Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWO/D 5720/P - Pralka pobiera za dużo wody

Paszczak22 22 Aug 2017 11:51 2487 10
 • #1
  Paszczak22
  Level 16  
  Witajcie,
  Problem mam bardzo podobny do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3166697.html ale, że ten temat jest już zamknięty jestem zmuszony otworzyć nowy.

  Pralka jest po wymianie łożysk i zgrzaniu bębna - kilka godzin w garażu. Niestety jako, że sklejałem taki bęben po raz pierwszy prawdopodobnie okolice miejsca mocowania przewodu wychodzącego do hydrostatu są, źle zgrzane. Tzn. chyba tam jest specjalna przestrzeń która wypełniając się wodą wytwrza ciśnienie które przedostaje się do hydrostatu. Podejrzewam, że ta przestrzeń po zgrzaniu jest dużo mniejsza więc próbowałem regulować hydrostat. Tak długo go regulowałem, że chyba go popsułem i zakupiłem nowy (używany) ale jest sprawny. Niestety nadal przelewa wodę lub nabiera jej bardzo dużo. Przy ostatnim praniu zauważyłem, że pralka jednocześnie nabiera i wypompowuje wodę. Do wypompowania wody dał sygnał hydrostat - jest to zabezpieczenie przed wylaniem tak wychodzi z moich doświadczeń - nie jestem serwisantem. I tu zapaliła mi się lampka w głowie skoro to nie wina hydrostatu to może jakiegoś sterownika a może elektrozawory się zawieszają. Przy następnym praniu znów zaczeła banierać dużą ilość wody. Bałem się, że wyleje wodę a z drugiej strony było to płukanie i chciałem by jeszcze trochę pomieszała bębnem by później nastawić samo wirowanie więc zakręciłem dopływ wody. Podejrzewałem, że wyskoczy za chwilę komunikat "odkręć kran" a ku mojemu zdziwieniu pralka dokończyła pranie bez problemów.  Podsumowując moje wnioski są takie:
  1. Pralka nabiera wodę
  2. Dostaje sygnał z hydrostatu, że jest jej wystarczająca ilość jednak nabiera dalej
  3. Po zakręceniu kranu pralka pracuje bezproblemu, ale jeśli nie zamkniemy dopływu wody...
  4. Hydrostat daje sygnał, że jest wody zbyt dużo i włącza pompę do wypompowania wody
  5. Mimo to pralka nabiera wodę jeszcze jakiś czas

  Co może odpowiadać za danie sygnału do elektrozaworu by się otworzył? Sterownik, programator? Zawieszanie się elektrozaworów wykluczam bo po wciśnięciu pauzy pralka przestaje nabierać wodę czyli elektrozawory się zamykają.

  A właśnie teraz wpadł mi kolejny pomysł. Muszę sprawdzić połączenie wiązki od hydrostatu do sterownika. Ale z drugiej strony po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wody hydrostat daje sygnał też do grzałki a skoro temperatura wody się podnosi to i ta wiązka musi być dobra.... więc raczej to też nie ten problem - już mi ręce opadają.
 • #2
  Piotr2608

  Level 40  
  Presostat na pewno jest sprawny? Wężyk nie jest zapchany?
  Presostat "mierzy" poziom wody w pralnicy, jeśli jego wskazania będą błędne to interpretacja programatora będzie taka a nie inna jak w przykładzie powyżej. Jeżeli presostat jest sprawny, winny może być sam programator, który błędnie interpretuje prawidłowe wyniki "pomiarów".
 • #3
  Paszczak22
  Level 16  
  Dzisiaj zmniejszyłem przepustowość przepływu wody na dolocie. Tzn. przykręciłem zawór wody tak by pralka napełniała się bardzo powoli. Mam wrażenie, że hydrostat daje sygnał a pralka ma otwarte zawory przez określony czas. Po przykręceniu dopływu wody pralka jak na razie nabrała wody w normie. Pranie jeszcze trwa więc sprawdzę czy na płukaniu nie nabierze jej więcej.
  Dodano po 4 [minuty]:
  Hydrostat ma dwa obwody. Jeden zamyka obwód pompy wody przy przelaniu a drugi zamyka obwód od grzałki gdy poziom wody jest odpowiedni. Jeśli poziom wody jest w normie grzałka zaczyna grzać (bo hydrostat zamknął obwód grzałki) stąd programator wie, że wody jest wystarczająca ilość. Bynajmniej tak wynika z moich doświadczeń jakie wykonałem z tą pralką.

