Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskiwanie wielu plików i folderów przy użyciu programów DMDE i 7-zip

Prot 22 Sie 2017 00:29 5418 10
  • Wielu użytkowników komputerów doświadcza nagłych awarii twardych dysków lub innych nośników danych. Znam osobiście "smak" takich doświadczeń, zwłaszcza dlatego że prawie nigdy moje uszkodzone dane nie miały tak wielkiej wartości, aby angażować do ich odzyskania profesjonalne firmy.

Z biegiem lat nabrałem przekonania, że najlepszym zabezpieczeniem moich danych jest regularne tworzenie backupów na różnych dostępnych nośnikach - w tym również binarnych kopii (obrazów) moich dysków.

Awarie jednak dalej mnie nie opuszczały (od infekcji wirusowej poprzez błędy "użyszkodnika", a skończywszy na uderzeniu pioruna :D).

Samodzielne odzyskiwanie danych po awarii zmusiło mnie do poszukiwania również odpowiedniego oprogramowania. Z wrodzonej oszczędności próbowałem przede wszystkim programów darmowych i w wersjach demo. Dobre efekty uzyskiwałem z edytorem hexadecymalnym WinHex, a najlepszym w mojej ocenie programem do odzyskiwania danych był i jest DMDE.

Problemem jednak we wszystkich tych programach demo są nałożone ograniczenia (wielkości czy ilości przetwarzanych plików :cry: ).

Odzyskiwanie wielu plików i folderów przy użyciu programów DMDE i 7-zip2017-08...png Download (113.72 kB)

Próba skopiowania kilku plików lub o zgrozo całego folderu - kończy się ostrzeżeniem o konieczności przesiadki na wersję płatną (ok. 150 zł).

Nie zajmuje się odzyskiwaniem zawodowo więc ta kwota za jednoczesne odtworzenie kilku plików czy folderów - jest dla mnie za wysoka. W zależności od potrzeb albo odzyskiwałem plik po pliku, albo wykorzystywałem triki ze starszymi wersjami programu.

Robiłem tak do momentu kiedy odkryłem :idea: , że do ekstrakcji dowolnego folderu czy kilku plików z tzw. obrazu danych można z powodzeniem wykorzystać darmowy program 7-zip.

Plik obrazu dysku img otwieram jako swoiste archiwum.
    Odzyskiwanie wielu plików i folderów przy użyciu programów DMDE i 7-zip2017-08-2..1).png Download (78.88 kB)

Zaznaczam tam interesujący mnie folder lub pliki i kopiuje je do miejsca docelowego.
    Odzyskiwanie wielu plików i folderów przy użyciu programów DMDE i 7-zip2017-08-2..3).png Download (99.55 kB)

I w miejscu docelowym uzyskuje kompletne historyczne dane. :spoko:
    Odzyskiwanie wielu plików i folderów przy użyciu programów DMDE i 7-zip2017-08-2..5).png Download (82.85 kB)

Sposób ten stosuje zarówno na starym komputerze 32 bitowym WinXP jak i na 64 bitowym Win10 :!:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Prot
    Poziom 34  
    Prot napisał 1507 postów o ocenie 68, pomógł 295 razy. Jest z nami od 2003 roku.
    Bonifacy
    Poziom 23  
    Opis zapowiada się fajnie ale albo Cię nie zrozumiałem - albo nie do końca zrozumiałem idee

1. Na początku piszesz o beckupach - i plus (zawsze lepsza profilaktyka niż łapanie się za brzytwę już po awarii). W tym wspominasz o beckupach 1:1 -> domyślam się że owe binarne kopie dysku miałeś na myśli bit po bicie.
    2. Potem piszesz o odzyskiwaniu danych (no nawet robiąc beckupy relatywnie regularnie zdarzy się po trafieniu pioruna że nam parę dni przepadnie - a mogą być cenne)
    3. Po wycieczce po programach do odzyskiwania przeskakujesz jako zamiennik do wyciągania poszczególnych plików z archiwów (img) za pomocą 7-zip :|

Czy piszesz tutaj o archiwum IMG powstałym w czasie robienia beckupu czy w jakiś sposób je zrobiłeś po awarii? Jeśli je wykonałeś po awarii (a jest bit po bit) to znaczy że 7-zip musi mieć narzędzia do odzyskiwania danych wbudowane - i teraz pytanie jak sobie radzi i z czym? Czy radzi sobie z zamazaną tablicą partycji, czy radzi sobie ze skasowanymi plikami jak je oznacza?
    Prot
    Poziom 34  
    Bonifacy napisał:
    Czy piszesz tutaj o archiwum IMG powstałym w czasie robienia beckupu czy w jakiś sposób je zrobiłeś po awarii?

Potwierdzam jednoznacznie, że moje eksperymenty dotyczą "zdrowych" obrazów danych IMG - pochodzące z kopii posektorowych dysków logicznych.

Tu najczęściej napotykałem problem, żeby z obrazu dysku wyciągnąć cały folder lub wiele plików automatycznie :cry:

Wersja demo programu DMDE umożliwia robienie kopii posektorowych dysku i przenoszenia ich na drugi dysk (fizyczny czy logiczny) - dla mnie inicjowanie całych historycznych dysków dla wydobycia jednego folderu wydawało się niepotrzebne.

