Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działa zasilanie serwomechanizmu

23 Sie 2017 20:38 1002 8
 • Poziom 5  
  Witam, zakupiłem serwomechanizm Towardpro MG996R i mam problem z jego zasileniem. Testując wcześniej mój układ na serwomechanizmie micro wszystko działało poprawnie. Otóż zasilam mój układ poprzez 2 szeregowo połączone akumulatory 18650 podpięte do stabilizatora napięcia L7805CV, za sterowaniem układu stoi Atmega328P-PU na której został napisany program w arduino. Gdy podłączam zasilanie do układu, serwomechanizm nie wykonuje poleceń z microprocesora. Podając jednak zasilanie z arduino serwomechanizm wykonuje owe polecenia, lecz co kilka sekund arduino się restartuje. Czy problem mogą być chińskie akumulatorki (3,50zł sztuka), które nie mają wystarczającej wydajności prądowej, a arduino się restartuje bo serwomechanizm pobiera zbyt duży prąd? Kupno markowych akumulatorów rozwiązało by problem ???
 • BotlandBotland
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Witam,
  w przypadku arduino niemal na pewno przekraczasz dopuszczalny prąd.
  W przypadku zasilania z baterii oraz regulatora problemem może być zbyt niskie napięcie zasilania, L7805CV ma Vdrop = 2 V typowo, w porywach 3 V. Spróbuj zmierzyć jego napięcie wyjściowe "na sucho", to znaczy przy odłączonym serwie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 5  
  Napięcie wyjściowe równe 5V, akumulatory 18650 razem podają napięcie 8V
 • BotlandBotland
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Zatem zmierz oba napięcia przy dołączonym i wysterowanym serwie.
  Możliwe, że akumulatory są słabej jakości, przy większym poborze prądu nadmiernie spada im napięcie.
 • Poziom 5  
  Napięcie mierzone przy podłączonym serwie: wejściowe 5,50V, wyjściowe 2,30V. Albo akumulatory faktycznie są słabej jakości i ich napięcie drastycznie spada, albo możliwe że się rozładowały, choć ładowałem je kilka dni temu, lecz pamiętajmy że to są chińskie akumulatorki i możliwe, że krótko trzymają. Podłączyłem właśnie do ładowania. Jak się naładują to sprawdzę i dam znać.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Dawek1997 napisał:
  pamiętajmy że to są chińskie akumulatorki i możliwe, że krótko trzymają

  Mało prawdopodobne,
  Dawek1997 napisał:
  Napięcie wyjściowe równe 5V, akumulatory 18650 razem podają napięcie 8V

  Dawek1997 napisał:
  Napięcie mierzone przy podłączonym serwie: wejściowe 5,50V, wyjściowe 2,30V

  oznaczałoby to, że w ułamku sekundy napięcie spadło z 4 V na ogniwo do 2.75 V na ogniwo.
  Raczej jest gdzieś "po drodze" nienormalnie duża rezystancja szeregowa, na której występuje ten dość duży spadek napięcia. Być może ogniwa są żenująco niskiej jakości i mają zbyt dużą rezystancję wewnętrzną. Sprawdź jeszcze połączenia do ogniw, ktoś tu na elektrodzie miał kiedyś podobne problemy, okazało się, że miał jakieś bardzo słabe styki w koszyczku na ogniwa, które miały dużą rezystancję i powodowały spadki napięć przy dużych prądach, większość użytkowników ogniw twierdzi, że najlepiej jest je zgrzewać.
  Ogniwa nie są takie znowu drogie
  http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=100...=494%3A378247%2C35249%3B495%3A34547%3B&page=1
  Proponuję Ci zakupić ogniwa z wbudowanym zabezpieczeniem, na przykład
  http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category=100...%3B494%3A35249%3B495%3A34547%3B508%3A66763%3B
  będziesz pewny, że ich przypadkowo nie zamordujesz z powodu przeładowania, nadmiernego rozładowania, zwarcia, itp.
  Żeby wykorzystać ogniwa w dolnym zakresie napięcia zamiast tego zwykłego regulatora 5 V zastosuj układ typu LDO, a jeszce lepiej impulsową przetwornicę o dużej sprawności typu step - down, o napięciu wyjściowym 5 V, która może pracować z wejściowym napięciem począwszy od 2 * 2.8 V = 5.6 V.
 • Poziom 5  
  Akumulatory naładowane i dalej bez zmian. Rezystancja styków w koszyczku 0.9 ohm, serwo dziwnie buczy przy podłączeniu. Faktycznie, to może być wina "żenująco niskiej jakości" akumulatorków. Na 6 kupionych, 2 były niesprawne. Co do stabilizatora, właśnie miałem zamiar wymienić go na przetwornicę. Czytałem właśnie, że nie warto kupować tych najtańszych akumulatorów nawet do amatorskich celów, przekonałem się teraz na własnej skórze. Jednak nie warto oszczędzać na akumulatorach, czyli zamawiam przetwornicę i aku, jak już zmontuję dam znać co i jak. Ten napis na aku 8800mAh mnie rozwala :)
 • Poziom 38  
  Dawek1997 napisał:
  Ten napis na aku 8800mAh mnie rozwala

  Taka pojemność w tym rozmiarze aktualnie jest nieosiągalna, ludzkość jeszcze nie opanowała stosownych technologii. Z pomiarów wykonanych przez niektórych użytkowników tych wynalazków wynika, że gdzieś tam w Chinach komuś drży ręka i niechcący dopisuje mu się do pojemności mniej więcej jedno zero, pozostałe parametry tych ogniw są również dość słabe.
  Dawek1997 napisał:
  Rezystancja styków w koszyczku 0.9 ohm

  To w sumie dość dużo, domyślam się, że mierzyłeś omomierzem w multimetrze, który na zwartych kablach coś tam sam z siebie pokazuje, ale tak czy inaczej może to być, powiedzmy 0.5 Ω, nadal dużo, przy dużych prądach zasilania serwa z jednej strony będzie dość duży spadek napięcia, z drugiej strony niepotrzebne straty. Spróbuj może poszukać na rynku, niektórzy dostawcy mają w ofercie zgrzewanie ogniw w pakiety, za jakieś umiarkowane pieniądze. Ewentualnie może zrobi to któryś z kolegów z elektrody.
 • Poziom 5  
  Problem rozwiązany, skumulowały się w jednym czasie 2 usterki. Jedna to nie podłączenie wspólnej masy arduino z zewnętrznym zasilaniem, oraz uszkodzony był stabilizator napięcia. Zakupiłem jednak lepsze akumulatory i przetwornice step down, chociaż te chińskie na przetwornicy i tak dają rade.