Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba P300 - nieustanna praca

drecus 22 Sie 2017 12:09 2139 26
  • #1 22 Sie 2017 12:09
    drecus
    Poziom 3  

Z racji pierwszego postu na forum - witam wszystkich!

Jestem posiadaczem dysku twardego Toshiba P300 2TB (HDWD120). Co do stabilności działania i prędkości odczytu/zapisu nie mam żadnych zastrzeżeń, lecz jego kultura pracy pozostawia wiele do życzenia. HDD jest dyskiem na dane, system stoi na SSD. W czasie bezczynności, głowica dysku stale pracuje. Chrobocze i wciąż coś mieli, pomimo żadnych zadań płynących ze strony systemu operacyjnego. W windosowym monitorze zasobów sprawdziłem to dokładnie, żaden proces nie korzysta z dysku twardego kiedy słychać pracę głowicy. [ZAŁ. 1]
    Analizy tej dokonałem poprzez rozwinięcie każdej pozycji w tabeli "Procesy o aktywności dyskowej" - wszystkie procesy i podprocesy korzystają tylko z partycji C:.

Podczas prób samodzielnego rozwiązania problemu, wyłączyłem usługę indeksowanie oraz automatyczną defragmentację dysków. Kroki te nie rozwiązały owej kwestii. Pokusiłem się również o dokładny test programem HDTune w kierunku bad sectorów. Rezultat: [ZAŁ. 2]

Zrobiłem też krótkie nagranie pracy dysku: HDD_sou...wav Download (2.57 MB)

System operacyjny: Windows 7, 64 bit

Czy jest to naturalne, że HDD pracuje w ten właśnie sposób? Na poprzednich komputerach, na których pracowałem, nie zauważyłem podobnych dolegliwości. Zawsze sądziłem, że skoro system nie używa dysku (nie zapisuje lub odczytuje danych) to nie powinno być go słychać - no, poza dźwiękiem kręcenia talerzy rzecz jasna.

Za każdą pomoc będę wdzięczny!

Pozdrawiam

[ZAŁ. 1]

[ZAŁ. 2]

0 26
  • Pomocny post
    #2 22 Sie 2017 12:19
    Kasek21
    Poziom 43  

Ten dźwięk nie "wygląda" na pracę głowic.

Zamieść screen z programu CrystalDiskInfo dla tego dysku.

0
  • #4 22 Sie 2017 13:06
    melanchel
    Poziom 26  

Jeszcze ustawienie AAM z CDI przedstaw.

0
  • #5 22 Sie 2017 13:53
    drecus
    Poziom 3  

Oto screen, jeżeli o tę zakładkę chodziło.

0
  • #6 22 Sie 2017 18:07
    melanchel
    Poziom 26  

Dla testu włącz APM na maksimum.

0
  • #7 22 Sie 2017 20:56
    drecus
    Poziom 3  

Czy efekt powinien być natychmiastowy? Jeżeli tak, to niestety nic to nie dało.

0
  • #8 22 Sie 2017 21:31
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Ten dźwięk występuje ciągle, nawet podczas uruchamiania komputera? Może to jakieś wibracje dysku przekładające się na dźwięk. Normalnie dysk w trybie bezczynności takiego dźwięku nie powinien wydawać, chyba, że następuje z niego odczyt i zapis (wtedy niektóre modele tak właśnie pracują) Przykład mojego dysku:

0
  • #9 22 Sie 2017 21:42
    drecus
    Poziom 3  

On sobie tak mieli, nawet podczas bezczynności (kiedy żadne dane nie są zapisywane/odczytywane - przynajmniej tak wynika z Monitora zasobów Windows). Czasami jednak zdarzy mu się zamilknąć, ale niezwykle rzadko i na dosłownie na chwile. Żeby było ciekawiej, w momencie, kiedy eksploruje dysk i odczytuje on dane, wydaje nieco inny dźwięk. A ten, który nagrałem, wydaje się taki jednolity i powtarzający, tak jakby jakiś element mechaniczny się zawieszał (?) w środku i nie mógł wskoczyć na swoje miejsce.

0
  • #10 22 Sie 2017 22:38
    Robert B
    Poziom 43  

Ściągnij Activity Indicator, Wybierz ten dysk, włącz opcję Show Activiy Panel i sprawdź czy faktyczne nie są prowadzone operacje na tym dysku.
    https://sourceforge.net/projects/activityindicat/

Oprócz tego screen z Process Explorer.
    https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer

0
  • #11 22 Sie 2017 22:44
    melanchel
    Poziom 26  

Jeśli posiadasz modem USB (internet) to odłącz go fizycznie dla testu.

0
  • #12 24 Sie 2017 14:17
    drecus
    Poziom 3  

Witam po krótkiej przerwie.

Robert B - pobrałem program Activity Indicator, zaznaczyłem najpierw partycję D:, następnie po kilkunastu minutach partycję E:. Pewnie byłoby lepiej, gdyby obie były wybrane jednocześnie, ale niestety nie znalazłem takiej opcji w tej aplikacji. Wynik - odgłos pracy mimo zerowej aktywności.

Dołączam też screen z programu Process Explorer.

melanchel - nie posiadam modemu USB.

