Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RF511 - Windows 7 zawiesza się na ekranie "Zapraszamy"

20 Sie 2017 16:37 810 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam problem jak w temacie. Poniżej szczegóły.

Microsoft Windows 7 Home Premium Wersja 6.1.7601 Service Pack 1 Kompilacja 7601
    ACPI x64-based PC
    Intel(R) Core(TM) i5-2450M CPU @ 2.50GHz, 2494 MHz, Rdzenie: 2, Procesory logiczne: 4
    Wersja/data systemu BIOS American Megatrends Inc. 14HX.M040.20111020.SSH, 2011-10-20
    Wersja SMBIOS 2.7
    6GB RAM (DDR 3)
    Intel(R) HD Graphics 3000
    NVIDIA GeForce GT 540M

Dysk HDD: Samsung H-M101MBB 1TB (SATA)

Komputera używam przede wszystkim do korzystania z internetu (przeglądanie stron, youtube, ściąganie plików ze stron typu chomikuj), odtwarzania plików wideo i sporadycznie muzyki, poza tym czasem Word, Power Point, Excel i bardzo rzadko

jakieś gry (max raz na kwartał coś odpalę).

Opis problemu:

Problemy z zawieszaniem Windowsa w trakcie pracy bądź podczas uruchamiania mam już od jakiegoś czasu.

Około 2 miesiące wcześniej Windows zawieszał się podczas pracy. Najczęściej zawieszała się przeglądarka (Mozilla). Posprawdzałem go wtedy czym tam miałem pod ręką (Malwarebytes, Avast, Spybot, CCleaner) a na koniec uruchomiłem windowsowe

sprawdzanie dysku.
    Chwilo pomogło. Potem Windows zaczął się wolno uruchamiać i mulić na początku po uruchomieniu systemu.

W końcu nie można go było w ogóle uruchomić - zawieszał się na ekranie "Zapraszamy" w normalnym i awaryjnym trybie.

Po użyciu trybu "Napraw komputer" i większości dostępnych w nim narzędzi (nie pamiętam dokładnie których) udało się doprowadzić do stanu obecnego, tj.: przy próbie normalnego uruchomienia nadal zawiesza się na ekranie "Zapraszamy".
    Ale można go uruchomić tylko w trybie awaryjnym.

Przy okazji tego całego zamieszania rozkręciłem laptopa, wyczyściłem i wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Oprócz sporej ilości kurzu (zwłaszcza w wentylatorze) znalazłem i wyjąłem ze środka 2 śrubki (luźno zostawione, albo "wpadnięte").

Sprawdziłem stan dysku HDTune - skan poniżej - i widać bad sektory.
    Wrzucam też Smart z CrystalDiskInfo.

Proszę o pomoc i radę co robić dalej. Czy jest sens próbować jeszcze jakoś leczyć system/dysk? Czy może już czas na format?
    Mentalnie i fizycznie jestem przygotowany na format i reinstal Windowsa - udało mi się zgrać na dyski zewnętrzne zdjęcia i wszystko inne co miało dla mnie jakąkolwiek wartość.
    Ale jeśli problemem są jakieś sterowniki itp. format może nie pomóc.
    Ponieważ nie jestem pewien czy problemem jest bardziej dysk czy software, wrzuciłem temat tutaj, żeby najpierw spróbować leczenia softu.

PS Podobną sytuację miałem już jakiś 1-1,5 roku temu. Wtedy udało się jakoś doprowadzić CheckDiskiem i jakimiś innymi środkami do porządku bez formatowania. Już wtedy coś czasem gruchotało w środku (w/w śrubki), ale po tym jak ostatecznie wrócił do w miarę dobrej formy wolałem go nie rozkręcać.

Z góry dziękuje za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 2  
    Kasek21, dzięki za odpowiedź.

Jednak wolę się upewnić, że dobrze rozumiem.

Kasek21 napisał:
    Wykonaj remap i erase.

