Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter sieciowy, palą się tranzystory

24 Sie 2017 23:14 3324 42
  • Poziom 5  
    Witam.
    Posiadam inwerter sieciowy Sunmaster XS3200 w którym na okrągło palą się dwa tranzystory robiąc zwarcie. Inwerter włącza się odlicza czas po czym synchronizuje się z siecią. Zaczyna ruszać przetwornica coś "zapierdzi" i zwarcie.
    Pali się 7 i 10 tranzystor na radiatorze widoczne na zdjęciu. MAm do dyspozycji oscyloskop 2ch Jak się za to zabrać.

Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystoryInwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory . Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory
    Szybki szkic sterowania palacymi się tranzystorami
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 5  
    Podaj więcej danych: jaki to inwerter, w jakiej sytuacji się spaliły pierwszy raz tranzystory?

Posiadasz oscyloskop?
    Sprawdzałeś czy inne tranzystory nie są zwarte?

Warto jednak dodać to zdjęcie.
  • Poziom 25  
    rsv6 napisał:
    coś "zapierdzi" i zwarcie.
    To jest dobre :-) Kolektor każdego z nich podłącz przez czajnik , farelka itp. Ewentualnie czajnik szeregowi w obwodzie transformatora separującego.
  • Poziom 5  
    stasiekb100 napisał:
    rsv6 napisał:
    coś "zapierdzi" i zwarcie.
    To jest dobre :-) Kolektor każdego z nich podłącz przez czajnik , farelka itp. Ewentualnie czajnik szeregowi w obwodzie transformatora separującego.

Mam przez Żelazko w szeregu. I tak się pali...
  • OptexOptex
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Przed całym falownikiem przed pierwszą częścią są 4 elektrolity 1500uF/315v po dwa połączone szeregowo. Czyli dają pojemność 3000uF/630V

Po pierwszej części są tylko 2x 0, 22uF/600V te żółte. Oraz 4szt widoczne na zdjęciu te czerwone zamalowane pojemność nie da się odczytać więcej nie ma. Te dwa większe po prawej jeśli multimetr mi nie kłamie mają po 68nF. W sumie jak zwierzę ogółem bez wylutowania pokazuje na całości 9uF

Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory

Dodam że gdy wypne jedną gałąź sterowania Tz 2szt z prawego lub lewego transformatorka widoczne na zdjęciu Falownik normalnie rusza słychać że sterowanie działa jednak nie oddaje nic do sieci. Ale tym samym nie palą się tranzystory. Obie gałęzie jak widać na moim schemacie są zbudowane na mosfetacch SPW47N60C3

Zdjęcia z pracy falownika bez jednej gałęzi 2szt TC4420 sterujacej drugą częścią Falownik.
    Na zdjęciach napięcie 207V przed uruchomieniem Falownika równe napięciu zasilania. Mierzone na kondenzatorze 0,22uf. Po wystartowania widać że pierwsza część pracuje i podnosi napięcie do 393V
    Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory Inwerter sieciowy, palą się tranzystory
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Na zdjęciu 8 jest transformator separujący ten główny po tranzystorach. Na zdjęciu 12 masz dwa transformatorki sterujące.

Mówisz że sygnały mają być odwrócone względem siebie.
    Tylko Dlaczego to się nie pali gdy są wpięte dwa pierwsze układy TC4420 sterujące pierwszym transformatorkiem separującym. Na jeden transformatorek już idą oba sygnały z procesora czyli przesunięte o 180st
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Na pierwszym zdjęciu widać żółty transformator on jest nawinięty 1;1 tranzystory
    SPW47n60c3 nim Sterują.

Sytuacja jest taka że pierw pali się tranzystor pierwszy od środka następnie ostatni i wtedy jest już zwarcie i kaplica żelazko przejmuje energie. Wszystkie 3 nogi są po tym zwarte.

