Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik el7 do bramy przesuwnej- bo burzy

23 Sie 2017 18:45 813 2
  • Poziom 13  
    Witam,
    Po ostatniej burzy przestał działać automat bramowy z płytką el7 (nie reaguje na próbę załączenia i pilotem i ręcznie poprzez zwieranie ster do GND)

Sprawdzone:
    - fotokomórki: OK
    - silnik: OK
    - zasilanie 24VAC: OK

Pozostała zatem płytka el7.
    Co sprawdziłem:
    - bezpiecznik na płytce: OK
    - napięcie po stronie DC = 32V (zaraz za mostkiem)
    - napięcie na układzie NE555 pomiędzy nóżkami 1 i 8 = 5,31V
    - napięcie na mikroprocesorze PIC16 pomiędzy nóżkami 5 i 14 = 3,75V

Ogólnie brak widocznych uszkodzeń płytki, jedyne co mnie zaniepokoiło to dość mocno grzejący się rezystor (pomiar po wylutowaniu 465Ω), oraz nieco grzejący się tranzystor BD 139 (sprawdzony po wylutowaniu jest OK).
    Napięcia w płytce na BD139 pomiędzy E-C = 3,17V; E-B = 0,7V; C-B = 3,75V.
    Wylutowałem jeszcze stablizator LM7805 (po wylutowaniu rezystor się nie grzeje), stabilizator sprawdzony poza płytką wygląda na sprawny.
    W płytce napięcia zmierzone na LM7805 to pomiędzy GND a Input = 3,75V, GND a Output = 5,31V.
    Proszę o wszelkie sugestie co można jeszcze sprawdzić, czy jednak szukać już nowej płytki?

• Poziom 13  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Dokładnie też mnie to zastanowiło jednak nie chciałem nic sugerować.
    Pomiędzy GND, a B tranzystora 139 jest wlutowana chyba dioda zenera (szklane z żółtym paskiem)?- widać na zdjęciu Nad napisem NE555.
    Może to jest winowajca złych napięć i grzania się rezystora (robi zwarcie). Proszę o potwierdzenie czy jest to faktycznie dioda i to co piszę jest możliwe.

Zmierzyłem spadek napięcia na elemencie "z żółtym paskiem" to 6,2V, znalazłem również schemat stabilizatora, który pasował by do tego co jest na płytce. Wszystko wskazuje na to, że mam za niskie napięcie na wejściu LM7805 tylko nie wiem dlaczego.
    Wypiąłem układ przed stabilizatorem (czyli ominąłem diode, rezystor, tranzystor bd139) i podałem napięcie z zewnątrz bezpośrednio na stabilizator (około 7V) i płytka ożyła mogłem normalnie sterować silnikiem (mierzyłem napięcie na wyjściu na silnik).
    Teraz już wiem że problem jest gdzieś w tym miejscu tylko nie wiem co bo "teoretycznie" wszystkie elementy sprawdziłem i są ok, jedyne co to nie mam pewności co do tej diody)- ewidentnie któryś z elementów "zaniża" mi napięcie na wejściu staiblizatora.