Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha ax-700 eq630 + altus 110 - jaki subwoofer pokój 12m 4x3

mtx1992 22 Aug 2017 13:41 990 3
    mtx1992
    Level 6  
    Witam. Posiadam sprzęt wymieniony w nazwie tematu czyli:
    Yamaha AX-700
    Yamaha EQ-630
    Altus 110

Chciałbym do tego zestawu dokupić/dorobić subwoofer, który zatrzęsie całym moim pokojem.
    Plan mam taki, że podczas tego trzęsienia kolumny w korektorze ustawiam sobie jako wysoko/średnio tonowe (odcinając większość "basssu") i odpalam właśnie ten subwoofer. Plan miałbym podłączyć go do yamahy poprzez złącze JACK (idealnie się do tego nadaje, bo zwiększając na pokrętle głośność zwiększa się też na jack'u).
    Więc najpierw chciałbym kupić głośnik, który zejdzie nisko. Pokój mam 12m2 4x3; dlatego myślałem, aby jak na tak mały pokój zastosować głośnik samochodowy. Myślałem nad Re audio 12s4.
    Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    cefaloid
    Level 32  
    1. Co to jest basss?

2. Ile chcesz wydać?

3. Głosnik samochodowy to zły pomysł zwłaszcza w cenie tego co podajesz, za jego cenę masz naprawdę fajne głosniki dedykowane do subwoofera domowego. Ten konkretny model patrząc na parametry nadaje się do obudowy zamkniętej co nie da 'trzęsienia ziemi' a w obudowie bass reflex go nie wystroisz na dobre granie. Za podobną cenę masz W.27.500.8.FCX od STXa i na pewno zagra on lepiej.

4. W takim pokoju ujarzmienie niskiego basu jest wyzwaniem bo taki pokój będzie mocno podbijał bas w zakresie 50-100Hz co będzie maskowało nizsze częstotliwości przykrym dla ucha buczeniem. Juz i tak buczące w tym zakresie altusy muszą tam brzmieć strasznie...

5. Taki subwoofer w takim malym pokoju nie pokaże co umie a dodatkowo górę pasma i tak będziesz miał kiepską bo z altusów. Stąd zamiast budowy subwoofera (oblicz zobie jego koszt: głosnik, obudowa, wzmacniacz... duzo wyjdzie) proponuję sprzedać bez żalu te altusy jakiemuś fanatykowi PRL i zamiast wydać ładnych kilkaset zł na subwoofer dołozyć do kolumn lepiej dopasowanych do metrażu Twojego pokoju i schodzących nizej jak altusy. I o wiele lepiej grających. Co akurat nie powinno byc problemem bo nawet niektóre monitorki schodzą o wiele niżej jak te koszmarne Altusy i ładniej grają... W takim pokoju dobrze wybrane podłogówki wyeliminują potrzebę posiadania subwoofera. Zajmując połowę tego miejsca co pożerają altusy i bez kombinacji jak taki subwoofer podłączyć.
    mtx1992
    Level 6  
    Cena powiedzmy do 600zł (mogę trochę dorzucić - jeśli będzie warto), z tym że budy do głośników mogę wykonać sam.
    mtx1992
    Level 6  
    Więc dzięki Twojemu postowi dochodzę do wniosku, że podaruję sobie subwoofer.
    W grę wchodzi zmiana kolumn altus na inne.
    Cena też wywindowała do góry - do 2000zł.
    Chciałbym właśnie max 2k zł wydać, ale jeśli można taniej (np kupić kolumny dużo taniej, które grają nadzwyczaj dobrze w cenie zakupu - to nie chce przepłacać).
    Również podjąłbym wyzwanie zrobienia takich kolumn.

Ps. co sądzicie o kolumnach: KLIPSCH Reference RF-62 II? Trochę ponad budżet, no ale może by się udało kupić jakąś delikatną używkę.