Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z HDMI audio - Buczenie subwoofera przez kabel HDMI

EikichiPL 25 Sie 2017 10:37 672 6
  • #1 25 Sie 2017 10:37
    EikichiPL
    Poziom 2  

Witam serdecznie

Jako że jestem nowy na forum to po pierwsze chciałbym się przywitać.

Wracając do problemu... Tak na prawdę nie wiem do jakiej kategorii mam przypisać moją przypadłość, bo po części pasuje do kilku.
    Otóż mam komputer stacjonarny (i7 4790K, 16GB RAM, GTX 970 MSI , MSI B85-G43 Gaming, Corsair VS650). Który służy mi do pracy oraz grania. Do grania mam zestaw 5.1 podłączony do amplitunera Yamaha HTR-3064. Subwoofer jest połączony z amplitunerem za pomocą kabla RCA. Komputer podłączony jest przez kartę graficzną do amplitunera za pomocą HDMI. Do amplitunera mam również podłączoną konsolę PS3. Z amplitunera wychodzi kolejny kabel HDMI który idzie do ekranu (Telewizora lub projektora).

To rozwiązanie działało perfekcyjnie przez jakieś 4 lata aż do chwili gdzie musiałem się przeprowadzić do innego mieszkania. Po podłączeniu na nowym mieszkaniu komputer stacjonarny powoduje uciążliwe buczenie w subwooferze podczas poruszania myszką klikania i pracy HDD lub CPU/GPU. Buczenie to jest słyszalne nawet jeśli amplituner jest wyłączony, bo subwoofer podłączony jest na stałe do zasilania. Buczenie jest stałe niezależnie jaki poziom głośności ustawię na amplitunerze.

Po testach wszystko wskazuje na komputer. Bo konsola PS3 nie powoduje problemów oraz podłączenie laptopa przez hdmi który łączy komputer również nie powoduje problemów. Kable HDMI były wymieniane bez skutecznie.

Dodam że słuchawki podłączone normalnie analogowo chodzą idealnie.

Co może być przyczyną buczenia? W poprzednim mieszkaniu wtyczka prądowa miała uziemieni podłączone do zera, nie sprawdzałem czy tutaj jest tak samo czy uziemienie jest na osobnym kablu, ale wiem że był remont elektryki.

Oczywiście sprawdzałem wszystko podłączone do jednego gniazdka i jednej listwy lub nawet do innego gniazdka czy nie ma różnicy między uziemieniem czy jak to się fachowo nazywa.

Z góry dziękuje za pomoc.

0 6
  • Mitronik
  • #2 25 Sie 2017 11:09
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Sprawdź prawidłowość albo zleć elektrykowi podłączenia przewodu ochronnego do styku ochronnego w gniazdkach. Wygląda na to że masz pętle mas. Możesz spróbować poobracać wtyczki płaskie zasilające np. amplitunera. Może pomoże. Sprawdź też na lepszym jakościowo przewodzie HDMI oraz RCA do subwoofera.

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdź prawidłowość albo zleć elektrykowi podłączenia przewodu ochronnego do styku ochronnego w gniazdkach. Wygląda na to że masz pętle mas. Możesz spróbować poobracać wtyczki płaskie zasilające np. amplitunera. Może pomoże. Sprawdź też na lepszym jakościowo przewodzie HDMI oraz RCA do subwoofera.

0
  • Mitronik
  • #3 25 Sie 2017 11:22
    EikichiPL
    Poziom 2  

Czy pętla mas nie była by wykluczona po podłączeniu wszystkiego do jednej listwy na jednym gniazdku? Bo tak też sprawdzałem. Nie odwracałem wtyczki od amplitunera, sprawdzę na pewno.

Sprawdzałem na 4 kablach HDMI i na jednym o dziwo długim bo 10m jest niemalże niezauważalne (cichsze niż praca wentylatorów w komputerze, więc mogło by tak zostać), ale powraca zaraz po podłączeniu projektora pod złącze HDMI out na amplitunerze.

Czy mogę sprawdzić komputer podłączając go bez uziemienia? Czy lepiej nie ryzykować? Elektrykiem nie jestem więc wolałbym sam w gniazdku nie grzebać. Może chociaż spróbuje przerobić listwę tak by jedno z gniazdek było zmostkowane uziemienie z zerem?

0
  • #4 25 Sie 2017 18:09
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Żadnych takich przeróbek nie rób bo stwarzasz zagrożenie. Widzę że z twoją wiedzą lepiej będzie wezwać elektryka. Sprawdź na dobrym jakościowo przewodzie łączącym amplituner z subwooferem.

0
  • #5 25 Sie 2017 19:17
    310artur
    Poziom 43  

Na początek spróbuj podpiąć listwę do gniazdka w kuchni lub łazience (jak gdzieś ma być prawidłowe uziemienie to tam). Jak masz więcej takich gniazdek to wybierz to przeznaczone dla dużych obciążeń. Często są takie na bojler czy kuchenkę elektryczną. Takie gniazdka są często na osobnym obwodzie (prosto do licznika).
    Dla testu możesz uziemić obudowę PC do np. kaloryfera (o ile instalacja CO z miedzi lub stali do plastikowej nie ma sensu). Takie uziemienie robisz dając jeden koniec kabla pod śrubę obudowy PC drugi owijasz o rurę (gołą niemalowaną) przy grzejniku. Na dłuższą metę nie bardzo może tak zostać ale dowiesz się przynajmniej czy coś to pomogło. Jakbyś chciał na dłużej musisz szukać lepszego uziemienia, najlepszy jest piorunochron no ale kreatywność ludzi nie zna granic. Byle metalowe i uziemione. Kaloryfery, krany czy rury z gazem (tak widziałem taki patent) są skuteczne ale jak pojawi się prawdziwe przebicie to na tych instalacjach będzie napięcie.

0
  • #6 27 Sie 2017 14:41
    EikichiPL
    Poziom 2  

Nie miałem ostatnio czasu się zająć problemem i nie wiem jak podłączone jest uziemienie w jakimkolwiek gniazdku, ale sprawdzałem na poprzednim mieszkaniu gniazdko samą probówką.

Na starym mieszkaniu faza jest po prawej stronie a w nowym mieszkaniu po lewej stronie.
    Dodam że na starym mieszkaniu było tak przez ostatnie 30 lat. Nigdy nie narzekałem na jakiekolwiek problemy z tym związane. Nigdy nawet nie spalił mi się zasilacz od kompa choć te zdarzały się kiepskich firm jak modecom itp.

Kabel łączeniowy mam chyba dobry firmy pro link dokładnie taki https://image.ceneo.pl/data/products/25709535...rca-1rca-chinch-exclusive-tcv-3010-1-8-m-.jpg

0