Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - odwrócone stany portów (LOW,HIGH)

Belialek 25 Sie 2017 02:23 729 5
  • #1 25 Sie 2017 02:23
    Belialek
    Poziom 22  

Witam,

Postanowiłem pobawić się trochę Arduino (wcześniej pisałem dosyć zaawansowane programy w BASCOM), i mam rebusa juz na samym początku...

Poniższy kod:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

gasi LEDa podłączonego pod cyfrowy port 9, zmiana na LOW powoduje jego świecenie. Rozumiem, że jest to kwestia mojego układu, ale czy istnieje jakaś możliwość konfiguracji? Niby można zapamiętać, że te wartości są odwrócone ale zawsze to by było jakieś udogodnienie...

Schemat poniżej:
    Arduino - odwrócone stany portów (LOW,HIGH)

0 5
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2017 02:58
    D214d3k
    Poziom 39  

Jest na stale do plusa sterujesz go masą więc musi się pojawić niski żeby zaświeciła i co tu kombinować? A spróbuj odwrócić LEDa i dać koniec do masy może się logika logiczniejsza zrobi :).

0
  • #3 25 Sie 2017 03:13
    Belialek
    Poziom 22  

Przelutuję jutro, aczkolwiek z pojedynczym LEDem to nie problem, ale co z RGB ze wspólną anodą?

EDIT:
    Ehh OK, późno już - faktycznie to nie ma większego znaczenia czy 255/HIGH będzie włączał czy wyłączał diodę :) Przepraszam za kłopot i dobranoc! :)

0
  • #4 25 Sie 2017 04:01
    krzysiek_krm
    Poziom 32  

Witam,
    jakby co, drobna uwaga natury ogólnej.
    Przy pisaniu programów należy unikać nazw "sprzętowych" typu "pin 9" albo HIGH / LOW.
    Niech ten dziewiąty pin nazywa się "LED_JAKIŚ" a zamiast LOW możesz wpisywać LED_JAKIŚ_ON. Program staje się bardziej czytelny, używając fizycznych sprzętowych numerów pinów oraz ogólnych HIGH / LOW za jakiś czas sam nie będziesz wiedział co faktycznie robią niektóre instrukcje.

Pozdrawiam

0
  • #5 25 Sie 2017 06:47
    rs6000
    Poziom 25  

Belialek napisał:
    Przelutuję jutro, aczkolwiek z pojedynczym LEDem to nie problem, ale co z RGB ze wspólną anodą?

EDIT:
    Ehh OK, późno już - faktycznie to nie ma większego znaczenia czy 255/HIGH będzie włączał czy wyłączał diodę :) Przepraszam za kłopot i dobranoc! :)

W przypadku użycia digitalWrite HIGH = 1 a nie 255, w przypadku analogWrite HIGH = 255, to taka drobna uwaga.

Pozdr

0
  • #6 28 Sie 2017 02:02
    Belialek
    Poziom 22  

@krzysiek_krm: już stosuję takie nazewnictwo.

@rs6000: oczywiście, jak już pisałem późno było.

Temat uważam za wyczerpany, dziękuję :)

0