Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolejna zgrzewarka punktowa do ogniw Li-Ion oparta o Arduino

y0yster 28 Aug 2017 21:32 29496 45
 • #31
  gradek83
  Level 40  
  Też planuję budowę takowej zgrzewarki do ogniw. Tak dla zainteresowanych może się komuś przyda na transformatorze podawana jest klasa czyli CLASS 220 w tym przypadku im wyższa klasa tym transformator jest na większą moc ogólnie jeśli dobrze wyszperałem jest to klasa termiczna. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
  CLASS 200
  CLASS 220
  CLASS 250

  Źródło
 • TermopastyTermopasty
 • #32
  pikarel
  Level 33  
  Przy sterowaniu fazowym triaka/tyrystora nie można pomijać powstających zakłóceń EMC.
  O ile przy jednym triaku i mocy 1kW poziom zakłóceń jest akceptowalny dla otoczenia, to przy wielkich mocach - 50 kW i więcej - tak różowo już nie jest i nawet filtry przeciwzakłóceniowe wielkości cegły nie pomagają.

  Dzisiaj falowniki/przekształtniki przejmują rolę takich sterowników; największą ich zaletą jest to, że są programowalne w każdej chwili, zależnie od stawianych im wymagań.
  Mogą być "uszyte na miarę" do konkretnego urządzenia lub też uniwersalne, w pełni konfigurowalne, w zależności od potrzeb. To są jednak rozważania na odrębny temat.
 • #33
  gradek83
  Level 40  
  pikarel wrote:
  Przy sterowaniu fazowym triaka/tyrystora nie można pomijać powstających zakłóceń EMC

  A to nie czasem o EMI chodzi? EMC to chyba kompatybilność elektromagnetyczna.
  Tak czy inaczej demontując z mikrofalówki transformator warto też wymontować filtr EMI z bezpiecznikiem i od razu z odpowiednim kablem zasilającym.
  Kolejna zgrzewarka punktowa do ogniw Li-Ion oparta o Arduino

  Dodano po 9 [minuty]:

  noel200 wrote:
  Ja niedawno zrobiłem też zgrzewarkę i jak triak mi się zwarł jak u Ciebie założyłem ssr.

  A w SSR też pewnie masz triaka ja z ciekawości swojego SSR SAP-4810D rozbebeszyłem i mniej więcej w środku taki układzik miałem na triaku BTA16-600B załączany EL3063

  Kolejna zgrzewarka punktowa do ogniw Li-Ion oparta o Arduino
  Kolejna zgrzewarka punktowa do ogniw Li-Ion oparta o ArduinoKolejna zgrzewarka punktowa do ogniw Li-Ion oparta o Arduino
 • #34
  rekinisko
  Level 22  
  Zamienił stryjek siekierkę na kijek. W tym SSR jest wszystko to samo co powinno się znajdować na płycie sterownika zgrzewarki. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia triaka może być brak gasika.
 • #35
  piotrek2914
  Level 16  
  i/lub diody dwukierunkowej TRANSIL na 440V lub na inne odpowiednie. Jak jest taki zestaw RC+ D to przebicie z winy indukcyjności w zasadzie odpada. I częsty objaw załączenia triaka na stałe przestaje się pojawiać. W sumie autorowi tematu tak się chyba działo w czasie testów.
 • TermopastyTermopasty
 • #36
  y0yster
  Level 19  
  piotrek2914 wrote:
  i/lub diody dwukierunkowej TRANSIL na 440V lub na inne odpowiednie. Jak jest taki zestaw RC+ D to przebicie z winy indukcyjności w zasadzie odpada. I częsty objaw załączenia triaka na stałe przestaje się pojawiać. W sumie autorowi tematu tak się chyba działo w czasie testów.


  Problem na samym początku dotyczył tyrystora, który jak się już załączył to nie mógł się wyłączyć. Tutaj myślę, że faktycznie dodanie układu gasika w wymierny sposób mogło by pomóc. Natomiast, to co tyczy się układu z triakiem to również się on załączył, ale już na stałe. Przy pierwszej próbie tego układu najwidoczniej przeszedł przez niego za duży prąd co spowodowało jego nieodwracalne uszkodzenie. Niestety nie pamiętam modelu owego traika, tyle tylko, że był w obudowie TO-220.
 • #37
  piotrek2914
  Level 16  
  y0yster wrote:
  najwidoczniej przeszedł przez niego za duży prąd co spowodowało jego nieodwracalne uszkodzenie.

