Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy - czy ten filtr się nada?

adolf19 24 Sie 2017 13:19 1701 7
  • #1 24 Sie 2017 13:19
    adolf19
    Poziom 9  

Witam mam problem z zakłóceniami na paśmie cb jakieś urządzenie emituje transmisję cyfrową i sieje mi po całym zakresie 27-28 Mhz kupiłem taki filtr 4g tle 5-790Mhz aby sprawdzić czy pomoże pytanie jest takie czy mogę przepuścić przez niego sygnał nadawczy

0 7
  • Pomocny post
    #2 24 Sie 2017 14:30
    zetdeel
    Poziom 38  

Moim skromnym zdaniem, ten filtr pomoże tyle, co umarłemu lewatywa. Filtr przepuszcza do 790MHz, t.j. do 29-tej harmonicznej pasma CB.
    Do tego filtr jest przeznaczony do instalacji telewizyjnych, więc ma impedancję 75Ω i nie jest przystosowany do przenoszenia mocy.
    Zainteresuj się raczej filtrami podobnymi do tego: FILTR DOLNOPRZEPUSTOWY 27/586 3-30 MHz.

0
  • #3 24 Sie 2017 19:34
    Olek II
    Moderator

adolf19 napisał:
    jakieś urządzenie emituje transmisję cyfrową i sieje mi po całym zakresie 27-28 Mhz

Trzeba poszukać źródła zakłóceń. Żadne filtry nie pomogą. Pasmo CB jest pasmem niestrzeżonym, mogą występować różne 'cyrki".

0
  • #4 24 Sie 2017 19:45
    gumisie
    Poziom 35  

zetdeel napisał:
    Moim skromnym zdaniem, ten filtr pomoże tyle, co umarłemu lewatywa.
    Tu zgadzam się z Tobą.
    zetdeel napisał:
    Filtr przepuszcza do 790MHz,
    A czasami nie tłumi sygnału od 5 - 790 MHz ?.
    adolf19 napisał:
    czy mogę przepuścić przez niego sygnał nadawczy
    Przepuścić możesz lecz problem w tym czy on przejdzie. [27 - (28 MHz to już nie pasmo CB)].
    Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Wrz 2017 01:25
    Hektar Zahler
    Poziom 28  

W tak szerokim paśmie to nawet najbardziej zakłócające nie chodzą -> chyba, że masz je dosłownie pod nosem w tym samym budynku.

A mam na myśli widmo równo opadające od nośnej 27.145 MHz aż poza granice "podstawowej".
    (także bez przesady z tym 28 MHz)
    Obecna moda na samochodziki zdalnie sterowane, na układzie TX-2B.
    Dzieciak z pilotem i jak to się mówi pozamiatane.

Widziałem jeszcze taką dziwna wersje tego, co pisze na zabawce 27 MHz, a na układzie pisze 40 MHz, a rzeczywistości chodzi to na jakieś 38 MHz.
    Te z "oszukaną" częstotliwością mają obecnie w Szwajcarii (kumpel przywiózł) ciekawe co nie.

Filtr dolnoprzepustowy - czy ten filtr się nada?

Widać po ustawieniu potencjometru synchronizacji ok. 100 kHz.

0
  • #6 10 Wrz 2017 09:05
    Olek II
    Moderator

Tak jak pisałem wyżej, jeśli sygnał zakłócający będzie w paśmie CB, to po zastosowaniu jakiegokolwiek filtra, usunie sygnał zakłócający razem z sygnałem użytkowym, czyli korespondentów. Nikt jeszcze nie wymyślił filtra, który usunie same zakłócenia, a sygnał korespondenta zostawi na nienaruszonym poziomie.

1
  • #7 10 Mar 2018 16:35
    MAREK R.
    Poziom 11  

Jeżeli źródło zakłóceń pochodzi z twojego otoczenia to popatrz na urządzenie MFJ-1026 albo urządzenie X-PHASE które widziałem na portalu OLX musisz mieć drugą małą antenę do zbierania zakłóceń z bliskiego otoczenia, wykonując operacje zmiany fazy i amplitudy wycinasz sygnał zakłócający, oczywiście może zajść taka sytuacja, że sygnał korespondenta też spadnie na sile. Pooglądaj filmy na You Tube i wpisz hasło X-PHASE. Będę wykonywał takie urządzenia to w późniejszym czasie powiem dokładniej jak sprawuje się w praktyce. Druga metoda to radio poszukiwanie źródła zakłóceń na piechotę i eliminacja go. Miałem taki problem, że piętro niżej w bloku sąsiad miał zasilacz do laptopa który zakłócał na całym paśmie, dałem mu inny i problemy się skończyły.

0