Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór napędu do bramy 2-skrzydłowej.Szerokie słupki. Budżet do 2200 zł

28 Sie 2017 16:10 1443 6
  • Poziom 9  
    Poszukuję pomocy w wyborze automatyki do bramy.

Firma montująca bramę zaproponowała mi napęd z ramieniem łamanym Nice POP w cenie 3000zł - co po zweryfikowaniu odrzuciłem( m.in. ze względu na wygórowaną cenę jak i starą wersję napędu). Nie mili również żadnej alternatywy, zostało mi więc kupno napędu na własną rękę.
    Wybór nie wydawał się zbyt trudny jednakże kiedy wziąłem pod uwagę warunki jakie mam, okazuje się, że nie jest to takie proste.
    Poniżej sytuacja jaką mam:

Brama jest kuta. Skrzydło ma 165cm dł., nie jest zabudowane, wg informacji jakie otrzymałem waży do 200kg.
    Słupki mam szerokie (klinkier), brama osadzona w osi słupka.
    Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to kwota ok.2000-2200zł - powinienem chyba dostać już w miarę dobry, mało awaryjny i sprawdzony napęd za ta kwotę.

Prostym wyborem wydawał się napęd z ramieniem łamanym, jednakże obawiam się że będzie problem z funkcjonowaniem przy lewym słupku gdzie mam siatkę (przy otwieraniu siatka blokowałaby ramię). Przeszukując internet natknąłem się na hasło "ramię ślizgowe", co podobno rozwiązałoby problem, ale nigdzie czegoś takiego nie widzę.

Czy mogę liczyć na polecenie jakiegoś modelu napędu, który nie kolidowałby z tym co już jest.
  • Poziom 38  
    Mhouse WT2S, spokojnie powinien spełnić twoje oczekiwania i przy przemyślanym montażu i ustawieniu nie dotknie ci nawet siatki.
  • Poziom 13  
    Ten Mhouse WT2S, wydaje mi się za słaby, bo pracowałby na max. swoich możliwości. Dobrym rozwiązaniem będą tu siłowniki śrubowe o skoku min 400mm. Z marki Nice : WINGO 3524 lub tubowy TOO 3000, King Gates: LINEAR 400 czy Bennica: BILL 40 i jeszce FAAC 414. Ramieniówki wykluczam ze względu na ogrodzenie z siatki przy lewym słupku, jak słusznie zauważył autor.
  • Poziom 9  
    Mhouse WT2S rzeczywiście dość ciekawe rozwiązanie z tą możliwością skrócenia ramienia... ale jak zauważył jurek54 wydaje się mi, że było by to za słabe rozwiązanie. Rzut okiem na instrukcję montażu pokazuje, że dla 1,6m waga nie powinna wynosić więcej niż 120kg, co dla kutej bramy może być za mało.

Na proponowanego NICE i FAAC jako dość znane i polecane modele już patrzyłem wcześniej i miałem obawy czy nie będzie trzeba podkuć słupka, co całkowicie wykluczam, bo to estetycznie nie wygląda. Stąd też nie sądziłem że jakieś tubowe modele na szeroki słupek występują. Muszę teoretycznie zbadać sprawę, bo raczej nikt mi sprzętu nie wypożyczy :D Trzeba zerknąć na montaż i policzyć jak by to wyszło również w tych pozostałych proponowanych modelach.
    [/img]
  • Poziom 39  
    Spokojne da rade tubowy 400/500 mm. Bez żadnego podkuwania. Jak napisał wyżej Kolega:
    jurek54 napisał:
    King Gates: LINEAR 400 czy Bennica: BILL 40 i jeszce FAAC 414.

Najlepszy stosunek ceny , mocy i trwałości.
    Wingo może wymagać podkucia ( by pracował bez skoków) i ponadto będzie pracował na krótszym ramieniu skrzydła , czyli będzie bardziej obciążony.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.
    Nie ma więc większego sensu za nadto rozmyślać nad wyborem. Biorę FAAC 414.
    Ale... żeby nie było za łatwo, przeglądnąłem wszystkie instrukcje montażowe wskazanych modeli i w każdej jestem na bakier z odl. osadzenia zawiasu.
    Czy zatem dobrze myślę, jeżeli chodzi o montaż tego FAAC? Przemyślenia zaznaczyłem na niebiesko na rys.
    Kąt jaki chciałbym max. osiągnąć jest w granicach 90°-100° (więcej nie da rady - przeszkadza siatka). Z tego względu, że D wynosi 158mm, a Z to min. 45mm, to dostaję A=203mm. Aby osiągnąć kąt powyżej 90° muszę manewrować odl. B w zakresie 163-187mm (zachowując pomiędzy A i B do 40mm różnicy).
    Czy robię gdzieś błąd czy jest ok? Proszę o uwagi.
  • Poziom 39  
    Może się okazać, że nie ustawisz wymiarów idealnie wg tabeli , wiec traktuj je jako orientacyjne do których w miarę możliwości będziesz mógł się zbliżyć