Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametr upływ prąd, zakupy

23 Sie 2017 12:25 285 20
  • Poziom 5  
    Cześć wszystkim,
    w związku z tym że chciałbym się hobbistycznie zainteresować elektroniką postanowiłem na podstawie konkretnych schematów zakupić potrzebne komponenty. Z tego powodu że jest ich moim zdaniem dużo chciałbym je kupić jak najtaniej. Zauważyłem że przy kondesatorach jest parametr taki jak upływ prądu. Czy możecie mi wyjaśnić czy ma to duże znaczenie? Potrzebuję kondensatorów z prądem upływu 16V natomiast cenowo lepiej wychodzą z wyższym.
    Dziękuję z góry za każdą odpowiedź.
    Ps. Załączam niżej listę zakupów, może ktoś coś mi jeszcze podpowie.
    Załączniki:
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    lukas4321 napisał:
    ... Potrzebuję kondensatorów z prądem upływu 16V natomiast cenowo lepiej wychodzą z wyższym.
    ...

Upływ prąd jest z reguły pomijalny w urządzeniach powszechnego użytku i nawet nie jest wymieniany w parametrach kondensatora. Jego wielkość nie jest wyrażana w V.
    Listy zakupów nie załączyłeś niestety.

Dodano po 2 [minuty]:

PS.
    Podaję za Wiki
    Upływność wyraża się za pomocą tzw. tangensa kąta strat a nie V.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Listy nie ma. Więc nie podpowiemy. Kondensatory dla Twoich potrzeb wybierz tylko na odpowiednie napięcie i potrzebną pojemność, oraz typ. Inne parametry zostaw.
    Pocztaj co to napięcie i prąd :)
    Moim zdaniem powinieneś wybrać jakiś kurs elektroniki i gotowy do tego zestaw elementów, potem szukać swoich schematów i budować coś dalej. Będzie łatwiej i szybciej.
    Takich kursów jest kilka, AVT, Forbot i inne.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jawi_P napisał:
    ... Kondensatory dla Twoich potrzeb wybierz tylko na odpowiednie napięcie i potrzebną pojemność, oraz typ. Inne parametry zostaw.
    ...

No jeszcze w zależności od układu w którym mają pracować (częstotliwości) przy kondensatorach elektrolitycznych warto wziąść pod uwagę dopuszczalną temperaturę pracy. Im większa tym pewniejsze działanie w przypadku pracy długotrwałej.
  • Poziom 5  
    Lista załączona , okay czyli rozumiem przez to jest że jest to parametr nieistotny dla początkujących?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    lukas4321 napisał:
    Lista załączona , okay czyli rozumiem przez to jest że jest to parametr nieistotny dla początkujących?

Nawet zawodowcy nie biorą pod uwagę. Może byc on istotny przy konstrukcjach elektronicznych wymagających przestrzegania bardzo ściśle określonych parametrów.W sprzedaży nie jest podawany ten parametr. Jeżeli już to jedynie w nocie katalogowej producenta.
  • Poziom 5  
    DiZMar napisał:
    lukas4321 napisał:
    ... Potrzebuję kondensatorów z prądem upływu 16V natomiast cenowo lepiej wychodzą z wyższym.
    ...

Upływ prąd jest z reguły pomijalny w urządzeniach powszechnego użytku i nawet nie jest wymieniany w parametrach kondensatora. Jego wielkość nie jest wyrażana w V.
    Listy zakupów nie załączyłeś niestety.

Dodano po 2 [minuty]:

PS.
    Podaję za Wiki

No dobrze, ale na przykład w sklepie avt jest ten parametr i stąd to pytanie.
  • Poziom 43  
    lukas4321 napisał:
    ...

No dobrze, ale na przykład w sklepie avt jest ten parametr i stąd to pytanie.

Daj link lub screen z ekranu.
  • Poziom 5  
    DiZMar napisał:
    lukas4321 napisał:

Nawet zawodowcy nie biorą pod uwagę. Może byc on istotny przy konstrukcjach elektronicznych wymagających przestrzegania bardzo ściśle określonych parametrów.W sprzedaży nie jest podawany ten parametr. Jeżeli już to jedynie w nocie katalogowej producenta.

Okay, dziękuję wszystkim za bardzo szybkie odpowiedzi. Już wiem jakiego dokonać zakupu. Myślę że temat można już zamknąć :)
  • Poziom 43  
    lukas4321 napisał:
    ... Myślę że temat można już zamknąć :)

To zamknij. Służy do tygo przycisk "Rozwiązano"
  • Poziom 43  
    Jest o niskiej upływności ale nie ma podają już wartości tej upływności. A cena to zabójcza. Chociaż 125°C są rzadko stosowane. Najczęściej 105°C.
  • Poziom 34  
    DiZMar napisał:
    No jeszcze w zależności od układu w którym mają pracować (częstotliwości) przy kondensatorach elektrolitycznych warto wziąść pod uwagę dopuszczalną temperaturę pracy. Im większa tym pewniejsze działanie w przypadku pracy długotrwałej.

Zgadza się, ale autor chce się zainteresować elektroniką więc, raczej takie parametry są mu niepotrzebne.
  • Poziom 43  
    Za cenę jednego ze screena można kupić 10szt. -55°-105° !
  • Poziom 5  
    Okay to już wiem na ten temat wszystko co na ten moment potrzebuję: ). Mam natomiast jeszcze jedno pytanie, jakie sklepy możecie mi polecić?
  • Poziom 43  
    lukas4321 napisał:
    .... Mam natomiast jeszcze jedno pytanie, jakie sklepy możecie mi polecić?

Chociażby ten. nie wymaga minimalnej wartości w jednej paczce. Chociaż niektóre elementy z groszowa ceną często od 10szt. lub wielokrotności. Cena maleje w zależności od ilości tego samego elementu. Przejrzyście wszystko widać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Chyba nikt nie rozszyfrował tego fragmentu pierwszego postu:
    lukas4321 napisał:
    Potrzebuję kondensatorów z prądem upływu 16V natomiast cenowo lepiej wychodzą z wyższym.

Autor prawdopodobnie pomylił prąd upływu z napięciem przebicia kondensatora, w pobliżu którego prąd upływu gwałtownie rośnie.
  • Poziom 43  
    vodiczka napisał:
    ...
    Autor prawdopodobnie pomylił prąd upływu z napięciem przebicia kondensatora, w pobliżu którego prąd upływu gwałtownie rośnie.

A to nie zwrócenie uwagi?
    DiZMar napisał:
    ...
    PS.
    Podaję za Wiki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    DiZMar napisał:
    Oczywiście, to zwrócenie uwagi ale moim zdaniem pierwsze pytanie do autora tematu powinno brzmieć - "czy nie pomyliłeś prądu upływu z napięciem przebicia?"
  • Poziom 5  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi: ), myślę że temat jest wyczerpany.
  • Moderator Projektowanie
    Nie wyczerpany do końca, gdyż wymaga sprostowania to:
    DiZMar napisał:

Upływność to prąd upływu [µA, mA], zwykle podawany dla kondensatorów elektrolitycznych w dokumentacji, np http://www.tme.eu/pl/Document/ae44e7cf9652c77540bdb6d803246df4/35ZLH330M10X12.5.pdf - "Leakage current". Dla prądu stałego.
    A tg kąta strat to coś zupełnie innego, nie będę tu rozwijał aby początkującemu nie mącić. Wiki nie zawsze prawdę mówi.
    Koledzy - piszcie wtedy gdy coś wiecie na pewno, a gdy tylko się Wam wydaje - trzeba milczeć.