Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrót do pozycji domowej/początkowej(FR-A800)

retry92 28 Sie 2017 09:56 828 3
 • #1 28 Sie 2017 09:56
  retry92
  Poziom 5  

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie falownika Mitsubishi FR-A800. Interesuje mnie funkcja powrotu do pozycji początkowej. Czy ktoś robił już coś takiego ? Chodzi o to żeby silnik zawsze wracał do tej samej pozycji, niezależnie od liczby obrotów czy przerwania programu w środku jego działania.
  Falownik pracuje w trybie sterowania wektorowego(sterowanie prędkością).
  Czy wie ktoś które parametry należy ustawić żeby to zadziałało ?

  EDIT.
  Chodzi o to, ze przyciskiem mam zapamietac pozycje w ktorej znajduje się wał i za pomocą drugiego przycisku mam mieć mozliwość powrotu do tej ustalonej pozycji. Na przykład- ustalam pozycje zerową --> poruszam randomowo wałem silnika ręką ---> wciskam przycisk i wał wraca na pozycje zerową.

  Jakieś pomysły ?

  Pozdrawiam serdecznie :)

  0 3
 • #2 31 Sie 2017 09:16
  jamjampoland
  Poziom 14  

  Cześć.
  Nie wiem jak to jest w falowniku podanym przez Ciebie, nie pracowałem nigdy z Mitsubishi. Robiłem podobną funkcje na falownikach Siemensa G120 - sterowanie wektorowe silnika asynchronicznego + enkoder + dodatek do falownika umożliwiający pozycjonowanie - podobnie jak w napędach z serii S. Czy twój układ posiada enkoder? Skoro mówisz, że chciałbyś ręką obrócić wał silnika a następnie powrócić do pozycji początkowej potrzebujesz jakieś sprzężenie zwrotne.

  0
 • #3 31 Sie 2017 09:36
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  Enkoder absolutny rozróżni każdą pozycję - wtedy pożądaną (w danym miejscu) zapisać do rejestru; po mechanicznej zmianie pozycji i podaniu rozkazu "równaj" napędza wał silnikiem (falownikiem) dopóki nie zrównoważy pozycji bieżącej z zapisaną w pamięci; raczej bez PLC się nie obędzie...

  0
 • #4 31 Sie 2017 10:49
  jamjampoland
  Poziom 14  

  Bez PLC się nie obejdzie? Takie układy z falownikami i silnikami asynchronicznymi najlepiej realizować bezpośrednio w falowniku(enkoder podłączony do falownika - jeżeli posiadamy taką możliwość). Enkoder wcale nie musi być absolutny - wystarczy inkrementalny A/B - tylko wtedy trzeba wyznaczać pozycję początkową po każdym zaniku zasilania (homing). Najlepiej posiadać silnik z wbudowanym enkoderem. Trzeba pamiętać, że w takim układzie pozycjonującym silnik może nagrzewać się podczas utrzymywania pozycji postojowej - należy zabezpieczyć to poprzez dodanie obcego chłodzenia i hamulca.

  0