1 . Chodzi o erase (zerowanie) czy erase delays?

2. Najpierw wykonać remap a potem erase? Czy odwrotnie? Bo w podlinkowanym temacie kolejność jest najpierw zerowania, a potem remap.
    Jeśli chodzi o erase delays to kolejność -> najpierw remap potem erase delays - ma sens.
    Ale w przypadku erase chyba nie bardzo (wtedy kolejność powinna być odwrotna).

3. Jeśli chodziło o erase (zerowanie) to czy to spowoduje utratę wszystkich danych z dysku? Wprawdzie zrobiłem sobie kopie wszystkich swoich danych (z partycji c i d), ale na dysku jest jeszcze ukryta partycja, z której można zrobić reinstal Windowsa - czy ona też zostanie usunięta w wyniku użycia erase? Windowsa mam oryginalnego zainstalowanego na lapie od nowości (preinstalowanego) i chciałbym zachować legalność.
    Czy po utracie w/ ukrytej partycji zainstalować Windowsa można to zrobić (tj. bez zakupu nowej licencji)?

Z góry dzięki za doprecyzowanie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Remap i zerowanie.

Tak - wszystkie dane zostaną utracone.

Co do partycji Recovery to można utworzyć kopię partycji na innym dysku.

Przypuszczam, że i tak będziesz musiał kupić nowy dysk.
  • Moderator - Komputery Serwis
    01 100 100 _51 000000002CF1 Liczba błędów odczytu
    0B _95 _95 __0 0000000015D2 Liczba prób kalibracji
    BF _97 _97 __0 000000007D67 Częstotliwość występowania błędów spowodowanych wstrząsem
    C5 100 100 __0 00000000000C Liczba sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie)
    C8 100 100 __0 000000001794 Liczba błędów zapisu
    DF _95 _95 __0 0000000015D2 Ilość obciążeń spowodowanych operacjami odczytu, zapisu, pozycjonowania
    E1 _90 _90 __0 000000018DAF Ilość cykli obciążenia

To dysk Samsunga.
    Parametr (01)(C8)(0B) wskazują że dysk ma problemy z mechaniką.
    Zanotowana jest masa upadków/uderzeń co przyczyniło się do takiego stanu dysku.
    Nie nadaje się on na systemowy, będą częste problemy z prawidłową pracą.

Jeśli jednak się uprzesz, wykonaj remap i zerowanie (usunie wszystkie dane z dysku).
  • Poziom 2  
    RADU23, dzięki za odpowiedź.

RADU23 napisał:
    Nie nadaje się on na systemowy, będą częste problemy z prawidłową pracą.

A na dysk zewnętrzny się nadaje? Tzn. kupić do niego kieszeń zewnętrzną i co potem? Czy ze względu na jego stan nie będzie ryzyka utraty zapisanych na nim danych?

RADU23 napisał:
    Jeśli jednak się uprzesz, wykonaj remap i zerowanie (usunie wszystkie dane z dysku).

J.w. i co potem?

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Toranga napisał:
    Czy ze względu na jego stan nie będzie ryzyka utraty zapisanych na nim danych?

Tak.

Toranga napisał:
    J.w. i co potem?

Kasek21 napisał:
    Zamieść zdjęcie po skanowaniu oraz ponownie SMART (F8).
  • Poziom 2  
    Trochę mi to zajęło, ale w końcu wróciłem do mojego nieszczęsnego Samsunga.

Zrobiłem Erase i Remap zgodnie z powyższymi zaleceniami.
    Wrzucam zdjęcia wyników po remapie oraz SMART i skan powierzchni w MHDD.
  • Poziom 43  
    Może się wysypać w każdej chwili, ale i tak nieźle go odratowałeś.
    Podaj model i markę zasilacza, bo nie widzę.

Moderowany przez dt1:

Nie sądzę, że w przypadku laptopa ta informacja jest szczególnie istotna.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Dysk uszkodzony mechanicznie, nie do naprawy.