Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Li Ion - regulacja prądu i napięcia na LM317

michal16202 26 Sie 2017 18:15 555 12
  • #1 26 Sie 2017 18:15
    michal16202
    Poziom 6  

Witam, jak większość tego typu tematów rozpocznę od "przerobiłem starą wkrętarkę na li ion i jak to teraz ładować". W akumulatorze mam 4 Panasonic NCR18650B 3,6V. Chciałbym ładować to wszystko na raz, zrobiłem balancery według schematu z linku. Kolega czech oferuje też ładowarkę ale na max 3 ogniwa a ja potrzebuję na 4. Myślałem żeby to zrobić na lm317 ale mam problem, wiem jak zrobić regulację prądu i wiem jak zrobić regulację napięcia ale nie wiem jak to połączyć do kupy. Wzorowałem się na schematach z linków poniżej a konkretniej to z tych na samym dole stron.

Czeski balancer
    Regulacja prądu
    Regulacja napięcia

Mam też pytanie, Li ion ładuje się 1/10 pojemności, ten Panasonic ma 3400mAh, czyli było by 340mA a jak się to ma przy połączeniu ogniw szeregowo tak jak ja mam?

0 12
  • #2 26 Sie 2017 18:27
    Jawi_P
    Poziom 32  

Bo nigdy nic nie zrobisz sam, jeśli nie będziesz używał głowy, tylko stosował zasadę "ctrl+c/ctrl_v".
    W ogóle myślałeś nad tym balancerem? Masz na płytce 3 identyczne układy, jak się przyjrzysz, to dorysujesz sobie czwarty.
    A ja bym zakupił 4 moduły na tp4056 za 3 pln sztuka, zasilacz 5V i 2-3A i ładował tymi modułami jednocześnie 4 sztuki, jeden na każdy akumulator.
    To oczywiście nie rozwiąże problemu z rożnym rozładowaniem poszczególnych akumulatorów, bo taki problem może być, jeśli akumulatory są używane.
    Jakie masz akumulatory?

0
  • #3 26 Sie 2017 19:30
    michal16202
    Poziom 6  

Jeśli pytasz o ogniwa to mam Panasonic NCR18650B, podałem w pierwszym poście. Ogniwa są nowe, nie używane, kupione w Polsce. Jak już napisałem, balancer mam zrobiony, jest na 4 ogniwa. Nie chcę modułów, gotowych ładowarek i innych takich, mam nawet uniwersalną ładowarkę ale jest to dla mnie bardzo uciążliwe bo mam jeden akumulator do wkrętarki i muszę go co chwila rozkładać gdyż dużo na niej pracuję. Cel jest taki, połączyć na stałe ze sobą 4 ogniwa za pomocą zgrzewarki, umiejscowić to we wnętrzu akumulatora, wyprowadzić na zewnątrz pięć przewodów za pomocą gniazda DC-102 i zbudować ładowarkę.

0
  • #4 26 Sie 2017 19:47
    Freddy
    Poziom 43  

Jaki masz balanser - czy ten z czeskiej strony?

michal16202 napisał:
    wyprowadzić na zewnątrz pięć przewodów za pomocą gniazda DC-102 i zbudować ładowarkę
    Jak już się bawić i robić, to wyprowadzić jedynie dwa przewody, a całą elektronikę dać do obudowy akumulatora.,

0
  • #5 26 Sie 2017 19:56
    Jawi_P
    Poziom 32  

Zakładałem, że autor nie zmieści balancera do obudowy, bo trzymać go na zewnątrz z innego powodu to trochę bez sensu.
    Jeśli szukasz układu zasilacza do tego z odpowiednim napięciem i ograniczeniem prądowym, to zamiast lm317 użyłbym L200. Najprościej.

Dodano po 2 [minuty]:

michal16202 napisał:
    Jeśli pytasz o ogniwa to mam Panasonic NCR18650B
    Przepraszam, przegapiłem.

