Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie w łazience. Napięcie na uziemieniu

wawker 20 Aug 2017 19:38 3906 11
lampy.pl
    wawker
    Level 10  
    Witam
    Po przeniesieniu punktów dostępowych wody (przyłącze dla zmywarki i pralki) okazało się że krany kopią prądem. Użycie próbnika pokazało napięcie na kranach, oraz rurach doprowadzających wodę z bojlera. Instalacja była kładziona przez nieznaną mi osobę (byłem wtedy za granicą)
    Budynek to stara kamienica nie wiem czy instalacja jest dwużyłowa czy trzy żyłowa. Najciekawsze jest to że problem występuje tylko w łazience w nowej instalacji , bo w kuchni próbnik nie pokazuje napięcia na tzw "bolcu"
    Tak wygląda kontakt do prądu do którego jest podłączony bojler

A tak wygląda puszka - w łazience jest tylko jeden kontakt oraz lampa zamontowana w płycie gk- czemu tyle więc jest kabli?

W puszce dwa dolne przewody uziemienia pokazują napięcie na próbniku natomiast górny już nie. Czy trzeba tutaj wezwać elektryka czy wystarczy zrobić mostkowanie i odłączyć przewód uziemienia?
  • lampy.pl
  • Helpful post
    eumox
    Level 13  
    W starszych budynkach zdarza się , że uziemienie jest podłączone do rurociągów. W taki sposób uziemiano . Możliwe ,że jakieś urządzenie ma przebicie na obudowę i dlatego pojawiło sie napięcie na na rurociągu oraz rur do niego podłączonych. Jeżeli nie znasz sie na elektryce koniecznie zawołaj elektryka niech posprawdza oraz zastosuje zabezpieczenia RCD róznicowo-prądowe.
  • lampy.pl
    wawker
    Level 10  
    Czy to że rury są z pvc ma jakieś znaczenie?
  • Helpful post
    jann111
    Level 32  
    wawker wrote:
    Czy trzeba tutaj wezwać elektryka czy wystarczy zrobić mostkowanie i odłączyć przewód uziemienia?

Potrzebny elektryk. Nawet jeśli zniknie potencjał z rur i baterii to należy sprawdzić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej a do tego potrzeba odpowiedni sprzęt. Zwykły próbnik i chęci to za mało.
    DiZMar
    Level 43  
    eumox wrote:
    ... oraz zastosuje zabezpieczenia RCD róznicowo-prądowe.

W starej instalacji 2-żyłowej jak to sobie wyobrażasz? Chyba, że przerobi całą instalację.
    eumox
    Level 13  
    Może ty masz PCV lub PE ale możliwe ,że problem jest w innym
    mieszkaniu i stąd " naładowana woda " :)

Dodano po 2 [minuty]:

DiZMar wrote:
    eumox wrote:
    ... oraz zastosuje zabezpieczenia RCD róznicowo-prądowe.

W starej instalacji 2-żyłowej jak to sobie wyobrażasz? Chyba, że przerobi całą instalację.

Napisane jest dwu lub trzy żyłowa a na obu zdjęciach widać kable żółto-zielone chyba ,że wczoraj oznakowania się zmieniły :)

Dodano po 1 [minuty]:

Aby rozwiązać ten problem tak czy siak potrzebny jest pan Elektryk .
    wawker
    Level 10  
    Problem jest w tym że przeróbka łazienkowa była robiona bez mojej osoby więc bardzo możliwe że w części łazienkowej zrobiono 3 kablową a w reszcie mieszkania 2 .
    Dziwne że w kuchni na tzw "bolcu" nie ma napięcia , ale może to dlatego że na listwie mam dwa wyłączniki.
    Jedyne wyjście to chyba elektryk skoro odradzacie mostkowanie. Dziękuje za pomoc jutro czeka mnie wycieczka do administracji lub szukanie prywatnie elektryka
    eumox
    Level 13  
    Jest jeszcze jedna opcja , że jeżeli tylko w łazience masz po 3 kabelki a w reszcie domu 2 kable to mógł ktoś połączyć N z PE . Też były takie manewry lata temu.
  • Helpful post
    DiZMar
    Level 43  
    eumox wrote:
    ...
    Napisane jest dwu lub trzy żyłowa a na obu zdjęciach widać kable żółto-zielone chyba ,że wczoraj oznakowania się zmieniły :)
    Aby rozwiązać ten problem tak czy siak potrzebny jest pan Elektryk .

Napisał, że nie wie.
    Ale te żółto zielone nie są podłączone nawet ze sobą. Zresztą nie idą one we wszystkich kierunkach. Stąd mój wniosek, że może być to instalacja 2-żyłowa. Ocena elektryka na miejscu potwierdzam, że jest niezbędna a najlepiej zareklamować do wykonawcy przyłącza w łazience (zarządcy budynku).
  • Helpful post
    michalek1988
    Level 24  
    wawker wrote:
    Czy to że rury są z pvc ma jakieś znaczenie?

Tak, ponieważ jeśli wcześniej uziemienie było podłączone do rurek z metalu, miały potencjał ziemi, obecne są zrobione z PVC i które jest izolatorem. Może monter się gdzieś pomylił i zwarł przewody fazowy z uziemieniem i stąd opisany objaw. Gdybyś miał w tym przypadku rurki metalowe, to obwód by się zamykał poprzez nie, i zapewne regularnie miałbyś wybity bezpiecznik, odpowiedzialny za łazienkę. Tak jak pisali poprzednicy, zgłoś do Administracji, i zapytaj co dalej, czy przyślą ponownie swojego elektryka, który wykonał tą instalację, czy masz ściągnąć kogoś sam i się jakoś z nimi rozliczyć za to.
    wawker
    Level 10  
    Dziękuje za pomoc wszystkim dzięki waszym odpowiedziom wiem że jedyne wyjście z sytuacji to wizyta elektryka .
  • Helpful post
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Dla instalacji dwużyłowej, z przerobionym tylko jednym pomieszczeniem, od którego do rozdzielnicy nie dochodzi nowy przewód, sytuacja będzie trochę bardziej skomplikowana.
    Dlaczego osoba wykonująca instalację nie zrobiła odpowiedniego porządku w tej nowej części? Nie wiadomo. Już patrząc po tej izolacji na przewodach można się domyślać, że robił to bardziej tynkarz niż elektryk.
    Do wykonania będą w obiekcie pomiary ochrony przeciwporażeniowej.
    sytuacja zagraża życiu i zdrowiu osób tam przebywających.