Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cieknie z VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ERP

28 Sie 2017 16:17 2460 2
  • Poziom 9  
    cześć

nowy piec Immergas VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ERP, w nowym domu.
    Ponieważ wprowadzę się tam dopiero za parę miesięcy, to odłączyłem piec od zasilania 230V , żeby niepotrzebnie nie podgrzewał wody (chociaż był ustawiony na opcje SUMMER więc pewnie za dużo gazu nie zużywał) . Główny zawór dostarczający wodę do domu odkręcałem tylko raz na pare dni -na czas jak w domu prowadzone były prace wykończeniowe. Zaworów wody bezpośrednio przy piecu nie dotykałem.

Niestety któregoś dnia po odkreceniu głównego zaworu wody, z otworu w piecu kóry zaznaczyłem na zdjęciu, chlusnęło dość gwałtownie około 1 -2 litrów wody, i narobiło to sporo hałasu. Przestarszyłem się że bo do tej pory odkręcanie zaworu głównego nie powodowało takich efektów.. Na wszelki wypadek dopiero wtedy przekręciłem 3 zawory odprowadzające / doprowadzajace wode do pieca do pozycji zamknietej (na zdjęciu te 3 zawory są widoczne)

Od czasu 'chluśnięcia ' czyli od kilku dni, z zaznaczonego na zdjęciu otworu delikatnie sączy się woda, może tak pare kropli na godzinę.

dzisiaj rano jak zajrzałem w okienko gdzie pokazane jest ciśnienie wody w piecu to pokazywało 2 bary. W związku z tym że w instrukcji znalazłem info że ciśnienie powinno być 1,2 bara, to przy zamknietym głównym zaworze wody, otworzyłem 3 zawory przy piecu i spuściłem z instalacji (z zasobnika pieca ????) wodę poprzez kranik ZIMNEJ wody w garażu , chcąć zobaczyć jaki to przyniesie skutek. Z instalacji spłynęło tak max 20 litrów wody, a ciśnienienie w piecu spadło do 1,2 bara.
    Nie wiem czy to ma jakies znaczenie, ale grzejniki w domu są zdemontowane na czas malowania ścian- przy zdejmowaniu grzejników zamknięte zostały oba zawory z rurek wychodzacych ze ścian . Woda do wykańczania domu była zawsze pobierana z kraniku w garażu (zimna).

Po tym długim wstępie, prosze o informację, czy coś się popsuło w piecu, że ta woda kapie? coś namieszałem przez opisane tu działania? Jak poustawiać wszystko na czas , gdy do jesieni niepotrzebna jest ciepła woda i ogrzewanie (mam na myśli w jakich pozycjach umieścić te 3 zawory przy piecu? Czy zamykać zawór gazu, czy odłączać piec od zasilania ?? ) .Jak to zrobić żeby na jesieni wszystko ruszyło bez problemu?
    W instrukcji nie ma rysunku "od dołu' pieca, więc nawet ten otwór zaznaczony na zdjęciu nie wiem jak fachowo opisac, nie wiem do czego on służy i czemu nic do niego nie zostało podłączone. Boje się tylko że kiedyś z pieca znowu mocno chluśnie i zaleje chałupę (a póki co nieubezpieczona od zalania jest jeszcze). Nie wiem też czy po dzisiejszym obniżeniu ciśnienia z 2 barów do 1,2 będzie nadal kapało z otworu, będe mógł to sprawdzić dopiero pojutrze (inna sprawa czy popełniłem jakiś błąd że w piecu zrobiło się większe ciśnienie wody niż zalexane 1,2??). Strach dotykac tego pieca, jak się człowiek w ogóle na tym nie zna.

pozdrowienia
    M.

PS przepraszam fachowców za powyższe dyletanckie pytania i nieprofesjonalny opis, ale bardzo ten cieknący otwór mnie zaniepokoił (a szczegolnie że może z niego polecieć dużo wody w niekontrolowany sposób pod nieobecność domowników) , a sam piec to też nie jest tanie urządzenie

cieknie z VICTRIX ZEUS SUPERIOR 26 2 ERP
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Masz otwarty zawór dopuszczania wody do obiegu grzewczego (ten czarny, drugi od lewej) i po otwarciu głównego zaworu wody w budynku nagle zwiększyłeś ciśnienie w kotle powyżej 3bar, stąd wyciek z zaworu. Zamknij ten czarny zawór i powinno być ok. Jeśli sączy się z niego przy ciśnieniu 1-2bar to trzeba zawór zdemontować i wyczyścić - ale sam tego nie zrobisz.

Poza tym, nie widzę filtra na powrocie c.o. do kotła, a powinien być zamontowany, ale to już inna kwestia.
  • Poziom 9  
    dzięki za info!

Zakręciłem czarny zawór -już nic nie kapie, co prawda wciąż można wyczuć w otworze wilgoć ale krople nie spadają.
    Podsumowując, jeśli ciepłej wody/ ogrzewania nie potrzebuję dłuższy czas, odłączam kocioł od 230V, zakręcam 3 zawory - te czerwone ze zdjęcia + 1 czarny dopuszczania wody do obiegu grzewczego , ewentualnie gaz, i powinno być ok?

o brak filtru powrotnego podpytam dewelopera (a wcześniej sprawdzę czy sąsiedzi go również nie mają - osiedle domków szeregowych -wszytko budowane i instalowane według jednej "sztancy")

pozdrowienia

Marcin

mauri_b napisał:
    Masz otwarty zawór dopuszczania wody do obiegu grzewczego (ten czarny, drugi od lewej) i po otwarciu głównego zaworu wody w budynku nagle zwiększyłeś ciśnienie w kotle powyżej 3bar, stąd wyciek z zaworu. Zamknij ten czarny zawór i powinno być ok. Jeśli sączy się z niego przy ciśnieniu 1-2bar to trzeba zawór zdemontować i wyczyścić - ale sam tego nie zrobisz.

Poza tym, nie widzę filtra na powrocie c.o. do kotła, a powinien być zamontowany, ale to już inna kwestia.