Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udzielę wsparcie techniczne, dla bardzo ambitnego projektu (wykonanie PCB)

Oskaeg 24 Sie 2017 01:42 2031 15
  • #1 24 Sie 2017 01:42
    Oskaeg
    Poziom 13  

Witam Państwa, na forum elektroda.pl jestem już parę lat. Nie jestem typowym elektronikiem, ale lubię majsterkować i elektroniką zajmuje się typowo hobbistycznie. To znaczy ze często działam na ślepo oraz intuicyjnie, bez dokonywania obliczeń i pomiarów. To forum bardzo dużo mi pomogło w przeszłości. Dużo się tutaj dowiedziałem i dużo osób wykazywało tutaj dla mnie dużą chęć pomocy. W ogóle muszę przyznać, ze elektronicy, to bardzo życzliwi i mądrzy ludzie, pełni fantastycznych pomysłów. Ja niestety nie mam zbyt dużej wiedzy z zakresu elektroniki, aby pomagać innym, ale chciałbym się zrewanżować tej społeczności w inny sposób. W taki, jaki po prostu mogę.

Mianowicie. Posiadam bardzo duży 2tonowy ploter, który sam zrobiłem. Jest to maszyna zbudowana na bazie maszyny fabrycznej, a konkretnie maszyny, która rozkładała elektronikę. Ta maszyna służy mi do wykonywania rzemieślniczych form wtryskowych. Jest to maszyna bardzo precyzyjna i o stosunkowo dużej wartości rynkowej. Jest w niej zastosowane wrzeciono grawerskie, które służy do grawerowania mikroform.

Chciałbym pomóc ludziom, którzy chcą podjąć się realizacji jakiś bardzo skomplikowanych projektów, tam gdzie wymagane są bardzo duże wymiary płyt PCB, oraz stosunkowo małe wymiary ścieżek. Tam gdzie było by po prostu ciężko, wykonać to techniką wytrawiania. Tam gdzie trzeba np wykonać 200, 300 czy 400 otworów w laminacie na podzespoły.

Bardzo duże wrażenie, zrobił na mnie Mikrokomputer COBRA 1, wykonany przez kolegę: coberr

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2564143.html

Widać tu bardzo dużo takiej ciężkiej i mozolnej pracy, która mogła by bardzo szybko wykonać maszyna CNC.

Dlatego zachęcam do współpracy, oczywiście forma pomocy jest non-profit, czyli oddaje godziny pracy maszyny i swoje zaangażowanie w projekt za darmo.

Waga i sztywność konstrukcji pozwala na pracę na prawdę małymi średnicami frezów. Ja do tej pory używałem frezów grawerskich o średnicach 0.3 i 0.1 mm, oraz frezów palcowych 0.6 mm do frezowania aluminium. Ale wysokie obroty 24tys, pozwalają na pracę nawet mikro frezami i mikro wiertłami nawet 0.1 mm Myślę że to może mieć bardzo duże znaczenie w przypadku budowy jakiś skomplikowanych, czy mikroskopijnych urządzeń.

Ogólnie komputery własnej roboty, robią na mnie piorunujące wrażenie ale znając życie, pewnie dużo osób, będzie chciało coś wykonać, proponuje zamieszczanie ciekawszych pomysłów w tym wątku, później wspólnie zrobimy głosowanie a ja postaram się to wykonać, myślę ze to będzie w porządku, a ja spłacę dług wdzięczności, zaciągnięty na tym forum.

Do moderatorów: W żadnym wypadku nie jest to żadna ukryta oferta handlowa, zajmuje się prywatnie czymś zupełnie innym niż elektronika, a wykonywanie usług dla ludzi z tego portalu jest dla mnie w ogóle nie opłacalne cenowo. Dlatego wątek został napisany w tym dziale, bo ma na celu wyłapanie i pomoc typowym zapaleńcom :) Którzy po prostu robią to hobbistycznie, a nie w celach komercyjnych, wtedy ciężko jest inwestować w projekty, duże pieniądze.

Pozdrawiam i mam nadzieje ze znajdą się kolejni śmiałkowie, którzy marzą o tym, aby samodzielnie wykonać komputer, Ja bardzo chętnie bym chciał w takim projekcie uczestniczyć, będzie to na prawdę powód do dumy.

Pozdrawiam Oskar.

