać po kolei elementy i okazało się że sprawcą zwarcie jest tranzystor
    Czerwoną sondę miernika przyłożyłem do bazy a czarną do kolektora a potem do emitera i miernik ustawiony na pomiar diody nie wykazał nic.
    Dziwnie zachowuje się też tester z tym tranzystorem bo podczas pomiaru przechodzi w jakiś "SELFTEST"
    Mam rozumieć że ten tranzystor jest do wymiany. To już czwarta część która padła w tym zasilaczu i mam nadziej że ostatnia.
    Jak zwykle z góry dziękuję za wszelka pomoc.

• Pomocny post
    #22 05 Wrz 2017 06:55
    poldi

Poziom 16  

Po pierwsze to jest dual dioda sprawdź datasheet w google.
    po drugie miernik pokazuje 0.00 czyli zwarcie tak to wygląda
    w tym wypadku ja mówisz miedzy skrajnymi a środkową powinno być 0,3-0,6V
    diody shotky maja 0,15-0,3V inne 0,45-0,6V

• #23 05 Wrz 2017 08:18
    Piotr160292
    Poziom 36  

Możesz mieć problem z takimi diodami, dlatego możesz kupić dowolne, byle obudowa się zgadzała, oraz napięcie i prąd znamionowy był ten sam, lub większy... Możesz też poszukać w innych zasilaczach tej samej mocy, ponieważ często w zasilaczach tej samej mocy są te same diody Sottky i tranzystory. Jak będą inne, warto spróbować spr. parametry, bo może być to samo, ale oznaczenie inne...Pamiętaj o podkładce molowej i paście termoprzew dzącej, bo bez podkładki zewrzesz diodę do radiatora... Jeżeli dioda nie ma metalowej blaszki z otworem na śrubkę, podkładka nie jest potrzebna, bo obudowa jest już izolowana...

• #24 05 Wrz 2017 19:45
    kriss1974
    Poziom 11  

Dzięki panowie za odpowiedzi.
    Nazwa tej dual diody to :
    STTH 1002CT
    GKOUU VU
    CHN 925
    Przynajmniej tak jest na niej napisane, jutro zamierzam ją zakupić o ile będzie dostępna.
    Zainteresowało mnie zastosowanie pasty termoprzewodzącej, między radiatorem a tą dual diodą.
    Między radiatorem a tą dual diodą jest kawałek gumy więc czy jeszcze powinienem tam zaaplikować pastę a jak tak to między gumką a radiatorem czy między dual diodą a gumką ?Próba naprawy zasilacza PC "ADVANCE MPT-7500"

• #25 05 Wrz 2017 19:55
    poldi

Poziom 16  

izolacja już jest jak nie było to nie musisz

• #26 05 Wrz 2017 19:56
    kriss1974
    Poziom 11  

poldi napisał:
    izolacja już jest jak nie było to nie musisz

OK dzięki "poldi"

• #27 05 Wrz 2017 21:03
    Piotr160292
    Poziom 36  

To podejdzie dowolna 20V 10A i więcej w takiej samej obudowie... Swoją drogą nie warto kupować, tylko rozgrzebać podobne ATX-y. Te diody powtarzają się w różnych zasilaczach. Sam mam dokładnie taką samą wymontowaną z Megabajta, czy innego Codegena...

• #28 10 Wrz 2017 03:06
    kriss1974
    Poziom 11  

Siema
    Na kilka dni musiałem zaprzestać naprawy ale znowu spowrotem zaczynam działać, wlutowałem nową dual diodę ale żarówka dalej świeci na bezpieczniku.
    Wcześniej przy sprawdzaniu elementów sprawdziłem wszystkie kondensatory, tranzystory i kilka rezystorów.
    Zastanawia mnie jedna część koloru białego podobna do mostka prostowniczego, w zasilaczu są dwie takie części
    Próbowałem mierzyć ten element, na pomiarze rezystencji miernik pokazuje 8 M Ω i rośnie do 38M Ω a potem pomiar znika.
    Uchwyciłem ten pomiar na mierniku
    Już trochę czasu się męczę z tym zasilaczem więc niechętnie widzi mi się rezygnacja z jego naprawy bo jak już tyle czasu na niego poświeciłem to w końcu muszę się dowiedzieć co mu dolega.
    I nie sądzę żebym zrobił zwarcie na płytce podczas lutowania bo dosyć dokładnie ja sprawdziłem pod lupą.
    Jak myślicie może któryś z transformatorów padł, może powinienem je zmierzyć a jak tak to jak się takie transformatory mierzy ?
    Jak zwykle dzięki za wszelką Waszą pomoc.

• #29 10 Wrz 2017 07:56
    Piotr160292
    Poziom 36  

Ta część z pierwszego zdjęcia to jest kondensator x2, który ma za dadanie filtrować zakłócenia żeby nie łaziły do 230V i nie zakłócały np. radia. Gdyby nie było tej filtracji, przy włączonym zasilacz jakbyś słuchał radia np. słyszałbyś w radiu np. traski/szum. Jeżeli świeci się żarówka pełną mocą to definitywnie masz zwarcie od strony 230V, więc spr. tranzystorów jest dobrym posunięciem. Transformatory to jest nic innego jak cewka, więc sprawdzisz je omomierzem, ale na razie zostaw je w spokoju - bardzo rzadko padają...

• #30 10 Wrz 2017 07:59
    kriss1974
    Poziom 11  

OK thx "Piotr160292" biorę się za sprawdzenie tych tranzystorów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME