Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiostacja domowa, bez zezwoleń.

Jugernaut 02 Wrz 2017 11:36 2997 36
  • #31 02 Wrz 2017 11:36
    Novile
    Poziom 31  

qaz22 napisał:
    Do łączności na DX-ach jaka jest lepsza polaryzacja pionowa czy pozioma, chodzi oto aby uzuskac jak największy zasięg.
    Lepsza jest pozioma, bo jest"czyściej", mniej stacji a jak już ktoś jest, to nie jest to amator, tylko DX-man co go stać na sprzęt i potrafi go odpowiednio i zrobić i używać. Ale w pionowej za to mamy więcej stacji do dyspozycji i to też plus.
    Poza tym w rzadkich "Dywizjach" gdzie akurat jest "bida", ludzi nie stać często na sprzęt i nadają z byle czego i najtańszej anteny dookólnej pionowej a propagacja to wzmacnia , wtedy każdy DX jest na wagę QSL-ki, bo może się nigdy dany kraj nie powtórzyć w eterze. Najlepsza byłaby Yagi z obrotowym boomem o 90 stopni i na rotorze z pozycjonerem.Wtedy masz full wypas. Ale to trzeba i kasy i czas na budowę tego.Dlatego przeważnie się kończy na 5/8 badylu i dopałce 100/200W :).

• #32 02 Wrz 2017 19:06
    Jap
    Poziom 28  

hmmm.... a jakie ma znaczenie polaryzacja na paśmie 27MHz??? Bo kurka od ponad 20 lat jestem radioamatorem i jakoś dla KFu to nie ma dla mnie znaczenia... coś przegapiłem? Przecież fala radiowa z pasma KF jest w stanie wielokrotnie się odbić i zmienić polaryzację. Co innego dla wyższych częstotliwości - i np na 144.300 USB ciężko się robi łączności z anten pionowych ze stacjami pracującymi w poziomie. Na dzień dobry mamy jakieś 20dB w plecy. Na paśmie 70cm (430MHz) to polaryzacja ma już bardzo duże znaczenie - wie każdy kto robił łączności np przez satelity amatorskie.

Wracając do CB - ponad 99% stacji CB nadaje z anten PIONOWYCH - więc po co ładować się w koszty, w obrotnice, anteny yagi czy qubical quad. Gość chce kupić stację bazową bez zezwoleń - tu nie ma co szukać. Najlepszym rozwiązaniem jest antena 5/8 lambda (ok 6metrów długości - bo świat CB OSZALAŁ i wypisuje takie bzdury na antenach mobilnych). 5/8 lambda ma najbardziej korzystny kąt promieniowania do tzw DXów (które na paśmie CB ostatnio należą do dużych rzadkości ze względu na niekorzystny 11 letni cykl słoneczny) jak i normalnych pogaduszek na tzw fali przyziemnej (czyli stały, codzienny zasięg bez względu na warunki propagacyjne, przy których robi się tzw DXy).

Poza niewygodnym ze względu na wymiary anten CB radiem można kupić za grosze radia i zezwolenie np NAVTEX. Tam anteny mają o wiele mniejsze wymiary przy tej samej sprawności vs CB radio. Dodatkowo budowa anten kierunkowych extremalnie zwiększajacych zasięgi nie jest trudna ani kosztowna. W linii prostej łączności z mocą 4W na odległościach 40 - 60km nie są wcale osiągnięciem - oczywiście duże znaczenie ma topografia terenu.

Dodano po 57 [minuty]:

Novile napisał:
    a propagacja to wzmacnia
    Jezuuuu... co ja tu czytam.... Perpetuum mobile?

Dodano po 1 [minuty]:

Novile napisał:
    Dlatego przeważnie się kończy na 5/8 badylu i dopałce 100/200W

tak... Kolega szuka sprzętu bez zezwoleń - 100/200W dopałki...przy dozwolonych 4W AM/FM i 12W w SSB

• #33 02 Wrz 2017 20:32
    Novile
    Poziom 31  

Jap napisał:
    a jakie ma znaczenie polaryzacja na paśmie 27MHz???
    Dla mnie ma. Pisząc o tym muszę trzymać się teorii a pominąć zjawiska falowe jak dyfrakcja czy absorpcja.
    Novile napisał:
    propagacja to wzmacnia
    Oj czepiasz się.Miałem na myśli że dzięki lepszej proagacji lepiej słyszymy w naszym radiu dany sygnał..Co do "dopałek" to sam wiesz jak jest gdy chcesz się przebić na monitorze z wywołaniem.To nie KF tylko CB. Ja nie znam DX-mena co nie posiada "kaloryfera".

• #34 02 Wrz 2017 20:56
    gumisie
    Poziom 32  

Jap napisał:
    Kolega szuka sprzętu bez zezwoleń - 100/200W dopałki...przy dozwolonych 4W AM/FM i 12W w SSB
    To może coś w rodzaju (lata dziewięćdziesiąte, sprawdzone praktycznie) pięć lamp z RUBINA = 1kW (27 - 30 MHz) lub coś na trzech GU?. Super zabawa, sąsiadowi włosy się elektryzują a osoba którą ja słyszę i chcę nawiązać łączność DX_ową z nią ma SQ na maksa skręcone.

• #35 02 Wrz 2017 21:12
    Rezystor240
    Poziom 31  

gumisie napisał:
    pięć lamp z RUBINA = 1kW (27 - 30 MHz) lub coś na trzech GU?

Przy takiej mocy, kiedy zacznie modulować, sąsiad w grzejniku go usłyszy :wink:
    Lepiej nie fantazjować, a wrócić do legalnych mocy.

• #36 02 Wrz 2017 21:36
    c2h5oh
    Moderator

Szanowni Koledzy. Proszę odpowiadać na pytania Autora tematu.
    To On założył temat i on oczekuje pomocy.
    Ja rozumem, że wpadł tu Kolega qaz22 , rozwalił temat, Was poniosło i zaczęły się "opowieści dziwnej treści" i mity krążące na CB od wieków.
    Proszę zejść na ziemię i trzymać się tematu. Więcej upominać nie będę. :|

• #37 02 Wrz 2017 21:40
    gumisie
    Poziom 32  

Rezystor240 napisał:

Przy takiej mocy, kiedy zacznie modulować, sąsiad w grzejniku go usłyszy
    A babunie pewnego radia nie usłyszą, jesień za pasem, grzybobranie a tu ani jednego rydza.
    Rezystor240 napisał:
    Lepiej nie fantazjować, a wrócić do legalnych mocy.
    To nie fantazje, to tylko odpowiedz na pytanie autora tematu: "Radiostacja domowa, bez zezwoleń.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME