Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie podlicznika w domku drewnianym

yethwa 28 Aug 2017 10:47 1383 2
 • #1
  yethwa
  Level 13  
  Witam,
  do domku letniskowo-ogrodowego chciałbym poprowadzić prąd od sąsiada na podlicznik, 1 faza, moglibyście mi fachowcy powiedzieć jak to powinno być prawidłowo wykonane. Planuję to zrobić w następujący sposób. Kabel 3x2,5 ziemny długości jakieś 50m, dwa razy przecinany żeby doprowadzić do mnie prąd (czy to powoduje jakieś straty napięcia, natężenia? jeśli łączony będzie poprzez skręcanie), na pierwszym cięciu będzie rozgałęzienie ze światłem do altany sąsiada i dalej w moją stronę, po drodze kolejne cięcie by zamontować podlicznik po stronie sasiada przy płocie. Od podlicznika kabel biegnie do mnie pod ziemią po tylnej ścianie budynku.

  Pytania:
  - czy kabel wkopany na 30-40cm w ziemie wystarczy
  - w co włożyć kabel biegnący od gruntu po drewnianej ścianie mojego domku, są jakieś specjalne rurki zabezpieczające, czy zwykła plastikowa PVC wystarczy? Czy wchodzić z takim kablem w połowie ściany domku czy może taką rurkę ciągnąć do samej góry żeby wejść do wnętrza przy samym dachu, żeby nie leciała do niej woda, bo jeśli w pierwszym przypadku to jak takie zagięcie przed wodą zabezpieczyć, jakieś kolanko by trzeba było zrobić.
  - Jak takie przyłącze zarobić wewnątrz domku żeby to było w miarę eleganckie to znaczy zamknięte w jakieś skrzyneczce przeźroczystej, z jakimi bezpiecznikami (wyłącznik nadprądowy klasy B?), czy jakieś rozdzielnia potrzebna? Są jakieś takie kompaktowe zintegrowane rozwiązania? Jeśli dobrze rozumiem to na światło i gniazdka przydałyby się oddzielne bezpieczniki?
  - W jaką skrzynkę zamontować podlicznik po drodze do mnie. Czy to drogie takie pudełka są, czy to musi być hermetyczne jakoś?
  - Czy dla światła i gniazdek wewnątrz domku wystarczy kabel okrągły 3x1,5mm?
  - Kable wewnątrz domku do światła i gniazdek mam zamiar rozprowadzać po ścianach domku. Docelowo ściany będą ocieplone wełną drzewną, czy takie kable biegnące w takiej ocieplinie trzeba też jakoś izolować w jakichś koszulkach, rurkach itp? Jeśli tak to czy są jakieś specjalne rozwiązania izolujące taki kabel ale takie żeby bardzo przylegały do kabla, bo nie chciałbym żeby kabel który ma 0,5cm grubości wkładać w rurkę o średnicy 2cm?
  - Wszelkie instalacje będzie przeprowadzać elektryk, na razie potrzebuję informacji do zaplanowania inwestycji, kosztorysu itp.
  Bardzo bym prosił o wskazówki dla laika.
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Dlaczego nie zostawisz tego wszystkiego elektrykowi ?
  Już same założenia sposobu wykonania zasilania tej instalacji mają kilka błędów (przekrój, głębokość ułożenia, jakieś rozgałęzienia itd.)
 • #3
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Podłączanie obcych odbiorców chyba jest nielegalne z punktu widzenia ZE i dobrze byś Ty i sąsiad o tym wiedział.
  Jeśli ma to robic fachowiec to powinien wiedzieć jak wejść kablem do altany i jakiej klasy i przekroju przewody, czy rozdzielnicę zastosować.
  Tak ogólnie zastanawiam się nad sensem podłączenia podlicznika na ogrodzeniu. Logicznie i bezpieczniej by było zrobić to w altanie sąsiada za jego odbiornikami , a przed wyjściem "twojego" kabla.