Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router z dobrym zasięgiem, do ok 500 zł UPC 250Mbps

24 Sie 2017 21:18 1836 17
  • Poziom 4  
    Dzień dobry, chciałbym kupić router do ok 500 zł (wiadomo czym taniej tym lepiej :D) z mocnym wifi. Mieszkanie 70 metrów, ale w bloku z wielkiej płyty, gdzie żelastwa w ścianach jest masę i router z upc nie daje rady. Internet który posiadam to 250 mbps z upc i nowy router byłby podpięty przewodowo do tego syfu ubee z upc.
    Router powinien posiadać:
    -gigabitowe porty
    -dualband
    -obsługa standardu AC
    -spory zasięg czyli raczej na pewno anteny zewnętrzne
    -wydajny procesor i odpowiednią ilość RAM-u, niestety z tego co zauważyłem większość producentów nie podaje tej informacji i później mamy routery które oferują masę usług, ale koniec końców wieszają się, pracują niestabilnie bo mają za słabe te podzespoły, przykładowo jak ten ubee z upc gdzie się wiesza po odpaleniu zaawansowanych opcji z firewalla.
    -powinien zapewnić bezpieczeństwo, czyli aktualizowane oprogramowanie itd
    -dobrze gdyby zapewniał wysoką wydajność LAN-WAN, obecnie już nawet netia w bloku oferuje 900mbps, więc gdybym zmienił na coś szybszego to żeby nie było problemu, a router powinien służyć lata :)
    -bajery typu usb, serwery wydruku są zbędne

Bym zapomniało dość istotnej informacji, przewodowo będą podpięte 2 PC, po wifi ok 5 (z tego 2 po 2.4 GHz, chociaż nawet gdyby była sama dobrze działająca sieć 5 GHz, a 2.4 wyłączona to nie będzie to jakiś duży problem, obecnie router z upc działa tylko na 5 GHz, a laptopy mają neta udostępnionego przez stare smartfony które obsługują standard a, za szybie to to nie jest, ale zdecydowanie lepiej niż 2.4Ghz, bo w bloku jest zaśmiecone, na 5 GHz są tylko 2 sieci)

Zastanawiam się nad Asus RT-N66U, co o nim sądzicie ?

PS: Mam też pytanie, jak to jest z VLAN w takich routerach, jest możliwość konfiguracji tego ?
  • Poziom 11  
    Wziąść z UPC najnowszy router Compal i zapomnieć o problemach!
  • Specjalista Sieci, Internet
    uyodnik napisał:
    ubee z upc.

aslpg napisał:

A czym Compal się różni od tego Ubee w działaniu, zasięgu?
    uyodnik napisał:
    Asus RT-N66U, co o nim sądzicie

uyodnik napisał:
    obsługa standardu AC

Niestety, ten tego nie posiada.
    Ma to model Asus RT-AC66U - ma wszystko co potrzebujesz.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:
    uyodnik napisał:
    ubee z upc.

aslpg napisał:

A czym Compal się różni od tego Ubee w działaniu, zasięgu?
    uyodnik napisał:
    Asus RT-N66U, co o nim sądzicie

uyodnik napisał:
    obsługa standardu AC

Niestety, ten tego nie posiada.
    Ma to model Asus RT-AC66U - ma wszystko co potrzebujesz.

Radzę zapoznać się ze specyfikacją UPC COMPAL CH7465LG a do korzystania z dobrodziejstwa AC trzeba mieć też ten standard po stronie odbiornika.
    aslpg napisał:
    Radzę zapoznać się ze specyfikacją UPC COMPAL CH7465LG

Jakąż magiczną moc ma Compal, co by tego nie miał Ubee?
    Zapoznałem się ze specyfikacją i jednego i drugiego - i jaki z tego płynie wniosek (zapoznania się ze specyfikacjami tych sprzętów) dla zwykłego konsumenta?
    aslpg napisał:
    do korzystania z dobrodziejstwa AC trzeba mieć też ten standard po stronie odbiornika.

Osiągnięcie choćby nawet 200 Mb w zabudowie blokowej już jest wyzwaniem: 2,4 GHz zawalone a 5 GHz ma znacznie mniejszą przenikalność przez przeszkody, więc też często "szału nie ma".
    Takie jest wifi - nikt z nim/w nim niczego nie gwarantuje (i jest to nawet często wskazane w regulaminach i umowach do usługi).
  • Poziom 4  
    Router z upc będę próbować wymienić na compala i tak i tak w grudniu, wtedy też zrezygnuje całkowicie ze stacjonarnego i spróbuje coś taniej, a jak nie to przykładowo vectra ma spoko ofertę, 150 mbps neta, tv i sporo taniej od upc. Ale co do compala to nie wiem czy kolejny router który nie posiada zewnętrznych anten da radę w moim bloku :/
    Co do obsługi AC to zarówno wszystkie smartfony jak i TV je obsługują, więc z tym nie powinno być większych problemów.
    uyodnik napisał:
    Router z upc będę próbować wymienić na compala i tak i tak w grudniu,

