Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeprojektowanie zwrotnicy

Bartekkkk100 23 Sie 2017 00:16 603 5
  • #1 23 Sie 2017 00:16
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Witam,
    Potrzebuję pomocy przy poprawieniu zwrotnicy do monitorów na STX GDN17-140-8SCX + GDWK10-200-8PJ które zbudowałem jakiś spory czas temu. Generalnie prezentuje się to tak na wykresach:
    Schemat zwrotnicy pochodzi z http://www.fratu.pl/irek/?stx-gdn17-140-8scx-gdwk10-200-8pj,39 ale u mnie zupełnie nie wygląda to tak jak powinno. :cry:
    W załączniku pomiar impedancji głośnika niskotonowego w .zma
    Potrzebuję kogoś kto powie mi co dalej z tym zrobić, jakie pomiary jeszcze będę potrzebował itd. bo nie za bardzo ogarniam temat SW. Jeśli coś na wykresach budzi wątpliwości to uwagi są mile widziane, bo nie mam pewności czy wszystko zrobiłem poprawnie.

0 5
  • #2 23 Sie 2017 07:55
    marian133
    Poziom 37  

Chodzi Tobie o to że Twój wykres nie wygląda jak u Irka?
    A obudowę jaką wykonałeś?

Dodano po 3 [minuty]:

Tu masz podobny projekt z rysunkiem obudowy: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25545-...CX-T-10-200-8-PCX-(lub-PC)-projekt-by-Pawel-S

0
  • #3 23 Sie 2017 18:37
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

Chodzi mi o zgranie fazowe, czy nie powinno to wyglądać tak jak np. tu ?
    Niebieski wykres w pierwszym poście to pomiar z wysokotonowym w odwrotnej polaryzacji.
    Obudowa to ok 16l z płyty wiórowej br z tyłu @40Hz już wykończona fornirem, skajem itd więc zmiana obudowy raczej nie jest mi na rękę.

0
  • #4 23 Sie 2017 21:29
    marian133
    Poziom 37  

Bartekkkk100 napisał:
    Chodzi mi o zgranie fazowe, czy nie powinno to wyglądać tak jak np. tu ?

Powinno.

Bartekkkk100 napisał:
    Niebieski wykres w pierwszym poście to pomiar z wysokotonowym w odwrotnej polaryzacji.

Mierzyłeś gotową kolumnę (ze zwrotnicą) z odwróconą polaryzacją wysokotonówki?
    Przecież to co jest na wykresach, ten dołek, to nie jest pomiar kolumny. Ten dołek to wykres z symulacji.
    Nie dasz rady wykonać pomiaru tak aby wyglądał jak ten Irka (ponieważ nie ustawisz tak samo mikrofonu jak Irek), a tym bardziej pomiaru który by przedstawiał ten dołek gdy odwrócisz polaryzację.

Po za tym:

Bartekkkk100 napisał:
    Obudowa to ok 16l z płyty wiórowej br z tyłu @40Hz

Nie to ma wpływ na przebieg charakterystyki powyżej 200Hz, tylko wymiary frontu obudowy, rozmieszczenie głośników na froncie, pochylenie obudowy, oraz to czy są podfrezowania pod głośniki czy nie. Czy Irek podał konkretny schemat obudowy? Niestety nie.

0
  • #5 23 Sie 2017 23:22
    Bartekkkk100
    Poziom 15  

No dobra pogubiłem się.

marian133 napisał:
    Mierzyłeś gotową kolumnę (ze zwrotnicą) z odwróconą polaryzacją wysokotonówki?

Tak, wykresy z pierwszego postu są to moje pomiary kolumny złożonej na gotowo ze zwrotnicą, niebieski to pomiar z wysokotonowym odwrotnie, czerwony to wszystko normalnie.
    marian133 napisał:
    Przecież to co jest na wykresach, ten dołek, to nie jest pomiar kolumny. Ten dołek to wykres z symulacji.

O którym wykresie mówisz ?

Jeżeli nie uzyskam na pomiarach wyraźnego dołka to w jaki sposób ocenić zgranie fazowe już gotowej kolumny ?

0
  • #6 24 Sie 2017 09:32
    marian133
    Poziom 37  

Bartekkkk100 napisał:

O którym wykresie mówisz ?

O wykresach zalinkowanych przez Ciebie (3 post) oraz innych projektantów jak np. Pawła, zalinkowany przeze mnie.

Dołki na moich wykresach też są z programu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3359995.html

Bartekkkk100 napisał:
    Jeżeli nie uzyskam na pomiarach wyraźnego dołka to w jaki sposób ocenić zgranie fazowe już gotowej kolumny ?

Nie uzyskasz, ponieważ, jak już pisałem, musiał byś postawić mikrofon tak samo jak projektant, oraz mieć obudowę identyczną jak projektant i ustawić ją tak samo w czasie pomiaru.
    Jest to po prostu nie wykonalne.
    Nawet sam projektant zwrotnic nie ustawi identycznie ponownie kolumn i mikrofonu, ponieważ zaprojektowanie ostatecznej zwrotnicy (np. 2way) trwa minimum kilka dni, a w tym są odsłuchy w domu i modyfikacje testowych zwrotnic. Po tym czasie nawet zapomnisz jak to wszystko było ustawione. Po za tym dochodzi do tego na nowo kalibracja programu (nie wiem jak Arta, ale SW tego wymaga) oraz nowe odbicia które są w nowym miejscu (jeśli zostało zmienione).

Najpierw robisz pomiar wszystkich głośników oddzielnie a potem łączysz je zwrotnicą w programie. Zwrotnicę modyfikujesz (w programie) tak długo aby zgranie fazowe było jak najlepsze.

Tutaj temat do poczytania: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/20454-Faza-w-projektowaniu-zwrotnic

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Bartekkkk100 napisał:
    w jaki sposób ocenić zgranie fazowe

Ja oceniam na słuch :)

Żeby zrozumieć o czym pisze (nie tylko w tym temacie) to proponuję zrobić sobie następujący test: Pójść do salonu audio, poszukać kolumn które z założenia są pochylone.
    Dla przykładu podam taki projekt kolumn: https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/27871-...-SC-Accuton-C158-8-085-projekt-by-DIYaudio-pl

...i posłuchać ich.
    Oczywiście to nie mogą być kolumny Clatronic czy inne takie wynalazki, to muszą być kolumny droższe (np. Audio Physic są pochylone).
    Potem poprosić sprzedawcę aby postawił je pionowo i po raz kolejny posłuchać.
    (sprzedawca który wie co sprzedaje powinien zaprotestować i wytłumaczyć dlaczego te kolumny są pochylone ;) )
    Jeśli się nie zgodzi to w sumie wystarczy podłożyć sobie coś pod tyłek, lekko się podnieść, cokolwiek aby tylko głowa była wyżej.
    Posłuchać różnicy, wyciągnąć wnioski :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo