Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalkulator Zwrotu inwestycji / sprzedaży energii?

22 Sie 2017 21:26 1371 17
  • Poziom 10  
    Witam,
    Jak jest ze stopą zwrotu z instalacji fotowoltaicznej, przy dwóch wariantach instalacji: ze sprzedażą energii gdy instalację PV ma firma
    i gdy mamy net-met 1:0,8 i 1:0,7 dla os. fizycznej?
    Ma ktoś jakiś kalkulator lub wzór by można to wrzucić do excela? Nie chcę na nowo wynajdywać koła więc poddaje temat dyskusji.
    Czy doliczana jest akcyza lub inne dziwne opłaty?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 32  
    Dla firmy nie wiem.
    Dla osoby fiz to w uproszczeniu 500 zł zwrotu rocznie od kWp instalacji położonej w idealnych warunkach. Teraz dzielisz 500 zł na koszt kWp i masz stopę zwrotu.
    W nieidealnych warunkach, jak u mnie stopa zwrotu jest o 30% mniejsza.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Dodatkowo (chyba) kwota zwrotu wzrasta jeśli np masz pompę ciepła lub ogrzewasz dom prądem.
  • Poziom 32  
    Leon444 napisał:
    Dodatkowo (chyba) kwota zwrotu wzrasta jeśli np masz pompę ciepła lub ogrzewasz dom prądem.

Bez znaczenia. Zwrot liczy się tylko w odniesieniu do kosztu zaoszczędzonej energii
  • Poziom 34  
    Witam,
    nie wiem czy w dobrym wątku pytanie, ale chciałbym się dowiedzieć co się dzieje z nadwyżką energii wyprodukowanej do sieci?
    Przepada po roku jeśli jej nie wykorzystamy, czy jest jakoś rozliczana?
  • Poziom 32  
    Wg ustawy przepada. Ale to chyba niemożliwe przy instalacjach do 10 kW.
  • Poziom 34  
    A co jaki czas następuje rozliczenie energii pobranej do oddanej. Raz na rok? Czy jakoś inaczej?
    Jeśli produkcja w tym okresie jest większa niż pobór, to wtedy się nic nie płaci czy jednak i tak są jakieś opłaty stałe, które trzeba pokryć?
  • Poziom 32  
    kosmos99 napisał:
    A co jaki czas nastepuje rozliczenie energii pobranej do oddanej. Raz na rok? Czy jakos inaczej?
    Jesli produkcja w tym okresie jest wieksza niz pobor, to wtedy sie nic nie placi czy jednak i tak sa jakies oplaty stale, ktore trzeba pokryc?

Raz na pół roku. Jeśli masz nadprodukcję to tylko abonamenty (do 200 rocznie).
  • Poziom 34  
    Miesiąc rozliczenia się wybiera, czy jest nim ten, w którym uruchomiło się instalację?
    Jan_Werbinski napisał:
    Jeśli masz nadprodukcję to tylko abonamenty (do 200 rocznie).

Można rozwinąć?
  • Poziom 21  
    kosmos99 napisał:
    Miesiąc rozliczenia się wybiera, czy jest nim ten, w którym uruchomiło się instalację?
    Jan_Werbinski napisał:
    Jeśli masz nadprodukcję to tylko abonamenty (do 200 rocznie).

Można rozwinąć?

W PGE jest stałe półroczne, styczeń-czerwiec oraz drugi okres lipiec-grudzień , raczej nie bawią się w indywidualne okresy rozliczeniowe...
  • Poziom 32  
    W Enea za II półrocze 2016 dostałem kilka faktur błędnie wystawionych, potem korekty a następnie prawidłową fakturę w maju br.
    Za I półrocze 2017 faktura była jedna, w lipcu.
    Od tego czasu żadnych dodatkowych faktur.
    Abonament za G12 wynosi kilkanaście zł. Zaokrągliłem do 200.
  • Poziom 34  
    Leon444 napisał:
    W PGE jest stałe półroczne, styczeń-czerwiec oraz drugi okres lipiec-grudzień ,

Ewentualna nadwyzka z pierwszego polrocza przechodzi na drugie?
  • Poziom 12  
    Jesli jest nadprodukcja to za prąd nic się nie płaci ale cały czas trzeba płacić koszty stałe. W ENERGA co 2 miesiące trzeba płacić około 80zl kosztow stałych.energia wyprodukowana np. w lutym przepadnie za rok w lutym a wyprod.w marcu przepadnie za rok w marcu itd. Może niech inni napisza jak to u nich wyglada i ile płacą kosztów stałych.
  • Poziom 21  
    kosmos99 napisał:
    Leon444 napisał:
    W PGE jest stałe półroczne, styczeń-czerwiec oraz drugi okres lipiec-grudzień ,

Ewentualna nadwyzka z pierwszego polrocza przechodzi na drugie?