Nie ma takiej potrzeby - Ubee spokojnie obsłuży nawet 400 Mb.
    No chyba, że zamierzasz skorzystać z opcji 500 Mb (tak, tak, dostępna ta prędkość będzie od 28.08.2017 co prawda nie wszędzie od razu, ale UPC wprowadza właśnie 500 Mb), to wtedy musisz Ubee zamienić na Compala.
    uyodnik napisał:
    sporo taniej od upc

UPC ma opcje utrzymaniowe PO złożeniu wypowiedzenia ;) .
  • Poziom 11  
    Compal u mnie (przez dwie z żelbetu ściany) daje w net teście 140 do 170 Mb/s w odległości ok. 10 m. Mam UPC 250 a testowałem iPhonem 6 na 5 GHz.
  • Poziom 4  
    Ten ubee jako tako działa tylko na 5 GHz, wgl nawet dualbandu nie ma, jak powyłączałem tam parę opcji to niby jakoś to działa, ale słyszałem właśnie że ten compal zdecydowanie lepszy. Jeśli u mnie compal działał by tak samo jak piszę aslpg to chyba nawet za bardzo dodatkowego routera bym nie potrzebował, obecnie ubee właśnie za 2 ścianami w pokoju w odległości ok 10 metrów ma problem wycisnąć 20 mbps (i to jak jest 1 urządzenie na wifi w tamtym miejscu, włączy się więcej to tointernet praktycznie staje, nawet na yt w najniższej jakości buforuje w nieskończoność)

A 500 mbps, jeszcze jak to tego przyzwoity upload dadzą z 50 mbps to na prawdę była by ciekawa oerta, jak będzie u mnie dostępna a cena jakoś nie odstraszy to się skuszę. Chcę zrezygnowac z fona i wziąć mniejszy pakiet tv + patrzyłem na cenniki z upc gdzie ludzie wstawiali na jakimś forum to mam jedną z najdroższych ofert :( Jakoś może uda się nie dopłacając przyspieszyć neta :D TV i tak obecnie już się mało ogląda, a stacjonarnego to ja nawet fizycznie nie mam :P
    uyodnik napisał:
    ubee jako tako działa tylko na 5 GHz, wgl nawet dualbandu nie ma

Jak najbardziej ma - tylko, że nie działają obie sieci jednocześnie (albo 2,4 GHz albo 5 GHz).
    uyodnik napisał:
    słyszałem właśnie że ten compal zdecydowanie lepszy. Jeśli u mnie compal działał by tak samo jak piszę aslpg to chyba nawet za bardzo dodatkowego routera bym nie potrzebował

Nie sugeruj się tym co jest u kogoś.
    U jednych Compal działa świetnie u innych padaczka.
    Obydwa sprzęty (Ubee i Compal) nie mają anten zewnętrznych.
    Compal ma problemy z chipsetem PUMA6 (można o tym info w necie znaleźć).
    Jeśli już Compal czy Ubee to w trybie modemu i własny router i to na własnym sprzęcie budować sieć wifi w domu.
    uyodnik napisał:
    Chcę zrezygnowac z fona i wziąć mniejszy pakiet tv + patrzyłem na cenniki z upc gdzie ludzie wstawiali na jakimś forum to mam jedną z najdroższych ofert

Oferty z 3 usługami są TAŃSZE w utrzymaniowych ofertach niż taka sama tylko bez fona.
  • Poziom 4  
    @KOCUREK1970 a dualband to nie jest to że mogą pracować oba pasma jednocześnie ?
    Z tego co widziałem na innym forum i porównywałem z cennikiem to np wzięcie select tv +250 mbps wychodzi ok 10 zł taniej niż to samo z dodatkowym telefonem, ale jednak konsultanci z upc lubią wciskać fona i oferować najdrożej jak się da :(
    A spróbować z compalem chyba nie zaszkodzi, jak wezmę router bez technika (w sensie że sam zamontuje i tam zaloguje się na tej stronie z upc) to nawet jak będzie gorzej działać od ubee to oddam compala, zostawie ubee i tyle, jakoś się z nimi pewnie dogada, na necie dużo osób chwali tego compala, no i 2.4 i 5Ghz mogą chodzić jednocześnie.
    Najchętniej to by się nie brało żadnego sprzętu z upc, zainwestowało w bd dobry router, no ale niestety musi stać od nich ta skrzynka :(

A teraz nie mogę przetestować compala bo jak mi go zmienią to od razu umowa na kolejne 24 miechy przedłużą, a że w grudniu koniec to zdecydowanie lepiej poczekać, albo coś lepszego zaoferują albo przejdę do vecrtry, gdzie już za 70 zł jest pakiet w sam raz dla mnie. Szkoda tylko że vectra nie ma obecnie oferty na więcej niż 150 mbps :/

A wracając do głównego wątku -> Asus RT-AC66U będzie najlepszym wyborem do ok 500 zł ?
    Bo cisco czy microtik to nie ten przedział cenowy ?
    uyodnik napisał:
    a dualband to nie jest to że mogą pracować oba pasma jednocześnie ?

