Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja instalacji dvb-t - dvb-t w bloku

patryk_97 22 Aug 2017 16:56 3318 67
    patryk_97
    Level 9  
    Witam. Mieszkam w bloku w którym zastosowano instalację antenową z gniazdami przelotowymi. W moim mieszkaniu gniazdo przelotowe zostało zniszczone dlatego teraz jest tam zrobiona plątanina kabli które doprowadzają sygnał na słowo honoru.

Chciałbym z tego gniazda puścić sygnał na 3 telewizory. Jak przerobić te gniazdo, aby mieć sygnał u siebie na 3 odbiornikach oraz, aby sąsiad również miał sygnał.
    Olek II
    Moderator
    Założyć trzeba takie samo gniazdo, prawidłowo połączyć przewody, a tam gdzie włączałeś przewód do swojego telewizora, zastosować rozgałęźnik 3-krotny np. RM-3F i poprowadzić kable do odbiorników.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Nie wiemy jaki jest poziom sygnału w gnieździe ale zakładam, że na tyle wysoki by po podziale na trzy odbiorniki (tłumienie ok. 6,5dB) nie "wypadnie" poniżej 48dB
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...RM-RA-rozgalezniki-malostratne-abonenckie-RTV
    W przeciwnym razie należałoby zastosować miast biernego rozgałęźnik aktywny np. RTA-140
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...ckie/RTA-120-RTA-140-aktywne-rozgalezniki-RTV
    patryk_97
    Level 9  
    Już przerobiłem gniazdo przelotowe. Mam problem z sygnałem z muxa 2 i 8. Mux 2 się zacina czasem a mux 8 raz ściąga a raz nie.
    User removed account
    User removed account  
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Należałoby pomierzyć sygnały w gnieździe odpowiednim miernikiem DVB-T i sprawdzić ich poziomy na poszczególnych częstotliwościach oraz co jest powodem tych zakłóceń. Może poziom sygnału jest za niski lub "przeróbka" nie jest właściwa i generuje błędy pogarszając jakość obrazu.
    patryk_97
    Level 9  
    Zrobiłem takie coś : Modernizacja instalacji dvb-t - dvb-t w bloku
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Szału nie ma, .. Przypominam, że niewykorzystane wyjścia z rozgałęźnika należy zakończyć rezystorem 75 Ohm.
    Skoro kolega chciał zasilić 3 TV to po co wykorzystuje do tego celu rozgałęźnik czterokrotny? Nie potrzebnie tracimy na sygnale 1-2 dB, a może i więcej w zależności od
    producenta splittera. Może to jest właśnie źródłem "kłopotów".
    Ciekawe jakiej tłumienności jest to gniazdo przelotowe i jaki jest poziom sygnału na wyjściu z gniazda a przed podziałem?
    patryk_97
    Level 9  
    Nie wiedziałem ,że to takie ważne. Gniazdo przelotowe ma tłumienie 10db. (nie wiem czy można tutaj wklejać linki do stron z których robiłem zakupy)

Problem z odbiorem muxa 2 jest tylko na telewizorze oddalonym od gniazda o. 30m
    TELMOR_PL
    Level 32  
    To potwierdza tezę, o której pisałem wcześniej. 30 m to przy dobrym kablu koncentrycznym 6-8 dB straty, przy gorszym - więcej. Jeśli dołożymy do tego stratę na rozgałęźniku czterokrotnym 8-10 dB, robi nam się ok. 16 dB strat. Jeśli sygnał z gniazdka ma poziom 60 dB (m/w środek zakresu 48-74 dB), sygnał który dociera do najdalszego TV ma ok. 44 dB czyli jest już poza przedziałem poprawnej pracy głowicy w odbiorniku.
    patryk_97
    Level 9  
    W takim razie co proponujesz ? Na odbiorniku który jest bliżej jest czasem problem z odbiorem muxa 8
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Trudno prognozować skoro się nie wie z jakim sygnałem mamy do czynienia, a raczej z jakim "bukietem". Należałoby to sprawdzić odpowiednim przyrządem dedykowanym do tego typu pomiarów. Najchętniej co dochodzi do gniazda i co z niego wychodzi na wyjściu przed podziałem.
    Czy przed podziałem sygnału odbiór na 1 TV był dobry?
    Czy inni użytkownicy instalacji (szczególnie ten za rzeczonym gniazdem) mają niezakłócony odbiór na każdym z MUX-ów?
    Trzeba szukać po kolei i drogą eliminacji wykluczać poszczególne przyczyny a nie zgadywać. Wróżbita Maciej to nie to forum.
    patryk_97
    Level 9  
    Jak podłączyłem przewód bezpośrednio do telewizora bez gniazda przelotowego to muxa 8 nie było
    TELMOR_PL
    Level 32  
    A inne MUX-y były?
    Tym bardziej sugeruję profesjonalne podejście do tematu z wykorzystaniem miernika DVB-T.
    Nie wiemy nic o sygnale dostarczanym do mieszkania, jego parametrach, jakości oraz o ewentualnych zakłóceniach.
    Diagnozę można postawić na podstawie otrzymanych "wyników badań", jak u specjalisty. Gdybanie nic nie da.
    patryk_97
    Level 9  
    Tylko, że ja nie mam takiego miernika.