Tak przechodzi na drugie półrocze...
  • Poziom 12  
    W Energa okresy rozliczeniowe są max 2 miesięczne. U tego operatora energia wyprodukowana w lipcu+sierpniu o ile nie zostanie zużyta zimą w czasie małej produkcji to przepadnie w następnym roku w lipcu+sierpniu bo w pierwszej kolejności do rozliczeń brana jest energia z produkcji bieżącej a ta zgromadzona w pozaprzestrzeni jest brana do rozliczeń w drugiej kolejności. Kolejna sprawa że w G12 w Energa energia zgromadzona jako dzienna już w kolejnym 2-miesiecznym okresie rozliczeniowym bilansuje pobraną energię nocną, zatem nie można planować że małą instalacją zgromadzimy latem dość energii na cała zimę dla taryfy dziennej a pobór nocny użyty do ogrzewania bufora ciepła opłacimy sobie spokojnie gotówką za pół ceny. Nie, pobór z drugiej taryfy zje przedwcześnie naszą drogą energię dzienną a potem wczesną wiosną zapłacimy 100% za energię dzienną. Dodatkowo za pobrany 1kWh z wirtualnego akumulatora zawsze płacimy 2gr akcyzy (można się kopać z koniem w sądzie).
  • Poziom 32  
    hupo napisał:
    Energa energia zgromadzona jako dzienna już w kolejnym 2-miesiecznym okresie rozliczeniowym bilansuje pobraną energię nocną, zatem nie można planować że małą instalacją zgromadzimy latem dość energii na cała zimę dla taryfy dziennej a pobór nocny użyty do ogrzewania bufora ciepła opłacimy sobie spokojnie gotówką za pół ceny. Nie, pobór z drugiej taryfy zje przedwcześnie naszą drogą energię dzienną a potem wc

Tragedia. W Enea latem zbieram energię na I taryfę w zimie. To mi umożliwia tanie ogrzewanie klimatyzatorem także w dzień. Dokupuję tylko energię w II taryfie. Dopiero rozliczenie półroczne bilansuje nadmiar produkcji I taryfy z nadwyżką poboru w II.

Próbowałeś nie wpuszczać inkasenta od sierpnia do grudnia?
  • Poziom 12  
    hupo napisał:
    W Energa okresy rozliczeniowe są max 2 miesięczne. U tego operatora energia wyprodukowana w lipcu+sierpniu o ile nie zostanie zużyta zimą w czasie małej produkcji to przepadnie w następnym roku w lipcu+sierpniu bo w pierwszej kolejności do rozliczeń brana jest energia z produkcji bieżącej a ta zgromadzona w pozaprzestrzeni jest brana do rozliczeń w drugiej kolejności. Kolejna sprawa że w G12 w Energa energia zgromadzona jako dzienna już w kolejnym 2-miesiecznym okresie rozliczeniowym bilansuje pobraną energię nocną, zatem nie można planować że małą instalacją zgromadzimy latem dość energii na cała zimę dla taryfy dziennej a pobór nocny użyty do ogrzewania bufora ciepła opłacimy sobie spokojnie gotówką za pół ceny. Nie, pobór z drugiej taryfy zje przedwcześnie naszą drogą energię dzienną a potem wczesną wiosną zapłacimy 100% za energię dzienną. Dodatkowo za pobrany 1kWh z wirtualnego akumulatora zawsze płacimy 2gr akcyzy (można się kopać z koniem w sądzie).

A gdzie można znaleźć takie indormacje? Ja dostałem aneks do umowy że jestem prosumętem i tam nic o tym nie jest napisane. Mam taryfe G12W ,instalacja trój fazowa a inwerter jednofazowy i dwie taryfy dzienna i nocna.
  • Poziom 12  
    To co napisałem o Energa to wyłącznie na podstawie faktur i własnego doświadczenia oraz historii podobnej instalacji w rodzinie, nie wiem czy gdzieś to jest wyjaśnione online. Jeszcze do tego standardowe kwiatki w majestacie niedopowiedzonego prawa: licznik zdalnego odczytu Apator smart ESOX B nie bilansuje na bieżąco trzech faz (mam instalacje PV 9.6kW zgłoszoną jako trójfazowa). Drobne wyjaśnienie (na korzyść Energa): jeśli mamy zgromadzoną w wirtualnym buforze energię "nocną" to ta oczywiście zostanie wykorzystana jako pierwsza, no ale wiadomo tej "nocnej" energii PV gromadzi mało - w G12r od 13:00 do 16:00 - u mnie to 28% produkcji oddanej do sieci, z czego ponad 1/3 zostaje zużyta już w bieżącym letnim okresie rozliczeniowym na CWU, przy oporowym ogrzewaniu elektrycznym domu to tyle co nic. Właśnie założyłem dwie małe klimy split do grzania, zobaczymy na wiosnę czy ta inwestycja się opłaci.