PS. Ja prawie w ogóle tu nie czytam poczty, mail który jest podany na portalu, jest nieaktualny i na niego nie wchodzę, nie podaje tu swojego numeru telefonu, ani adresu e mail, będę co jakiś czas zaglądał tylko na stronę z tematem, dlatego proszę nie wysyłać prywatnych wiadomości, bo przysięgam ze ich po prostu nie będę czytał, albo przeczytam dopiero za pół roku, albo za rok. Jak ktoś chce się coś dowiedzieć, to proszę pisać tylko i wyłącznie w tym temacie. Tylko tematy hobbistyczne, ciekawe i skomplikowane, takie jak te komputery. Zawsze też marzyłem, aby zrobić coś dobrego dla świata, po prostu od tak, bezinteresownie, jak ktoś coś takiego ma, projekt protezy, sztucznej ręki, będzie tu go umieszczał, to niech da link, może coś pomogę.

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Zamieściłem temat w dziale: "DIY Konstrukcje", dlaczego ktoś go przerzucił do działu Początkujący Naprawy? A co mój temat w ogóle ma do rzeczy z naprawami? Proszę zamieścić mój temat w jakimś sensowym miejscu, nie wiem czemu mój temat się tutaj znalazł, to jest trochę irytujące ;)

• #2 24 Sie 2017 07:22
    czareqpl
    Poziom 22  

Super. Bardzo fajna inicjatywa i na pewno ktoś się zgłosi.
    Mi też by się przydała taka pomoc ale kilka lat temu. Póki co, czekam na domowego wytwórcę płytek 4-6 warstwowych korzystając z chińskich fabryk PCB.

A czy Kolega jest w stanie swoją frezarką wyciosać coś z tworzywa sztucznego aby później poskładać obudowę?

• #3 24 Sie 2017 10:25
    vodiczka
    Poziom 42  

Oskaeg napisał:
    tam gdzie wymagane są bardzo duże wymiary płyt PCB, oraz stosunkowo małe wymiary ścieżek. Tam gdzie było by po prostu ciężko, wykonać to techniką wytrawiania.
    Duży plus dla autora za pomoc oferowaną zakręconym pozytywnie forumowiczom ale upatrywanie przewagi w technice frezowania nad techniką wytrawiania to chyba nieporozumienie. Co innego precyzyjne nawiercanie otworów w płycie.

• #4 24 Sie 2017 11:09
    czareqpl
    Poziom 22  

vodiczka napisał:
    Duży plus dla autora za pomoc oferowaną zakręconym pozytywnie forumowiczom ale upatrywanie przewagi w technice frezowania nad techniką wytrawiania to chyba nieporozumienie. Co innego precyzyjne nawiercanie otworów w płycie.

Nie zgadzam się.
    Z powodzeniem zamawiam płytki frezowane, jedno i dwustronne. Zasadniczo technologia 8mils jest prosta do uzyskania. Problemy zaczynają przy 6-4 mils.
    Otwory są najpierw wiercone, co eliminuje późniejsze ryzyko urwania pierścienia.
    Bez problemu da się wydrapać płytkę po elementy w obudowach 0603 a nawet 0402.

• #5 24 Sie 2017 12:24
    vodiczka
    Poziom 42  

czareqpl napisał:
    Z powodzeniem zamawiam płytki frezowane, jedno i dwustronne.
    Nie neguję ale nie widzę przewagi frezowania nad trawieniem.
    Zauważ co napisał autor tematu:
    Oskaeg napisał:
    tam gdzie wymagane są bardzo duże wymiary płyt PCB, oraz stosunkowo małe wymiary ścieżek.

Diabeł pewnie tkwi w szczegółach czyli w posiadanym sprzęcie i ilości zamawianych płytek.

• #6 24 Sie 2017 12:43
    Oskaeg
    Poziom 13  

czareqpl napisał:
    Super. Bardzo fajna inicjatywa i na pewno ktoś się zgłosi.
    Mi też by się przydała taka pomoc ale kilka lat temu. Póki co, czekam na domowego wytwórcę płytek 4-6 warstwowych korzystając z chińskich fabryk PCB.

A czy Kolega jest w stanie swoją frezarką wyciosać coś z tworzywa sztucznego aby później poskładać obudowę?

To ciężka maszyna, frezuje na niej z bardzo dużą dokładnością stal. Obróbka tworzywa, na takiej maszynie przebiega jak masło. Oczywiście mogę wykonać prawie każdy element z tworzywa, ale na prawdę chciałbym pomóc w realizacji czegoś ambitnego. Wyfrezowanie obudowy, to żaden problem, ale po co frezować obudowę, skoro można ją kupić. Chyba ze budujesz jakiś komputer, albo jakieś skomplikowane urządzenie i potrzebujesz wyfrezować otwory montażowe, to nie ma problemu.