Mux 1 działa dobrze, mux 2 działa, ale czasem gubi sygnał lub ścina obraz, mux 3 działa dobrze, mux 8 działa, ale z zakłuceniami tak jak mux 2

Na innych odbiornikach mux 1,2,3 działa dobrze a mux 8 czasem ma zakłucenia.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Nie wszystko trzeba mieć i nie na wszystkim trzeba się znać.
    Od tego są specjaliści, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i narzędziami. Jak czegoś nie wiem to korzystam z ich doświadczenia płacąc za usługę.
    Jak się zepsuje samochód to nie kupuję podnośnika tylko jadę do warsztatu.
    Podobnie jak zachoruję... nie kombinuję z wiejskim znachorem tylko idę do lekarza.
    patryk_97
    Level 9  
    W takim razie lepiej założyć własną antenę.

Dzięki za pomoc !
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Jest to rozwiązanie,.. co własne to własne, ale wiąże się to również z pewnymi utrudnieniami.
    Zastosowanie instalacji zbiorczej w budynku zapewne podyktowane było pewnymi względami np. aby każdy z lokatorów nie montował swoich anten tworząc tzw, sieć pajęczą, bądź nie szpecił elewacji talerzami.
    Czy administrator budynku zezwoli na montaż anteny np. na dachu?
    Jeśli nie to pozostaje balkon lub antena pokojowa. Tu się rodzą następne pytania/trudności.
    Jakie jest usytuowanie balkonu/okna względem nadajnika/ków? Przeszkody "po drodze" np. inne wyższe bloki, drzewa, technologia wykonania okien itp.. A to dopiero początek... nie wspomniałem bowiem o samej antenie jaką należałoby wybrać aby była dostosowana do konkretnych warunków odbioru i spełniała oczekiwania.
    patryk_97
    Level 9  
    Na moim osiedlu zastąpiono indywidualne anteny względem zbiorczej względami bezpieczeństwa oraz tym, aby nikt nie chodził po dachu, aby coś grzebać przy swojej antenie.

Administrator nic nie powie. Już teraz mam małą antenę a mam zamiar kupić nową większą lub nawet zamontować drugą z innej strony budynku.

Wg. emimapy montując antenę z innej strony będę w zasięgu nadajnika ze Śremu dla muxa 1,2,3. 8 ma mniejszą moc, więc musiałbym zastosować wzmacniacz.

Moim zdaniem musiałbym jakoś wzmocnić sygnał na obecnym rozdzielaczu. Wieczorami tv działa dobrze. No może z małymi ścięciami.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Mniejsza moc nadajników na MUX-8 nie wynika z "oszczędności" tylko z praw fizyki.
    Fale o niższej częstotliwości znacznie lepiej rozchodzą się w środowisku (np. powietrze) niż fale o wyższych częstotliwościach. Innymi słowy są mniejsze straty (opory). Stąd inne moce nadawania. Zasięg nadajnika UHF 100kW jest porównywalny z zasięgiem nadajnika VHF 22kW, oczywiście zależy to od wielu czynników m.in. topografii terenu, polaryzacji. Widać to przy oglądzie na emimaps.
    patryk_97
    Level 9  
    No właśnie. Wg. emimapy zasięg z nadajnika z muxem 8 jest o wiele mniejszy. Czyli jednak jest za słaby
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Nie wiem na co kolega patrzy ale Poznań jest w zasięgu kilku nadajników i analizując zasięg np. nadajnika w Śremie - UHF - 100/100/110 kW, VHF - 22kW to zasięgi są podobne, nie licząc "braku symetrii" w odbiorze MUX-8.
    Może poznamy wreszcie lokalizację tej instalacji żeby ocenić precyzyjniej?
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Pewnie to okolice Lwówka k/Pniew lub miejscowości Pakosław.
    Przykładowy brak zasięgu jest określany jako cyt.: "możliwy brak zasięgu przy użyciu typowej anteny telewizyjnej". Nie oznacza to, że nie można go uzyskać przy innej antenie. Po prostu potrzebujesz mocnej anteny kierunkowej i prawdopodobnie dodatkowego wzmocnienia. To zależy od wielu czynników. Zastosował bym dwie anteny bierne, każda na inne pasmo (UHF i VHF) a zamiast zwrotnicy wzmacniacz pasmowy np. WSS-2138Z.
    patryk_97
    Level 9  
    Sąsiedzi maja kierunkową i ściągają wszystkie muxy. MOże uniwersalna da radę ? Tylko, że oni ściągają z nadajnika Jemiołów
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Nie znam topografii terenu bo kolega nie podał dokładnego adresu lub współrzędnych. Nie wiem więc jaki kierunek byłby najkorzystniejszy w tym przypadku. Często się zdarza, że lokalizacja wymusza dwa kierunki by uzyskać dobry odbiór z obu pasm.
    Nie ma uniwersalnych anten, jest kompromis, który w niektórych warunkach się sprawdza. Kiedy mieliśmy uniwersalne opony... też się jeździło.
    To może kupić antenę taką jak sąsiedzi, zamontować i po sprawie....
    patryk_97
    Level 9  
    Lokalizacja Lwówek, kiedy antena była ustawiona na Śrem działało dobrze.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Dokładna lokalizacja to Lwówek? Równie dobrze kolega mógł napisać Warszawa,..
    Rozumiem, że w Lwówku nie ma ulic, bloków, drzew, nic nie przeszkadza... jest punkt, z którego jest doskonała widoczność w każdą stronę.
    Po drugie. Chyba się pogubiłem bo czegoś tu nie rozumiem. Zaczęło się od "przeróbki" gniada przelotowego od instalacji zbiorczej aby podłączyć 3 TV. Coś nie było halo z programami, miernika nie ma więc decyzja o montażu niezależnej anteny.
    Teraz kolega mówi, że jak na Śrem to działało dobrze, to znaczy że co działało dobrze? Zbiorcza instalacja czy antena zewnętrzna, a jeśli antena to jaka, skąd się wzięła, kiedy działała dobrze i komu??? :?: Sorki ale czuję się jak kot na Saharze... nie ogarniam tej kuwety.
    Może trochę jaśniej dla słabszych?
    patryk_97
    Level 9  
    No wiadomo, że są drzewa, budynki. Tylko chyba w szczerym polu nie ma nic na drodze. Jeśli zamontowałbym własną antene to tak. są drzewa za oknem.

Antena zbiorcza jest na takiej wysokości, że jak na razie żadne drzewa nie stoją na jej drodze.

Kiedyś antena zbiorcza była ustawiona na Śrem to nie miałem zakłóceń.
    TELMOR_PL
    Level 32  
    To znaczy, że został zmieniony kierunek anteny zbiorczej? I teraz są kłopoty? Kolega pisał na wstępie, że "gniazdo przelotowe zostało zniszczone i jest plątanina kabli, które doprowadzają sygnał na słowo honoru, i że chciałby kolega podzielić sygnał na trzy telewizory".
    Czy coś się zmieniło od tego czasu (22 sierpnia)?
    Dalsza dyskusja nie ma sensu dopóki kolega nie "zdradzi" dokładnej lokalizacji tzn. adres albo współrzędne celem identyfikacji najkorzystniejszego kierunku odbioru i topografii terenu.