  Są dwa podstawowe typy uszkodzeń. Z reguły za duży prąd wywołuje w złączach półprzewodników skutki termiczne w tym wypalenie złącza a więc brak możliwości załączenia i uszkodzenie bramki. Za wysokie napięcie wyindukowane na odbiorniku indukcyjnym w momencie jego szybkiego wyłączenia powoduje często przebicie struktur półprzewodnikowych i w konsekwencji zwarcie np anody i katody w obydwu kierunkach. Dobrą praktyką jest stosowanie triaków czy tyrystorów na kilkukrotnie wyższe napięcie np.: dla 230V - 800 lub 1000V.
 • #38
  Ferdynand Kiepski 01
  Level 6  
  Fajne ! gratuluję pomysłu :)
 • #39
  noel200
  Level 25  
  gradek83 wrote:

  A w SSR też pewnie masz triaka

  Oczywiście. Jest nawet na schemacie. Przebicie triaka na 99% powstało przez przepięcie ze względu na indukcyjny charakter obciążenia. Wystarczyłoby dodać gasik. Ale poczytałem trochę teorii, jakieś wzory i nie ma co robić byle jak.
  Trzeba gasik dobrać dobrze. Obliczyć. Poszedłem po prostu na łatwiznę, kupiłem ssr z gwarancją i tyle.
  Omineła mnie szansa na pozyskanie nowej dawki wiedzy, ale na wszystko czasu nie mam. Trzeba wybierać.
 • #40
  1rycho
  Level 21  
  Załączanie transformatora w zgrzewarce na biegu jałowym nie stanowi żadnego zagrożenia. Zagrożeniem jest zwieranie elektrod przy załączonym transformatorze.
 • #41
  piotrek2914
  Level 16  
  Przy sterowaniu fazowym nawet mały transformator sieciowy 500W może zwariować i na biegu jałowym pobierać kilka amper, energicznie przy tym podskakując na warsztacie :-) i wyrzuca do tego esa 10A. Male obciążenie na wtórnym niweluje problem. Jeśli dostaje pełne okresy to tak, zgadzam się, nic mu nie zagraża.
 • #42
  misiek_250
  Level 19  
  Witam
  Zrobiłem zgrzewarkę na sofcie do arduino i sterowaniu na 2 tyrystorach. Działa rewelacyjnie. Jedyne co muszę zamówić to pręty fi10 tylko teraz zastanawiam się które będą lepsze, miedź czy mosiądz?
  Ponieważ po dość długim czasie niebytu w elektronice wypadłem z obiegu. Jakie koledzy byście polecili rozwiązanie?
 • #43
  noel200
  Level 25  
  Sprawdź jakie przewodnictwo elektryczne ma miedź, a jakie mosiądz. Jeżeli ten element ma przenosić obciążenia mechaniczne to miedź jest za miękka. Jeżeli będziesz puszczał przez te pręty prąd zgrzewania to mosiądz ma znacznie większą rezystancję i też odpada.
  Więc odpowiedź to: zależy.
 • #44
  mariann
  Level 36  
  Witam
  misiek_250 wrote:
  Jedyne co muszę zamówić to pręty fi10 tylko teraz zastanawiam się które będą lepsze, miedź czy mosiądz?

  Jako elektrody do zgrzewarki zastosowałem zaostrzony pręt - wałek miedziany MHY fi10. Na razie mało zgrzewałem, ale jak na razie spisują się dobrze. Nie przywierają i nie zużywają się.
  Pozdrawiam
 • #46
  timothy1989
  Level 11  
  Też kiedyś próbowałem zrobić zgrzewarkę na arduino, z załączaniem w szczycie sinusoidy, ale nie wiem czemu kod się wysypywał. Spaliło mi nawet ze dwie sztuki mini pro. Jakby ktoś chciał to mam projekt płytki kitu avt, a wsad do atmegi jest na forum, wszystko działa elegancko.