0
  • #7 26 Sie 2017 22:31
    Sinister
    Poziom 11  

Tylko że moduły na TP4056 mogą lekko przeładowywać aku. To już jest charakterystyka każdego egzemplarza. Jak z rezystorami 5% lub gorszymi.

Polecam to:
    http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/

Nie wygląda dobrze, tracisz trochę mocy na balansowaniu 1p, ale za to jest proste i działające. Testowałem i całkiem fajne daje efekty.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś informacje/linki dodatkowe? Jestem po prostu ciekaw. ;)

0
  • #8 26 Sie 2017 23:05
    Jawi_P
    Poziom 32  

wojtek 9007 napisał:
    Witam - tu jest to co potrzebujesz ale na 3S
    http://electronics-diy.com/electronic schematic.php?id=734
    http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/

Ale autor ma już gotowy balancer.
    Zasilanie do ładowania, można i na lm317 x2, ale po co, nie lepiej na jednym elemencie?
    Spadek na regulatorze napięcia + spadek na regulatorze prądu, niepotrzebna komplikacja i mierne parametry.

Dodano po 21 [minuty]:

Sinister napisał:

Kolejny link do balancera, tego samego zresztą, kiedy autor już ma go zrobionego.

Sinister napisał:
    Tylko że moduły na TP4056 mogą lekko przeładowywać aku. To już jest charakterystyka każdego egzemplarza. Jak z rezystorami 5% lub gorszymi.

No ładują ogniwa w zakresie 4,13 - 4,26, i istotnie to wolałbym by nie przekraczały 4,15V.
    A o których rezystorach piszesz?

0
  • #9 26 Sie 2017 23:18
    Sinister
    Poziom 11  

Myślałem nad wartościami toposzeregu. Czyli rozrzut wartości danego rezystora o dany procent.

Mój błąd z tym linkiem. Ale to jest dobry układzik, kiedy musisz powiększyć baterię o 1P, nie trzeba modyfikować balansera, tylko robisz dodatkowy mały układzik, ładujesz na celę i tyle. Oczywiście jak ma się miejsce w obudowie.

0
  • #10 26 Sie 2017 23:21
    michal16202
    Poziom 6  

Zrobiłem taki układ:
    Schemat

Mam jakis problem ze wrzuceniem obrazu. Wklejam link.

0
  • #11 26 Sie 2017 23:25
    Jawi_P
    Poziom 32  

Sinister napisał:
    Myślałem nad wartościami toposzeregu. Czyli rozrzut danego rezystora o dany procent.

A czyli porównywałeś tylko do rozrzutu jak rozumiem z rezystorami?
    Jeśli tak, to jesteś w błędzie i wprowadzasz w błąd bo wg:
    https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/datasheets/Prototyping/TP4056.pdf to jest 1,5% czyli 4,137V - 4,263V.

0
  • #12 26 Sie 2017 23:39
    Sinister
    Poziom 11  

michal16202 napisał:
    Zrobiłem taki układ:
    Schemat

Mam jakis problem ze wrzuceniem obrazu. Wklejam link.

A jakieś pytanie?
    Czytałeś?: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2276763.html

@Up

Ale to było jedynie porównanie. Nie chodziło o jakieś konkretne wartości, czy bezpośrednie przyrównanie, tylko tyle, że napięcie końca ładowania zależne jest od każdego egzemplarza, tak jak z wartościami rezystorów. Jedynie o rozrzucie pisałem. Niepotrzebnie tak to zrozumiałeś. Tyle. Źle napisałem? Mój błąd.

0
  • #13 27 Sie 2017 00:30
    michal16202
    Poziom 6  

Nie czytałem ale moim zdaniem to przerost formy nad treścią. Nie chcę robić nie wiadomo jak skomplikowanego układu żeby naładować cztery ogniwa ale i tak dzięki za układy, może się kiedyś przyda. A pytanie, co sądzicie o moim układzie, jakieś sugestie?

0