  Ponieważ hydrostat wypompowuje wodę przy przelaniu i grzeje wodę podczas prania wychodzi, że musi być sprawny. Nie mam jakiejś zaawansowanej aparatury do sprawdzenie. Czasem i zakupione fabryczne nowe urządzenie może być niesprawne. Jak miałbym sprawdzić czy jest sprawny? Na dwóch hydrostatach pralka przelewa więc nawet rachunek prawdopodobieństwa przemawia, że uszkodzeniu uległa inna część.
 • #4
  Paszczak22
  Level 16  
  Niestety problem nie minął, ale zauważyłem, że pralka nabiera duże ilości wody tylko w czasie płukania. W czasie prania jest w miarę ok.
 • #5
  zibi1971
  Home appliances specialist
  Witam
  Moim zdaniem źle skleiłeś zbiornik czyli niedostatecznie uszczelniłeś komorę hydrostatu. Na połączeniu dwóch połówek zbiornika jest komora, jeśli jest nieszczelna to nie wzrasta w niej ciśnienie potrzebne do sterowaniem hydrostatem...
 • #6
  Paszczak22
  Level 16  
  Cały czas używam tej pralki i zauważyłem, że czasem dobrze nabiera wodę czasem za dużo. Czasem też zatrzymuje się w trakcie i nic się nie dzieje. Ostatnio też była taka sytuacja, że pralka wypompowała wodę i się zatrzymała później wyskoczył błąd F6 to chyba od szczotki silnika. Chciałem zakręcić bębnem, ale nie mogłem drzwi otworzyć. Czekałem 5 min i nic. Wyłączyłem z prądu i nadal blokada nie otworzyła drzwi. Odkręciłem górną pokrywę i zrobiłem bębnem pół obrotu i włączyłem wirowanie. Po skończonym wirowaniu i odczekaniu minuty drzwi się otworzyły. Ja podejrzewam, że to albo programator albo jakiś sterownik coś w tych funkcjach pralki miesza. Jaki moduł za to odpowiada?
 • #7
  falo22
  Level 25  
  Jak przedmówca zasugerował może być źle sklejony zbiornik i niestety tak będzie się działo, aby to sprawdzić trzeba zdjąć wężyk z hydrostatu, założyć jakiś inny do testu, włączyć pralkę na pranie i jak zacznie pobierać wodę to należy przez ten wężyk dmuchnąć w kierunku hydrostatu DELIKATNIE aż pyknie raz i wtedy zawory od wody powinny zamknąć dopływ. Jak nie pomoże to uszkodzona elektronika.
 • #8
  Paszczak22
  Level 16  
  No ale hydrostat już mam inny. Jest uszkodzona elektronika bo dwa razy na trzy dobrze nalewa wodę,a wylewa raz na trzy. Więc jakby był źle sklejony bęben to by wylewało za każdym razem. Natomiast jeśli jest uszkodzona elektronika to dokoadnie co? Jest jakiś przekaźnik, a może to on się zawiesza?
 • #9
  zibi1971
  Home appliances specialist
  Witam
  Przed twoją naprawą było ok. z poziomem wody, a po naprawie już nie. Myślę, że coś sknociłeś. Podepnij strzykawkę z wężykiem do hydrostatu i zasymuluj wzrost ciśnienia gdy pralka zacznie pobierać wodę.
 • #10
  Paszczak22
  Level 16  
  Ewidentnie coś nie tak jest ze sterowaniem. Dzisiaj pralka się zatrzymała - wyskoczył błąd F6 (chyba zużyte szczotki silnika). Zwykle po wyłączeniu i włączeniu pralki można było ustawić inny program np. szybki 30 min i w ten sposób dokończyć pranie (wykonać ponownie, ale krótki program by dokończyć płukanie). Dzisiaj po wyłączeniu pralki i włączeniu pralka w ogóle nie nabierała wody. Po wybraniu dowolnego programu prania pralka od razu sygnalizowała program płukania bez znaczenia jaki program prania wybrałem, bęben się kręcił, a wody do płukania nie nabierała.

  Ustawiłem więc program wypompowania, odczekałem 2 min by się zakończył i dopiero wtedy ustawienie nowego programu włączało normalnie cały cykl począwszy od prania zasadniczego. Więc jestem pewny, że problem jest ze sterowaniem, chętnie bym zakupił nową część, która za to odpowiada bo ewidentnie się wiesza. Tylko nie wiem czy to programator, sterownik czy jakieś inne ustrojstwo. Ktoś podpowie?
 • #11
  falo22
  Level 25  
  W takim razie masz uszkodzony wybierak albo cały moduł.