Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NIVONA 750 kod 8 - zacięcie zaparzacza, bo silnik kręci tylko w jedną stronę.

jackos1 23 Sie 2017 02:28 1737 0
  • #1 23 Sie 2017 02:28
    jackos1
    Poziom 2  

Witam. Proszę o pomoc w diagnozie usterki z pozoru oczywistego kodu błędu nr 8 "Zacięcie zaparzacza" w 8 letniej Nivonie (CafeRomatica 750). Niestety muszę się trochę rozpisać przez zadaniem pytań do fachowców. Problem pojawił się po kolejnej awarii elektroniki, która objawiała się natychmiastowym wyłączeniem -> uszkodzone elementy IRF7103 i IRF7306 odpowiedzialne za pracę silnika. Rutynowo wymieniłem już te układy (bo to 3 taka usterka w odstępach kilkumiesięcznych) - elektronika ożyła, ale nie wyjąłem zaciętego zaparzacza i po ponownym uruchomieniu pojawił się kod błędu 8 czyli zacięcie lub uszkodzenie silnika napędu zaparzacza. Wypiąłem więc wtyczkę "brewing unit" cofnąłem silnik i udało mi się zaparzacz wyciągnąć (po konserwacji pracuje wystarczająco lekko) - ale kod 8 błędu nie zniknął. Zauważyłem, że po włączeniu ekspresu silnik wykonuje tylko pół obrotu zaparzacza do przodu i nie cofa się jak to zwykle bywało. Kolejne włączenie i znów kolejną część obrotu do przodu i kod 8. Test kręcenia silnika na zasilaniu zewnętrznym w oba kierunki działa (200-250mA i 1200mA na krańcach - bez zaparzacza). Pytania:
    1. Czy Nivona 750 ma krańcówki czy tylko elektronika wyłącza przeciążeniowo?
    2. Co odpowiada za ruch (przód i wsteczny) czyli stabilizowanie pozycji osi zaparzacza po włączeniu?

0 0