Efekt jest taki że z początku falownik odlicza czas synchronizuje się coś zapierdzi po czym przekaźniki się rozłączają i zaczyna odliczać czas ostatnim razem zanim spaliły się tranzystory wyrzucił błąd SOLILOV
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Diody mają ok 150mv według multimetra w jednym kierunku. W szeregu z rezystorem 10ohm. Dioda z rezystorem równolegle do rezystora 30ohm

Ten duży układ to już sam procesor DaPic

Po tym żółtym trafię idzie na diody prostownicze a później już na falownik który synchronizację z siecią
    Te diody także sprawdziłem jest ich 8sz po dwie w szeregu i tworzą mostek prostowniczy
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Kraniec_Internetów napisał:
    rsv6 napisał:
    Diody mają ok 150mv według multimetra w jednym kierunku.

W drugim rozumiem przerwa? To dobrze.
    rsv6 napisał:
    Po tym żółtym trafię idzie na diody prostownice a później już na falownik który synchronizację z siecią

Sprawdź te diody prostownicze. Myślę, że one są zwarte i palą tranzystory wcześniej.

Tak jak wyżej pisałem przepuszczają tylko w jednym kierunku. Wszystkie sprawdziłem.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Odłącz transformator separacyjny (wylutuj najlepiej) i sprawdź czy dalej będzie palić tranzystory przed nim. To nap powie czy problem leży dalej, czy jeszcze przed tym transformatorem.

Czyli bez niego ok ale to jutro bo dzisiaj już mi się nie chce. Najwyżej spalą się mofety same od siebie:) Ale bez zamkniętego obwodu nie powinny.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    rsv6 napisał:
    Ale bez zamkniętego obwodu nie powinny.

Jeżeli ze sterowaniem tych które się palą jest wszystko ok, to się nie spalą. Jak się spalą, to bez oscyloskopu nie pomogę.
    Jak się nie spalą, to przyczyny szukaj dalej - za transformatorem.

Raczej to wina sterowania.. bo za mostkiem pojawia się napięcie około 230V DC od strony falownika tak jakby z sieci cofało.
    Mskr że te oscyloskopy takie drogie a bez niego ani rusz;/

Jaka tam może być częstotliwość? Jakiś ręczny prosty by się nie nadał tylko że trzeba 2ch;/ A nie chce kupować na razie jakiegoś lampowego gdyż z czasem cyfrówkę..
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Chyba że w falowniku któryś mosfet jest zwarty..Jeżeli to nie możliwe i cofa ale mi sie wydje że wcześniej też tak było a gdy pierwsza płyta wystartowała na wyjściu z całej płyty było ok 330V

Dodano po 3 [minuty]:

Bo nawet Jeśli byłoby zwarcie to przez żelazko więcej niż 300W nie przepchnie to raczej nie spaliłoby

Dodano po 12 [godziny] 27 [minuty]:

Zrobiłem sobie takie doświadczenie a mianowicie na wyjściu z całej płyty po mostku podłączyłem voltomierz. A po stronie pierwotnej transformatora głównego tego po tranzystorach podłączyłem zasilacz warsztatowy ustawiony na 1V i 1A przy przykładaniu szybkim przewodu na wyjściu napięcie skakało do około 20V Czyli jak widać zwarcia tam nie ma.

Muszą się po prostu same od siebie tranzystory palić w tym samym czasie.

Obstawiałbym LM239 gdyż na ten układ idzie pomiar z czujnika pola magnetycznego w okół przewodu umieszczonego szeregowo z transformatorem głównym. Ten mały widoczny na 8 zdjęciu z prawej. Z niego idzie na mostek prostowniczy z mostka masa wspólna a plus właśnie leci na LM239 następnie z powrotem wpada do IR2113S który steruje pierwszą częścią czyli musi być jakaś zależność. Nie mam aktualnie tych układów by podmienić a szkoda mi palić tych tranzystorów na testy.

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Zerknij na film napięcie za przetwornicą skacze do prawie 2000v tak jakby stabilizacja nie działała i procesor odcinał.

Link
  • Poziom 14  

Podepnę się pod temat. Czy to jest do uratowania ? Jest sens dać komuś na serwis ?
    Aurora PowerOne 4.2 (obecnie ABB).
  • Poziom 33  
    Wymienić można ale czy będzie chodzić niewiadomo.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    @Kraniec_Internetów dzięki za pocieszenie. Oddam do znajomego elektronika, jeżeli będzie ciekawie założę osobny temat.
  • Poziom 1