0
  • #13 24 Sie 2017 16:36
    Robert B
    Poziom 43  

Nie ma cudów. Przy zerowej aktywności dysk nie wydaje odgłosów. Dlaczego nie dałeś screena z Indicatora? Pokazywałem przecież.

0
  • #14 25 Sie 2017 13:05
    drecus
    Poziom 3  

Nie widziałem żadnego uzasadnienia, aby wstawiać tutaj zrzut pustego okienka. Ale... Jeżeli to ma pomóc, to proszę:

0
  • #15 25 Sie 2017 14:32
    Robert B
    Poziom 43  

W takim razie to nie może być dysk. Wyjmij i posłuchaj odgłosów z okolic.

0
  • #16 25 Sie 2017 14:35
    Kasek21
    Poziom 43  

Może to chłodzenie lub same łożyska w silniku wydają taki dźwięk.

0
  • #17 25 Sie 2017 20:45
    melanchel
    Poziom 26  

Dla porównania powinno się odsłuchać dźwięk pracującego dysku poza obudową z podpiętym tylko zasilaniem.

0
  • #18 26 Sie 2017 11:19
    drecus
    Poziom 3  

Robert B napisał:
    W takim razie to nie może być dysk. Wyjmij i posłuchaj odgłosów z okolic.

melanchel napisał:
    Dla porównania powinno się odsłuchać dźwięk pracującego dysku poza obudową z podpiętym tylko zasilaniem.

Bardzo dobry pomysł! Sprawdzę to i dam znać jaki werdykt.

0
  • #19 28 Sie 2017 12:42
    drecus
    Poziom 3  

Jestem już po testach. Zrobiłem tak:

Wyjąłem dysk z obudowy komputera i posłuchałem jego odgłosów bez dysku - cisza. Następnie poza obudowę wyciągnąłem przewód zasilający SATA i podłączyłem dysk tylko tym kablem. Wynik: dysk chrobocze nawet na samym zasilaniu... Zrobiłem też nagranie całej operacji, można posłuchać - polecam słuchawki.

HDD_NAPI..E.wav Download (15.83 MB)

0
  • #20 29 Sie 2017 08:49
    jarrod
    Poziom 16  

drecus napisał:
    dysk chrobocze nawet na samym zasilaniu...

Posiadam dysk WD Black, który zachowuje się dokładnie jak Toshiba kolegi. Zazwyczaj jest cisza, ale jak go najdzie na chrupanie to słychać go nawet w biosie.
    Przestałem się tym przejmować, a dysk ma już ponad 5 lat. I nadal działa ok ;)

0
  • #21 30 Sie 2017 01:49
    drecus
    Poziom 3  

jarrod - chrupnie Ci czasami, czy żyłuje ostro przez większość czasu (jak u mnie)?

Tak czy inaczej, nie jest to normalne. Czy to świadczy o uszkodzeniu dysku? Serwisować?

EDIT
    Odświeżam jeszcze temat, gdyż mam coś nowego. Ostatnio grzebiąc w różnych programach do obsługi HDD, uruchomiłem m. in. HD Tune. W zakładce "Benchmark" kliknąłem start i - uwaga - dysk przestał mielić. Po naciśnięciu przycisku "Stop" dysk z powrotem zaczyna chrupać. Przy kolejnym rozpoczęciu testu znów cisza... Jakieś pomysły?

Scaliłem. RADU

0
  • #22 04 Sty 2018 03:04
    drecus
    Poziom 3  

Witajcie,

od czasu działań z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3370704&highlight= minęło już kilka miesięcy. Dzisiaj z ciekawości odpaliłem HDDlife i wyskoczyły 3 "warningi"...

Co ciekawe, CDI pokazuje tylko dwa błędy:

Proszę o pomoc w diagnozie.

Moderowany przez RADU23:

Tematy scaliłem w całość. Proszę nie zakładać nowych tematów o tym samym a kontynuować w obecnym.

0
  • #23 04 Sty 2018 07:27
    leonov
    Poziom 40  

Parametry 05 i C4 są ze sobą powiązane, w tym przypadku liczba operacji realokacji, jest równa liczbie realokowanych sektorów (6 ), może dlatego CDI pominął C4.

0
  • #24 04 Sty 2018 11:09
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony i jeżeli jest gwarancja to oddawać.

0
  • #25 04 Sty 2018 13:18
    drecus
    Poziom 3  

Kasek21 napisał:
    Dysk jest uszkodzony i jeżeli jest gwarancja to oddawać.

Tak, dysk nie ma nawet roku...
    Ile mniej więcej mam czasu, zanim padnie? Da się to jakoś przewidzieć?

0
  • #26 04 Sty 2018 13:19
    Kasek21
    Poziom 43  

drecus napisał:
    Ile mniej więcej mam czasu, zanim padnie?

Nikt Ci nie odpowie na takie pytanie.

drecus napisał:
    Da się to jakoś przewidzieć?

Nie ale patrząc ba SMART to sprawa jest pilna.

0
  • #27 04 Sty 2018 13:29
    drecus
    Poziom 3  

Dobrze, dziękuję zatem wszystkim udzielającym się w temacie za pomoc.

Pozdrawiam!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo