Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sieci lan przed burza

03 Sie 2005 19:43 4194 6
  • Poziom 2  
    Hej! W naszym terenie mamy bardzo rozlegla siec zarowno kablowa jak i bezprzewodowa. Czytalem na forum juz dosc duzo wypowiedzi na temat zabezpieczen zwiazanych z net protektorami zbudowanymi z diód podłączonych do uziomu. U nas problem polega na dosc czestych burzach w sezonie wiosenno-letnim i rownoczesnie z brakiem uziomow na budynkach w ktorych mamy urzadzenia. Pytanie moje jest nastepujace, czy moze ktos widzial lub skonstruowal net protektor ktory nie wymaga uziemienia, badz ma jakies odseparowanie galwaniczne [transoptory?]. Czy dobrze mysle o takiej konstrukcji? W przypadku uderzenia poprostu transoptor sie pali, a nie przepuszcza dalej przepiecia ?? .. Pewno wielu juz nad tym myslalo, ale prosze o konstruktywne uwagi i ewentualnie doswiadczenia. Pozdrawiam wszystkich siwiejacych z powodu burz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Budynek bez zera ? no bez przesady, nawet w starej instalacji elektr jest zerowy i tam mozna sie podlaczyc netprotectorem a i chocby do obudowy lodowki :)
  • Poziom 2  
    Zero? Czytalem ze net protektorow do zera to sie raczej nie podlacza, pisano mi zebym nawet o tym nie myslal ... wiec sam juz nie wiem ???
  • Poziom 11  
    Kazdy uziom powinien konczyc sie w gruncie przynajmiej 1,70 pod ziemia najlepiej utwardzona...wiec napewno nie do zera a do uziomu ...gruntu sie podlacza netprotektor. Mozna samemu to zrobic kupic kilka pretow metalowych..cienkich rurek ok 2 - 2,5 metra i wbic je w ziemie cale tak by troszke wystawalo do nich potrzepic przewod z netprotektora. a i jeszcze mozna tam gdzie sa wbite prety zalac dobrze osolona..tzn bardzo dobrze osolona woda. Jak wiemy sol przewodzi prad. Wiem ze tak robie w energetyce uzywajac specjalnych sad. Ale i w ten sposob mozna zrobic
  • Poziom 20  
    Panowie każde zabezpieczenie jest dobre dopuki piorun udeża gdześ daleko ale przed bespiśrednim udeżeniem się nie uchronicie można tylko zmniejszyć straty wyładowania. Transoptory są z reguły na 5kV a jakie napiecie ma piorunek?. Jedynym sęsownym zabezpieczeńem jest światłowód. tylko takie moduły są drogie.
  • Poziom 12  
    Zaraz pewnie mnei skrytykujecie ale najlepszym zabezpieczeniem byloby umieszczenie czytnika w zamykanej na klucz malej skrzyneczce :D Chyba nigdy od kluczy nie uciekniemy :)
  • Poziom 19  
    Qba to chyba troche nie w temacie :|

Nie ma zabezpieczen jak juz zauwazyl grzegorz dob. w 100% dobrych, a przed pierunkiem w bliskiej odleglosci to gfaktycznie uchroni Cie tylko odlaczenie kabla od kompa.
    Co do zabezpieczen to faktycznie netprotector jest dosc niezly na przepiecia i na zaindukowane gdzies w lini napiecia (np w wyniku burzy - bo nawet jak walnie pare km dalej to cos sie moze zaindukowac i spalic karte), ale to tylko to i to wymaga uziemienia, a druty wbija sie na glebokosc zwykle 4.5m a jak nie ma odpowiedniej rezystancji uziemienia to nawet glebiej i kielka - zaleznie od gruntu. Bo po co komu netprotector jak nie bedzie potrafil odpowiednio odprowadzic ladunku do ziemi.
    Transoptory, lub optotriaki, nie wiem moze i by sie sprawdzilo, o ile wytrzymaja czestotliwosc pracy 100mbit... Teoretycznie powinny :) ale praktycznie to nie widzialem takich ukladzikow jeszcze.
    Ale wez pod uwage ze w przypadku przepiecia, pojda Ci transoptory koszt chyba kolo 3-4zl/szt *4 w przypadku zabezpieczenia tylko 2 par sygnalowych = 15zl a karta sieciowa kosztuje niewiele drozej wiec nie wiem czy to warte zachodu.