Dualband określa możliwość pracy w dwu zakresach (nie koniecznie jednocześnie).
    uyodnik napisał:
    konsultanci z upc lubią wciskać fona i oferować najdrożej jak się da

We wrześniu piszesz wypowiedzenie i gwarantuję Ci, że się znajdzie baaardzo dobra oferta.
    uyodnik napisał:
    Asus RT-AC66U będzie najlepszym wyborem do ok 500 zł ?

Ma porty LAN/WAN 1 Gb, działa w dwóch zakresach wifi jednocześnie a w dodatku jest ładny.
    uyodnik napisał:
    Bo cisco czy microtik to nie ten przedział cenowy ?

Cisco z wifi AC, LAN/WAN 1 Gb - to już bliżej 700 zł...
    A Mokrotik - tu już musisz mieć wiedzę, by w nim cokolwiek ustawić.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:

uyodnik napisał:

Ma porty LAN/WAN 1 Gb, działa w dwóch zakresach wifi jednocześnie a w dodatku jest ładny.

Compal ma to samo i też jest ładny (o gustach się nie dyskutuje).
  • Poziom 4  
    A co ma wygląd do gadania ?
    TP-LINK Archer C2600 jak według Was ma się ten router do tego asusa ac66u ? Z tego co widziałem ma lepszy procek, ramu 512 MB, nie wiem ile obecnie powinien posiadać router żeby działał dość dobrze, gdy się nie używa żadnych usług typu serwer wydruku, ftp, ale wydaje mi się że procek i RAM mają trochu więcej do gadania niż wygląd :P

Ciężko wybrać router jak ktoś średnio ogarnia temat, producenci potrafią chwalić się tylko pierdołami, chyba jedyna opcja to kupować , przetestować i oddawać, tylko że jaki sklep na to pozwoli i ile czasu to wszystko zajmie.... :(
    aslpg napisał:
    Compal ma to samo i też jest ładny

Compal ładny :D
    Ani tego położyć, ani przykręcić gdziekolwiek, ot taka stojąca biała kupa :D
    A może ma jeszcze zewnętrzne anteny jak ten Asus? :D
    Oczywiście, o tym, że na Compalu (tak samo jak na tym Ubee w trybie modemoroutera) masz publiczne IP na modemorouterze a nie na urządzeniu końcowym klienta to chyba mówić nie muszę?
    uyodnik napisał:
    TP-LINK Archer C2600 jak według Was ma się ten router do tego asusa ac66u

Poczytaj opinie o tych sprzętach na Morele.net
    Ja bym Asusa brał w ciemno.
  • Poziom 11  
    KOCUREK1970 napisał:

uyodnik napisał:

Compal ma to samo i też jest ładny (o gustach się nie dyskutuje).
    uyodnik napisał:
    Nie, no to chyba akurat wiadomo, ale to dla mnie raczej i tak żadna różnica,

Czego oczekujesz w sprzęcie operatora za 30$?
    Ma działać i to robi - nikogo tam więcej to nie interesuje (oni mentalnie są jeszcze w 2000 r, uważają, że do wp, onetu ich sprzęt wystarczy, no i w sumie mają rację, do tego wystarczy aż nadto... ;) ).
    uyodnik napisał:
    Jakiś czas temu przy necie 120mbps testowałem już 2 routery do ok 300 zł,

Problemem jest tu ZAWSZE praktycznie tylko wifi - ale praw fizyki jeszcze nikt nie zmienił.
    uyodnik napisał:
    chyba jedyna opcja to kupować , przetestować i oddawać, tylko że jaki sklep na to pozwoli i ile czasu to wszystko zajmie....

Ale nie oczekuj złotej odpowiedzi (bo to po prostu jest niemożliwe).
    Tylko kupić i testować.
    Obecny sprzęt nie może mieć mocy radia większej niż 100mW, a sieci wifi wszędzie przybywa.
    Są sprzęty, że nawet w zatłoczonym eterze można przesłać i 500 Mb - tylko, że to kosztuje kilka tys zł.
    Umiejscowienie sprzętu, kształt mieszkania, ilość ścian i co w nich jest, grubość ścian, mikrofalówki, anteny internetu radiowego - to wszystko i jeszcze więcej ma istotny wpływ na fale radiowe.
  • Poziom 4  
    Opinie czytam cały czas na różnych forach czy sklepach i ciężko się zdecydować u jednych wszystko pięknie śmiga, a u innych routery za 700 zł nie dają rady :X

Tak jeszcze się teraz zastanawiam czy nie zwiększyć budżetu i jak już to dołożyć do RT-AC68U, zamiast 1 rdzenia 600 MHz dostajemy 2 rdzenie 800 MHz, usb 3.0 (i tak raczej nie wykorzystam akurat tego)