Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie antena elektryczna - moze tranzystorami?

thom 03 Aug 2005 21:02 1936 6
    thom
    Level 11  
    Mam problem potrzebuje dolozyc sterowanie antena elektryczna w radyjku sony CDX-5030.

Jak zrobic uklad ktory puszczal by +12V z radyja. Zlokalizowalem punkty w ktorych pojawia sie +5V po wlaczeiu zasilania FM. Wiec to +5V moglo by byc sterujace.

Ma ktos jakis pomysl jak to prosto zrobic bez przekaznika?
    krzysiek
    Level 27  
    Bylo o tym dwa dni temu w dziale DIY:D szukaj powinno byc latwo
    thom
    Level 11  
    W szukaj dostalem dokladnie 757 wynikow... i nic nie moge znalezc konkretnego.

Ale dzieki za podpowiedz... ide przekopac dzial DIY ;)

Temat jednak uwazam nadal za otwarty jak znajde to podam linka i pod tym postem

Dodano po 10 [minuty]:

Sprawdzilem post w DIY, niestety mi nie chodzi o sterowanie antena bo to mam zrobione, ale chodzi o to ze radyjko nie jest wyposazone w wyjscie na antene gdzie pojawia sie +12V.

Wiec zlokalizowalem punkt w radyjku w ktorym pojawia sie zasilanie na modyle FM po wlaczeniu FM - jest to +5V. I to +5V chce wykorzystac do sterowania jakims przerzutnikiem ktory podawal by +12V z zasilacza radia na wyjscie sterowania antena.

Szukam caly czas... to pewnie jest proscizna do zrobienia...
    thom
    Level 11  
    Czemu ostrożnie przy tych 5V?

Ja znalazlem jeszcze cos takiego (ponizej). Na 24V. Nie mam pojecia czy to by sie nadawalo i czym rozni sie od proponowanego powyzej. Jak sie oblicza stosowane rezystorki?

Jak wogole sie nazywa taki uklad? to jest strasznie popularne zestawienie, przynajmniej tak mi sie wydaje.

powyzej zadalem duzo pytan ale odpowiedz nie jest konieczna, biore sie za montaz tego pierwszego i zobaczymy... tylko czemu mam uwazac na te 5V?
  • Helpful post
    adammc

Level 26  
    to jest taki sam układ jak ten co zaproponowałeś ty oba będą działac bez problemu
    rezystory to mozna wyliczyc bez przeszkód ale w takich układach wystarczy trochę praktyki i liczyc nie trzeba wartości nasuwaja sie same, ten 47 om jest zbędny ale w radiach takie stosują w celu zabezpieczenia układu w przypadku zwarcia

Dodano po 1 [minuty]:

a z tym uważaniem to trzeba uważać ingerując w wewnętrzne struktury urządzeń ale to nic nie znacząca przestroga tylko
    thom
    Level 11  
    adammc jestes wielki! Dzieki za pomoc! ukladzik prosciuti i dziala - jeszcze musze tylko poszukac sobie na jakiej zasadzie to wogole dziala :) elektronika ze mnie juz nie bedzie bo za stary jestem... ;) ale wiedziec warto.

Jeszcze raz dzieki!