• #7 24 Sie 2017 16:53
    krzysiek_krm
    Poziom 29  

Witam,
    zgadzam się z niektórymi przedmówcami, że frezowanie płytek to raczej słaby pomysł. Wielowarstwowych zrobić się nie da, dwuwarstwowe i owszem, ale bez metalizacji, która jest ich dość istotną właściwością, jednowarstwowe płytki zazwyczaj nie są robione z ogromną precyzją. Poza tym płytki robione klasycznymi metodami są już dość łatwo dostępne i nie takie znowu drogie. Duże rozmiary też nie są tak bardzo pożądane, elementy są coraz mniejsze a wielkich płytek używa się na przykład w ogromnych wyświetlaczach, można w sumie stosować kilka, kilkanaście albo kilkaset identycznych niewielkich modułów.
    Z drugiej strony "zakolegowanie się" z autorem może być niezwykle cenną sprawą. Ja się raczej na tym nie znam, ale wieść gminna głosi, że

Oskaeg napisał:
    maszyna służy mi do wykonywania rzemieślniczych form wtryskowych

to jest naprawdę bardzo wysoka liga: okropnie twarde materiały, duża precyzja, itp.
    Chyba tej maszyny trochę szkoda do rzeźbienia płytek.

Pozdrawiam

• #8 24 Sie 2017 17:02
    vodiczka
    Poziom 42  

krzysiek_krm napisał:
    to jest naprawdę bardzo wysoka liga: okropnie twarde materiały, duża precyzja, itp.
    Chyba tej maszyny trochę szkoda do rzeźbienia płytek.
    Materiały okropnie twarde po ewentualnym zahartowaniu a nie podczas obrobki, duża precyzja jak najbardziej.
    Autor chce nieodpłatnie udostępnić maszynę do realizacji ambitnych projektów (prawdopodobnie szacuje, je na 2-3 w roku)
    a nie masowo "rzeźbić" płytki. :)

• #9 24 Sie 2017 18:34
    Oskaeg
    Poziom 13  

Cytat:
    Autor chce nieodpłatnie udostępnić maszynę do realizacji ambitnych projektów (prawdopodobnie szacuje, je na 2-3 w roku)a nie masowo "rzeźbić" płytki. :)

Dokładnie tak. Chciałbym po prostu komuś pomóc i dać też coś od siebie, aby powstał jakiś ciekawy projekt.

Każdy ma w głowie coś innego... Oczywiście frezowanie ma też swoje ograniczenia, to nie jest technologia, którą wykona się absolutnie wszystko, niemniej jednak samo wykonywanie otworów, musi pozostać nadal mechaniczne.

Tak jak jeszcze raz powtarzam, duże wrażenie zrobiły na mnie te stare komputery. Do dyspozycji jest pole o wymiarach 500x500 mm i takiej wielkości płytki można wykonać.

• #10 25 Sie 2017 10:44
    rafi8112
    Poziom 13  

Witam, robię taki ambitny projekt już od 3,5 roku. Myślę, że skończę go do końca bieżącego roku. Niestety nie mogę zdradzić co to takiego ale na pewno go tu zaprezentuje. Poświęciłem już na to kilka tysięcy roboczo godzin - ale do rzeczy, projekt będzie się składał w sumie z 6 płytek PCB dwustronnych o wymiarach:
    520mm*295mm, 520mm*225mm, 200mm*520mm, 300mm*520mm, 270mm*520mm, 150*520mm. Wszystko będzie zbudowane wykorzystując elementy tylko i wyłącznie przewlekane. Projekt będzie zawierał tylko układy TTL w ilości około 550 szt, około 400 tranzystorów, około 2000 diod i około 500 innych elementów. Płytki, które kończę projektować będą z laminatu 2mm, muszą być metalizowane wszystkie otwory, najlepiej dwustronna soldermaska i opis jednostronny, miedź 70um, szacunkowa ilość wierceń uwzględniając wszystkie otwory pod elementy i przelotki to około 17000 szt.
    Najmniejsza szerokość ścieżki jak i odstęp między ścieżkami to 0,25mm, najmiejsze otwory to 0,4mm.
    Czy dla kolegi autora jest to wystarczająco ambitny projekt? Czy podjął by się wykonania tak skomplikowanych płytek ?
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

• #11 25 Sie 2017 11:22
    czareqpl
    Poziom 22  

drukowane.pl spokojnie zrobią Ci tak duże płyty. Robiłem u nich kiedyś 450x300mm o podobnych parametrach. Za 2 sztuki zapłaciłem chyba 450 zł.

