Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrót do pozycji domowej/początkowej(FR-A800)

retry92 28 Sie 2017 09:56 657 3
  • #1 28 Sie 2017 09:56
    retry92
    Poziom 4  

Witam,
    Mam pytanie odnośnie falownika Mitsubishi FR-A800. Interesuje mnie funkcja powrotu do pozycji początkowej. Czy ktoś robił już coś takiego ? Chodzi o to żeby silnik zawsze wracał do tej samej pozycji, niezależnie od liczby obrotów czy przerwania programu w środku jego działania.
    Falownik pracuje w trybie sterowania wektorowego(sterowanie prędkością).
    Czy wie ktoś które parametry należy ustawić żeby to zadziałało ?

EDIT.
    Chodzi o to, ze przyciskiem mam zapamietac pozycje w ktorej znajduje się wał i za pomocą drugiego przycisku mam mieć mozliwość powrotu do tej ustalonej pozycji. Na przykład- ustalam pozycje zerową --> poruszam randomowo wałem silnika ręką ---> wciskam przycisk i wał wraca na pozycje zerową.

Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam serdecznie :)

• #2 31 Sie 2017 09:16
    jamjampoland
    Poziom 14  

Cześć.
    Nie wiem jak to jest w falowniku podanym przez Ciebie, nie pracowałem nigdy z Mitsubishi. Robiłem podobną funkcje na falownikach Siemensa G120 - sterowanie wektorowe silnika asynchronicznego + enkoder + dodatek do falownika umożliwiający pozycjonowanie - podobnie jak w napędach z serii S. Czy twój układ posiada enkoder? Skoro mówisz, że chciałbyś ręką obrócić wał silnika a następnie powrócić do pozycji początkowej potrzebujesz jakieś sprzężenie zwrotne.

• #3 31 Sie 2017 09:36
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Enkoder absolutny rozróżni każdą pozycję - wtedy pożądaną (w danym miejscu) zapisać do rejestru; po mechanicznej zmianie pozycji i podaniu rozkazu "równaj" napędza wał silnikiem (falownikiem) dopóki nie zrównoważy pozycji bieżącej z zapisaną w pamięci; raczej bez PLC się nie obędzie...

• #4 31 Sie 2017 10:49
    jamjampoland
    Poziom 14  

Bez PLC się nie obejdzie? Takie układy z falownikami i silnikami asynchronicznymi najlepiej realizować bezpośrednio w falowniku(enkoder podłączony do falownika - jeżeli posiadamy taką możliwość). Enkoder wcale nie musi być absolutny - wystarczy inkrementalny A/B - tylko wtedy trzeba wyznaczać pozycję początkową po każdym zaniku zasilania (homing). Najlepiej posiadać silnik z wbudowanym enkoderem. Trzeba pamiętać, że w takim układzie pozycjonującym silnik może nagrzewać się podczas utrzymywania pozycji postojowej - należy zabezpieczyć to poprzez dodanie obcego chłodzenia i hamulca.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson