Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt automatyki wentylacji - prośba o rady

fumator 25 Aug 2017 16:17 1773 2
 • #1
  fumator
  Level 10  
  Witam wszystkich użytkowników forum,
  To mój pierwszy post, chociaż konto mam już dość długo (10 lat), to zwykle znajduję odpowiedź dzięki szukajce, ale tym razem chciał bym prosić o kilka rad.
  Mam pomieszczenie w piwnicy, które potrzebuje lepszej wentylacji. Po policzeniu parametrów jakie potrzebuje kupiłem wentylator Vents VKMz 100 i nagrzewnicę Vents NK 100-0,6-1 żeby nie nawiewać lodowatego powietrza w zimie. Producent w dtr'ach urządzeń zaleca podłączanie ich poprzez wyłączniki silnikowe oraz stosowanie opóźnienia włączenia/wyłączenia wentylatora przed/po włączeniu/wyłączeniu nagrzewnicy. W związku z tym wymyśliłem prosty układ regulacji i zabezpieczeń składający się z następujących elementów:
  1. Wyłącznik silnikowy do wentylatora Lovato 0.25-0.4A
  2. Wyłącznik silnikowy do nagrzewnicy Lovato 1.6-2.5A
  3. 2 x Timer K8015 - 1 do opóźnienia włączenia nagrzewnicy, 2 do opóźnienia wyłączenia wentylatora.
  4. Regulator obrotów AVT1613
  5. Grupowy regulator mocy AVT5067
  6. Przekaźnik AVT1733
  7. Presostat 930.18
  8. Termostat z kapilarą c700502112n
  Moja koncepcja zakłada, aby elementy te połączyć jak na schemacie z obrazka.
  Projekt automatyki wentylacji - prośba o rady

  I tu mam kilka wątpliwości:
  1. Czy jest sens podłączać wentylator o tak małej mocy (72 W) poprzez wyłącznik silnikowy? Czy nie wystarczy poprzez wyłącznik nadprądowy o odpowiednio małym prądzie? Czy jednak pomimo zabezpieczenia termicznego w samym wentylatorze należałoby zastosować wyłącznik silnikowy?
  2. Nagrzewnica wg producenta też powinna być podłączona przez wyłącznik silnikowy. Nazywa ten element jako Magnetic Starter - z tego co znalazłem to jest to właśnie wyłącznik silnikowy, ale czy na pewno chodzi właśnie o to? Regulacja prądu zadziałania wyłącznika zawiera się w granicach 1,6-2,5 A a prąd nominalny nagrzewnicy wynosi 2,6 A a kolejny w szeregu, który znalazłem ma regulację w zakresie 2,5 - 4 A. Czy istnieją wyłączniki z takim zakresem regulacji, aby środek zakresu wypadał przy ok. 2,5 A?. Jeśli nie to, który wybrać? Czy zakładając, że będę grzać powiedzmy na 50% mocy, to czy ten o mniejszym zakresie by wystarczył? (co prawda prąd raczej będzie płynął taki jak podaje producent, ponieważ wybrany przeze mnie regulator mocy działa na zasadzie sterowania impulsowego PWM, a nie na zasadzie regulacji napięcia). Jeśli nie to jak rozwiązać ten problem?
  3. Wiem, że elegancko by było, aby przekaźnik sterować z jakiegoś mikrokontrolera, ale na chwilę obecną chciałbym tego uniknąć. Czy powinienem odseparować sterowanie przekaźnika przez presostat i termostat od zasilacza 230/12V jako, że zasila Timery? Jeśli tak to jak to elegancko zrobić? Może drugi zasilacz (ale wtedy znów więcej energii), czy może przetwornica separująca AVT1628?
  4. Czy pomimo zabezpieczeń termicznych wbudowanych w wentylator i nagrzewnicę, nie powinno się dodatkowo zainstalować np. prostego termostatu na obudowach urządzeń AVT1878 czy wbudowane zabezpieczenia wystarczą?
  5. Czy nie powinienem zastosować termostatu c705503001b, którego zakres regulacji temperatury zawiera się w granicach -35/+35 st. C? Czy stosując ten o zakresie 0-90 st. C, jeśli temp. spadnie poniżej zera, to czy termostat zadziała "widząc" temp. 0 st. C czy może nie zadziała, jako że temp. będzie poza jego zakresem regulacji?
  6. Czy w rozdzielnicy na wejściu budynku, nie wymienić wyłącznika odpowiadającego za obwód do którego będę się podłączał na taki o charakterystyce C, zakładając jednak, że będą w ten obwód włączone również inne urządzenia, np. lampki (i biorąc pod uwagę moc wentylatora i nagrzewnicy)?

  W przyszłości może postaram się o bardziej wyrafinowane sterowanie, ale czy ten pomysł Waszym zdaniem ma sens i szansę zadziałania? Z góry dziękuję za pomoc :)

  P.S. Wszystko ładnie podlinkowałem, ale niestety mam zbyt mało postów, aby dodawać linki zewnętrzne, dlatego załączam je w pliku txt.
  Linki.txt Download (1.03 kB)
 • Helpful post
  #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  fumator
  Level 10  
  Małe opóźnienie z powodu urlopu. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D Temat do zamknięcia.