Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ariston Egis Plus 24FF- error 501, sp1, sp3

22 Aug 2017 20:44 4878 8
 • Level 17  
  Witam,
  problem dotyczy kotła z tematu. Nie za każdym razem kocioł odpala. Problem nasila się po nocy lub gdy długo nie był użytkowany. Wywala błąd na przemian sp1 oraz sp3..sporadycznie 501.
  Filtr wody użytkowej oraz ogrzewania wyczyszczony. Elektroda zapłonowa oraz czujnik płomienia wyczyszczone wraz z komora palnika.
  Z tego co zauważyłem po uruchomieniu kotła iskrownik zapala tylko jeden rząd palnika. Czujnik płomienia jest na rzędzie obok i z tego powodu kocioł po chwili się wyłącza i sypie błędami.
  Co może być powodem takiego zachowania? Po drugiej próbie odpalenia kocioł w 99% przypadków odpala i poprawnie funkcjonuje aż do dłuższej przerwy.
 • Level 2  
  Witam,

  @ quiet, czy rozwiązałeś problem z piecem Aristion, ja zauważyłem podobny porblem wczoraj na moim piecu i szukam rozwiązania?

  Pozdrawiam,
  aszx
 • Level 17  
  Tak rozwiązałem problem. Kupiłem sobie U rurkę i wykorzystałem ją jako miernik do regulacji pieca. Po regulacji piec prawie 2 lata działa bez problemu. Miałem mocno rozjechane wartości..szczególnie parametr "powolny zapłon". Wnioskuje, że podczas próby odpalenia, strumień gazu jest za mocno i zdmuchuje płomień zanim się rozpali.
 • Level 17  
  Nie za mały..Podczas rozruchu gaz jest dawkowany w sposób łagodny (tzw powolny zapłon), gdy zostanie wykryty płomień piec zwiększa ciśnienie gazu i pracuje w normalnym trybie.
  U mnie wyglądało to tak: piec odpala na niskim ciśnieniu..rozpala się 1/3 palnika. W tym czasie zostaje wykryty płomień, zwiększone zostaje ciśnienie gazu i palnik momentalnie gasnął (było widać zdmuchnięcie). Po regulacji (wszystkie wartości miałem zawyżone) palnik w fazie zapłonu zapala się od razu cały a zwiększanie ciśnienia powoduje powstanie większych płomieni a nie ich "urywanie".
 • Level 31  
  quiet wrote:
  U mnie wyglądało to tak: piec odpala na niskim ciśnieniu..rozpala się 1/3 palnika. W tym czasie zostaje wykryty płomień, zwiększone zostaje ciśnienie gazu i palnik momentalnie gasnął (było widać zdmuchnięcie).

  1/3 palącego się palnika nie może zdmuchnąć ognia przy wzroście ciśnienia. Raczej to by powodował wybuch nadmiaru gazu.

  quiet wrote:
  Po regulacji (wszystkie wartości miałem zawyżone) palnik w fazie zapłonu zapala się od razu cały a zwiększanie ciśnienia powoduje powstanie większych płomieni a nie ich "urywanie".

  Na to jak po regulacji jest dobrze to w czym jest nadal problem?
 • Level 17  
  Ja żadnego problemu już nie mam..chyba kolega się troszkę zakręcił..
  Jak widać może..i jest to logiczne..a jestem strażakiem..tak samo jak można włożyć płonącą zapałkę do ropy. No ale nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać..wiem co widziałem..i wiem jak naprawiłem piec.
 • Level 17  
  Piec był rozregulowany.
  Regulacje przeprowadziłem za pomocą u-rurki. Wszystkie parametry były mocno zawyżone, szczególnie parametr "powolny zapłon".