Przy Twoim projekcie podejrzewam, że 1000-1400 powinno się zmieścić.

• #12 25 Sie 2017 11:40
    rafi8112
    Poziom 13  

No nie do końca w takiej kwocie się nie zmieszczę, wg ich kalkulatora same wykonanie jednej z płytek 520*295 wyniesie 847,11zł. brutto - przy takich parametrach jak chcę czyli: grubość laminatu 2mm, dwustronna z metalizacją otworów, soldermaska zielona dwustronna, opis jednostronny TOP, miedź 70um, HAL SnPb. A gdzie kolejne ? Każda z płytek jest inna nic się nie powtarza.

• #14 25 Sie 2017 13:33
    Oskaeg
    Poziom 13  

Cytat:
    Witam, robię taki ambitny projekt już od 3,5 roku. Myślę, że skończę go do końca bieżącego roku. Niestety nie mogę zdradzić co to takiego ale na pewno go tu zaprezentuje. Poświęciłem już na to kilka tysięcy roboczo godzin - ale do rzeczy, projekt będzie się składał w sumie z 6 płytek PCB dwustronnych o wymiarach:
    520mm*295mm, 520mm*225mm, 200mm*520mm, 300mm*520mm, 270mm*520mm, 150*520mm. Wszystko będzie zbudowane wykorzystując elementy tylko i wyłącznie przewlekane. Projekt będzie zawierał tylko układy TTL w ilości około 550 szt, około 400 tranzystorów, około 2000 diod i około 500 innych elementów. Płytki, które kończę projektować będą z laminatu 2mm, muszą być metalizowane wszystkie otwory, najlepiej dwustronna soldermaska i opis jednostronny, miedź 70um, szacunkowa ilość wierceń uwzględniając wszystkie otwory pod elementy i przelotki to około 17000 szt.
    Najmniejsza szerokość ścieżki jak i odstęp między ścieżkami to 0,25mm, najmiejsze otwory to 0,4mm.
    Czy dla kolegi autora jest to wystarczająco ambitny projekt? Czy podjął by się wykonania tak skomplikowanych płytek ?
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Myślę ze projekt jest dostateczne ambitny, mogę w to wejść, proszę podać jakieś namiary na siebie i działamy ;)

• #16 12 Paź 2017 21:52
    CHOPIN66
    Poziom 9  

Witam
    Też robię ambitny projekt ,a mianowicie budowę wiernej replik syntezatora Polyvox (43 układy scalone(głownie wzmacniacze operacyjne),31 tranzystorów , 25 diod, 222 rezystory, 58kondensatorów i 41 potencjometrów) z wykorzystaniem oryginalnych rosyjskich: tranzystorów ,układów scalonych ,diod ,rezystorów MŁT i (być może S2-29W o ile uda się je znaleźć ) ,potencjometrów i kondensatorów . Siedzę już nad tym od ponad roku w tym czasie udało mi się min. zebrać całą dokumentację tzn. schematy i wzory pcb , sprawdzić dostępność większości półprzewodników, rezystorów MŁT .Aktualnie szukam rezystorów typu 2S-29W, Kondensatorów typu (K10-7W,K50-6,K13-8,K73-9,K31-11) potencjometrów montażowych sp3-27a, potencjometrów IISP-I . A teraz do rzeczy - projekt składa się z 10 płyt o wymiarach ok :19,79cm x 9,98cm ;7,76cm x 3,95cm;8,03cm x 4,04cm;12,07cm x 6,05cm;20,22cm x10,34cm ;20,19cm x 10,11cm;8,04cm x 4,04cm ; 12,53cm x 10,53cm i 14,67cm x 9,51cm. są to wymiary podany przez Paint'a rzeczywiste wymiary mogą być inne (paint prawdopodobnie skaluje obraz podczas otwierania pliku), rzeczywiste wymiary podam jak uruchomię drukarkę . W tych 10 płytkach do wywiercenia byłoby ok. 2056 otworów ( w tym w tym otwory w padach i otwory montażowe okrągłe i 6 otworów montażowych prostokątnych).
    Pliki z wzorami pcb są w formacie jpg, są to skany z instrukcji serwisowej . Jest na nich mozaika ścieżek i warstwa opisowa . Płytki są jednostronne minimalny odstęp ścieżek i średnicę otworów podam po wydrukowaniu

Czy autor tematu podejmie się wykonania płytek ? Bardzo by mi to pomogło ,jest ciekawy i warty uwagi projekt .

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME