Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kilku wentylatorów 4-pin do 1 gniazda

26 Sie 2017 03:41 1008 1
  • Poziom 4  
    Witam,
    mam kilka pytań.

Według instrukcji manual na stronie producenta mojej płyty głównej (AsRock 970 PRO3) możliwości kontroli pojedynczych gniazd wyglądają tak:
    CPU_FAN 4 pin Opcje: Full On, Manual, Automatic
    CPU_FAN 3 pin Opcje: Full On, Manual, Automatic
    Chassis_FAN 4 pin Opcje: Full On, Manual, Automatic

Chassis_FAN 3 pin Opcje: Brak
    PWR_FAN 3 pin Opcje: Brak

1. Budowa CPU 3 pin oraz Chassis 3 pin jest identyczna (GND, 12V, FAN SPEED). Na jednym mam możliwość kontroli obrotów, na drugim nie. Jest to takie widzimisię biosu?

2. CPU_FAN 4 pinowe jak i 3 pinowe są w biosie regulowane jako 1 opcja. W trybie automatycznym sobie mogę dostosować prędkości wentylatorów w zależności od temperatury procesora. W takim razie złącze 4 pinowe jest regulowane poprzez sygnały modulujące a złącze 3 pin poprzez zmianę napięcia?

3. Gdybym podłączył 4 wentylatory 4-pin przy użyciu takiego rozgałęziacza:
    http://allegro.pl/gelid-multiconnector-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-mol-i6014347022.html
    Zauważcie, że tutaj zasilanie jest dostarczane z zasilacza, natomiast informacje o obrotach są dostarczane tylko z jednego wentylatora.
    a) Czy to rozwiązuje problem z błędnym pokazywaniem RPM podłączonych wentylatorów? Wychodzi na to, że tak. Dziwi mnie to, że w innych tego typu rozgałęziaczach nie pomyślano o tym, by tylko 1 wentylator dostarczał informacje o obrotach, bo z tego czytałem, to informacje o obrotach wariują gdy używa się innych rozgałęziaczy.

b) Czy jako, że zasilanie jest dostarczane z zasilacza nie muszę się martwić o to, że spalę sobie gniazdo do którego podłączę rozdzielacz? (Znowu, dlaczego popularniejsze są rozgałęziacze, gdzie zasilanie jest dostarczane z płyty? Przecież wtedy podłączę 2-3 wentylki max by nie popalić gniazd.. trochę tego nie rozumiem)

c) Czy do takiego rozgałęziacza powinno się podpinać wentylatory o identycznych parametrach RPM? Co gdybym podpiął wentylek 1000 RPM oraz 2000 RPM? Te impulsy modulujące dostosują się do konkretnego wentylatora i gdy oba będą miały pracować na 50% to będą pracowały na 50% własnych obrotów?

Dziwi mnie trochę ten rozgałęziacz. Jest za idealny. Na pewno ma jakieś wady, których nie widzę..
  • Poziom 31  
    1) Wygląda na to, że wina BIOSu - albo i takie założenie projektowe (że wentylator na procesorze ma mieć możliwość regulacji, a ten w obudowie nie - bo konstruktor sobie założył, że użytkownicy będą podpinać wolnoobrotowe modele, np. 120mm @ 800RPM).

2) Tak, w przypadku wentylatorów z wtykiem 3 pin regulacja jest napięciowa. W BIOSach na nowszych płytach często jest to nawet graficznie przedstawione, można sobie myszką ustawić całą krzywą - zależność temperatury od procentów obrotów (PWM/4pin) lub od napięcia (DC/3pin).

3a) Odczyt RPM tylko z jednego wentylatora jest w sumie jedyny sensowny.

3b) Tak, dlatego jest molex, żeby się nie martwić gniazdami na płycie. Z drugiej strony ile tych wentylatorów chcesz podłączać i z jaką prędkością obrotową mają działać? W typowym pececie jest to max kilka sztuk, do tego obracających się raczej wolniej niż szybciej - więc i pobierane prądy nie są duże.
    Ale jakbyś chciał podłączyć np. 5 sztuk 120mm, kręcących się z max obrotami, to już płyta gł. może zaprotestować - i wtedy jedyne wyjście to rozgałęziacz z molexa.

3c) Raczej takie same wentylatory, bo będzie tak jak piszesz - przy sygnale PWM 50% każdy będzie się obracał z połową swojej znamionowej prędkości obrotowej, nie wie jak szybko kręci się kolega obok, patrzy tylko na siebie.