Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LENOVO y40-80 bateria L13M4P01 - regeneracja, czy jest mozliwa

24 Sie 2017 23:04 2409 8
  • Poziom 8  
    Witam!
    Posiadam laptopa jak w temacie Lenovo Y40 - 80, od około 4/5 tyg borykałem się z problemem zasilania bateryjnego. Wszystko zaczęło się pewnego "pięknego" dnia. Gdy pracowałem na zasilaniu wewnętrznym, system informował gdzies o 80/70%, w pewnym momencie komunikat "Krytyczny poziom baterii" - następnie shutdown sprzętu. Podłączyłem ładowarkę, system wstał - informacja 0% (podłączony, ładuje). Po kilkunastu minutach dopiero pojawiło sie 5%, trudno, czekałem, dalej pracowałem. Kolejnych parę minut wskoczyło 100%. Nie zauważyłem spadku pojemności więc się tym nie przejmowałem. Sytuacja miała miejsce jeszcze parę razy, ostatnia już mnie utwierdziła w przekonaniu, że coś pada. Niestety na baterię ani na sprzęt gwarancji nie mam, wiec została naprawa we własnym zakresie.

W laptopie siedzi bateria Li-pol, nom 7,4V 48Wh 6600mAh, rozebrałem ją z myślą o uszkodzeniu któregoś z pakietu ogniw.
    W chwili obecnej laptop pracuje na baterii ok 15/20min, gdzie przy 5% naładowania dla pakietów ogniw: odpowiednio
    1. 3,742v
    2. 3,747v
    a dla 100% naładowania:
    1. 3,795v
    2. 3,801v
    Różnice praktycznie błędu pomiarowego, chyba, że któreś z ogniw w pakiecie jest uszkodzone. Nie rozbierałem ich tak dokładnie. Kontroler jakby w ogóle ich nie chciał ładować. Zalezy mi na pracy bateryjnej, wystarczyłaby taka załóżmy 1 . Dlatego w przypadku uszkodzenia jednego, mógłbym zmniejszyć ilość z 4 do 2. Tylko wiąże się to z przeprogramowaniem/zresetowaniem kontrolera. Stąd mój temat w tym dziale, bo szczerze nie wiem co mam zrobić. Zdjęcia płytki:

LENOVO y40-80 bateria L13M4P01 - regeneracja, czy jest mozliwa LENOVO y40-80 bateria L13M4P01 - regeneracja, czy jest mozliwa

Mosfety kluczujące RS1E280BN, bezpiecznik D6SA2, pamięć? CEL B57, główny kontroler zalepiony jakimś "glutem", nie wiedziałem czym to wyczyścić - nie chciałem traktować mocną chemią. Nową baterię dostanę na Ebay za bagatela 70$ gdzie nie wiadomo jak będzie z jej jakością.

Liczę na jakiś odzew, może ktoś miał do czynienia z tym modelem albo podobnymi Lenovo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Po pierwsze: trzeba zrobić test sekcji ogniw pod obciążeniem, odłączając elektronikę. Napięcia ogniw bez obciążenia nie są miarodajne.
    Po drugie: sprawdź bezpiecznik czy ma przejśćie, ustaw na mierniku test ciągłości obwodu i sprawdź przejście pomiędzy widocznymi jego nogami, mógł się przepalić.
    Po trzecie: kontroler, mógł ulec zablokowaniu - jeśli napiecia ogniw pod obciążeniem są w miarę równe - można się pokusić o jego reset. Kontroler wygląda mi na jakiś max17817 lub inny z rodziny max....Spróbuj odczytać jego nazwę, ten żółty klej możesz spróbować podlać benzyną ekstrakcyjną i delikatnie nożykiem zeskrobać co by nie zatrzeć napisów.
  • Poziom 8  
    Rozebrałem ogniwa, oczywiście z zachowaniem kolejności połączeń. Sekcje obciążyłem rezystorem 4ohm 5W, innego zbytnio nie miałem, a chciałem w granicy tego 1A z niej pociągnąć. Wyniki następujące:
    dla 1 sekcji ( tej dającej końcowe 7,4V ):
    3,79V > 0,88A > 3,75V
    dla 2 sekcji:
    3,77V > 0,89A > 3,72V
    Spadek w granicy +/- 50mV, więc nie jest źle. Ogniwa się dobrze zachowują, jednakże po dalszych oględzinach niezbyt podobał mi się wygląd jednego z ogniw w sekcji 1. Zdjęcia :
    Jak widać dziwnie od ogniwa odeszła ta folia / "sreberko". Na dodatek z niego wyczuwam taki lekki specyficzny zapach chemii. Rozebrałem sekcję, zrobiłem oddzielne pomiary.
    -to "ładniejsze": 3,773V > 0,89A > 3,726V
    -to "podejrzane": 3,775V > 0,89A > 3,713V; na dodatek trzymając dłużej obciążenie tysięczne części uciekają w oczach.
    Mój wniosek: Chyba mam prawdopodobną przyczynę awarii bateri. Jednakże czekam na dalsze opinie, może dokładniejsze - lepsze pomiary tych ogniw.
    Bezpiecznik na pomiarze ciągłości sygnalizuje zwarcie we wszystkich mozliwych pinach - całkowicie sprawny.
    Kontroler: MAX17808
    Czekam na odpowiedź :)
  • Poziom 8  
    @ref
    Pomierzyłem jeszcze te dwa ogniwa z pierwszej sekcji. Stwerdziłem, że przetestuje je pod dużo większym obciążeniem.
    1. 3,779V > obciążone 1,8Ω > 2,2A > 3,650V
    Daje mi to Rwe ogniwa ok 58mΩ

2. 3,778V > 2,13A > 3,6 V
    Rwe = 83mΩ

Jak widać dużo większą wartość rezystancji wewnętrznej wykazuje to "podejrzane" ogniwo. Ewidentnie podczas pomiarów zachowuje się gorzej. Jednak... czy jest to główna wina ogólnego zachowania baterii ? Złoże baterię chyba na 2 ogniwach, lecz co z kontrolerem? Jak się może zachować ten MAX..
  • Poziom 28  
    Możesz tak zrobić, ale na jak długo to rozwiązanie wystarczy - tego nie wiem. Nie wiadomo też czy sterownik się nie zablokuje ponownie, bo wg mnie jest teraz zablokowany i trzeba go oblokować. Wybierz 2 najlepsze, zbliżone do siebie parametrami ogniwa i połącz szeregowo, podłącz elektronikę i jeśli będziesz miał odrobinę szczęścia, w co wątpię, to bateria ruszy. Jeśli nie - trzeba resetować.
  • Poziom 8  
    Podpowie Pan coś z tym resetem ? Zbudowanie interfejsu bez problemu, lecz pytanie - co dalej?.

@edit
    Dobra, sklepałem baterię z tych dwóch najlepszych ( 56 i 58mOhm). Od razu po podłączeniu na wyjsciu baterii 0V - mysle zablokowany, trudno. Nic mi nie szkodzi, wsadziłem do laptopa i poszło ! Kwestia była chyba tego pinu ID. W tym momencie piszę nawet z niego. Ale i tak trzeba zresetowac jego dane. screen: wciąż te same parametry, wiadomo - kalibracja tutaj mi nic nie da.

@edit2
    Zakładając rezyst wew. jednego z ogniw na poziomie tych 58mOhm podczas użytkowania laptopa max prąd płynący przez nie wynosi 3,4A, gdy bardziej obciążę sprzęt (gra, program) taktowania spadają i tej wartości zbytnio nie przekracza, srednio wartość wynosi ok 1,3-1,6A. Sporo jak na ciągłe użytkowanie. Cóż jedyne co mi dałaby bateria teraz to możliwość przeniesienia czy uspienia sprzętu. Ta opcja też wystarczy, tylko czekam na jakąś pomoc w kwesti tego resetu MAX'a.
  • Poziom 8  
    @ref

Bateria zachowuje się normalnie teraz, lecz ewidentnie ma bardzo małą pojemność, tak jakby tyle ile wskazują odczyty z baterymon.
  • Poziom 8  
    @ref
    Ktoś, cos ?