Ekstraktowanie kilku plików czy folderu w wersji demo DMDE jest niemożliwe więc szukałem wygodniejszego rozwiązania i znalazłem takie możliwości w 7-zip. :idea:
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    Prot napisał:

[...]Ekstraktowanie kilku plików[...]

Jak niemożliwe?! Da się, masz tylko limit do 4000 plików. Jeden warunek: pliki nie mogą znajdować się w podkatalogach.
    TechEkspert
    Redaktor
    A jakie aplikacje polecacie do odzyskiwania danych?
    Ja kiedyś trafiłem na dość ciekawe narzędzie "Find and mount": http://findandmount.com/
    1st
    Poziom 18  
    A ja zapytam o backup w chmurze np One Drive, lub Dysk Google...
    Tu kopia plików tworzy się automatycznie, co w przypadku "modnego" ostatnio ransomware, czy zaszyfrowane lokalnie pliki są wysyłane do chmury?
    komatssu
    Poziom 29  
    Mnie osobiście to nie spotkało, ale znajomy miał zamontowany (zmapowany) taki dysk w chmurze jako logiczny w windowsie, i na nim złośliwe oprogramowanie również zaszyfrowało dane.

Natomiast jeśli chodzi o DMDE, to w internecie jest dostępny publiczny klucz, który nie aktywuje pełnej wersji, ale odblokowuje możliwość odzyskiwania całych folderów.
    Prot
    Poziom 34  
    Jestem bardzo oszczędny, lecz jestem także legalistą - nie szukałem craków do programu DMDE :cry: . Wręcz przeciwnie zapytałem nawet firmę Pana Sidorova, czy mogę upublicznić takie możliwości połączenia działania darmowych wersji software ?
    Natychmiast otrzymałem mailowo zgodę :spoko:

@BOOM i ZONK - zgoda, nawet w pomocy DMDE jest to wyraźnie sformułowane :D Ja na ogół nigdy nie miałem tak dużej ilości plików do odtworzenia w jednym folderze, zwykle zależało mi na kompletnej strukturze plików - stąd były moje poszukiwania :wink:

@TechEkspert - każdy użytkownik w tym zakresie może mieć bardzo odmienne zdanie - w zależności od swych osobistych doświadczeń w zakresie odzyskiwania danych :D Ja bardzo dobrze wspominam DOS-oweg DiskDoctora (chyba tak się nazywał program z pakietu Nortona ?), dzięki pełnej wersji WinHex - udało mi się onegdaj odtworzyć uszkodzoną (odzysk z trybu RAW) 3 MB bazę Płatnika (z czym nie mógł sobie poradzić profesjonalny płatny GetDataBack :not: ), lecz w ostatnich latach korzystam w zakresie diagnozowania dysków i odzyskiwania plików przede wszystkim z programu DMDE.

@1st - ze względu na moją "szczególną oszczędność" :wink: darmowe przestrzenie w chmurach wystarczają mi tylko do przechowywania kopii najważniejszych danych (bazy, arkusze, zdjęcia i filmy) - nie mam doświadczeń z robieniem pełnych backupów w chmurach.
    Bonifacy
    Poziom 23  
    Co do chmur polecam ownCloud i np albo hosting własny o ile ktoś używa albo kopić malinę i podpiąć dysk (potrzebne znośne łącze). Chmury nie mapujemy jako dysk i ja daje synchro ręcznie.

Dobry wirus i z tym sobie poradzi - ale wg mnie jest to dość dobrze zabezpieczone. (bardziej obawiał bym się przechwycenia danych - ale jednak ja sam nie trzymam nic ściśle tajnego - jak ktoś wykradnie mi fotki z wesela jak pląsam lub jak jestem na szczycie góry to niech się cieszy)
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    To i ja podam swój sposób w nawiązaniu do używania 7-zip. Dla sprawnych obrazów - czy to kopia posektorowa dysku/obszaru dysku (minumum cała jedna partycja)/partycji (tu bez znaczenia) używam OSFMount i też nie tylko mam dostęp do danych, ale są od razu montowane w systemie jako partycja tylko do odczytu. Znaczy to, że spokojnie można skopiować wszystkie dane, a nawet je przejrzeć przed skopiowaniem i wybrać co się chce.
    scottiep
    Poziom 9  
    mati211p napisał:
    To i ja podam swój sposób w nawiązaniu do używania 7-zip. Dla sprawnych obrazów - czy to kopia posektorowa dysku/obszaru dysku (minumum cała jedna partycja)/partycji (tu bez znaczenia) używam OSFMount i też nie tylko mam dostęp do danych, ale są od razu montowane w systemie jako partycja tylko do odczytu. Znaczy to, że spokojnie można skopiować wszystkie dane, a nawet je przejrzeć przed skopiowaniem i wybrać co się chce.

Siema. No i dobra, jak mam to zrobić pod Linux bo nie mam dostępu do windy?