Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie gniazdka RCD Dla pralki/zmywarki

sanfran 29 Sie 2017 12:38 1266 24
  • #1 29 Sie 2017 12:38
    sanfran
    Poziom 35  

Rzecz sie dzieje w UK. W kuchni mam pralkę i zmywarkę i zastanawiam się nad wymianą zwykłego gniazdka zasilającego te sprzęty na takie gniazdko z RCD:

Czy coś takiego ma sens i zwiększy bezpieczeństwo?

Typ sieci: jednofazowa TN-CS, rozdzielenie PE od N przed licznikiem, główny bezpiecznik jest tylko na L.

0 24
  • #5 29 Sie 2017 12:59
    sanfran
    Poziom 35  

Niestety, jest tak jak piszę.

Na górnym jest jeżyk w puszce, na dolnym cała rozdzielka.
    RCD poniżej puszki wychodzi z bezpiecznika 5A i wraca na oświetlenie. Jest to wymóg, gdyż sufity są dosyć niskie.

Jedynie, co do tej plątaniny dołożyłem to ogrzewanie podłogowe z zegarem oraz gniazdko do spawarki.

0
  • #7 29 Sie 2017 13:22
    sanfran
    Poziom 35  

W planach, ale nie od razu.
    Najpierw skupmy się nad sensem i celowością gniazdka RCD przed kuchennymi AGD

0
  • #9 29 Sie 2017 13:48
    sanfran
    Poziom 35  

Dziękuję. Temat zostawię otwarty jeszcze przez kilka dni na wypadek wpisów kolegów.

0
  • #10 29 Sie 2017 20:32
    danielkk
    Poziom 31  

RCD gniazdo możesz zastosować nie ma żadnych przeciwskazań, a za 80£ możesz całość wymienić i będzie po problemie.

0
  • #11 29 Sie 2017 21:02
    sanfran
    Poziom 35  

No nie tak do końca. Trzeba by wymienić całą skrzynkę, bo obecna jest stara i ma stare mocowania bezpieczników. A przed wymianą skrzynki należy odłączyć zabezpieczenie przedlicznikowe, a potem je założyć z powrotem i zaplombować.
    A ja za bardzo nie wiem jak to się tu załatwia.

0
  • #12 29 Sie 2017 21:39
    danielkk
    Poziom 31  

Wystarczy zadzwonić do dostawcy energii, że wymieniasz rozdzielnię i musisz wyciągnąć bezpiecznik i po kłopocie.

0
  • #13 29 Sie 2017 21:46
    kkas12
    Poziom 41  

Raczej na pewno nie.
    Najpierw zobacz skąd kolega pisze.
    Bo tam tego typu sprawami zajmują się firmy posiadające certyfikat uznawany przez dostawcę energii.
    Tak jest przynajmniej w Irlandii i nie sądzę by w UK było inaczej.

0
  • #14 29 Sie 2017 21:49
    danielkk
    Poziom 31  

To napiszę tak, że chodzi mi o elektryka bądz firmę która w Twoim imieniu tam zadzwoni i to załatwi.

0
  • #16 29 Sie 2017 22:11
    sanfran
    Poziom 35  

Takie usługi są drogie (nawet kilkaset GBP), a znajomego elektryka nie mam.
    Więc staram się usprawniać własnym sumptem, to co mogę.

0
  • #17 30 Sie 2017 19:34
    danielkk
    Poziom 31  

Cena za wymianę nie powinna przekraczać 300?, jedno gniazdo RCD kosztuje ok 15?, jak wymienisz 10 to już masz połowę rozdzielni.

0
  • #18 30 Sie 2017 20:02
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sanfran napisał:
    przed wymianą skrzynki należy odłączyć zabezpieczenie przedlicznikowe, a potem je założyć z powrotem i zaplombować.
    Dobry elektryk poradzi sobie bez odłączenia zabezpieczenia przedlicznikowego. Nie polecam tego laikowi.

1
  • #19 07 Wrz 2017 20:25
    sanfran
    Poziom 35  

Nie zgodzę się na coś takiego. Domek drewniany, a zabezpieczenie wejściowe 100A.
    Chcę tam jeszcze pomieszkać.
    Jakakolwiek manipulacja przy wylaczniku głównym możliwa jedynie z pełnym odłączeniem zasilania.

0
  • #21 07 Wrz 2017 21:14
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sanfran napisał:
    Nie zgodzę się na coś takiego.
    Nie wiem na co się nie zgodzisz.

sanfran napisał:
    Domek drewniany, a zabezpieczenie wejściowe 100A.
    Jesteś tego pewny, że 100A?

sanfran napisał:
    Chcę tam jeszcze pomieszkać.
    Ale w czym masz problem? Czasami trzeba pracować "pod napięciem". Dobry elektryk ma odpowiednie narzędzia (rękawice, buty dielektryczne) i przede wszystkim rozum i odpowiednie narzędzia.

sanfran napisał:
    Jakakolwiek manipulacja przy wylaczniku głównym możliwa jedynie z pełnym odłączeniem zasilania.
    Tak jest najbezpieczniej ale nie zawsze możliwe.

0
  • #22 07 Wrz 2017 21:19
    sanfran
    Poziom 35  

Tak, jestem pewny 100A. Dowiedziałem się od elektryka, gdy wymieniał licznik, dał mi bezpiecznik do pooglądania.

Poza tym raczej nie znajdzie się tu żaden kozak, który by się zabrał za wymianę tablicy pod napięciem. Wszechwładne Health and Safety First! jak to powiedziała zakonnica zakładając prezerwatywę na świecę.

0
  • #23 07 Wrz 2017 23:02
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Zadzwoń do dostawcy prądu. Jeżeli będziesz przekonywujący że jesteś kwalifikowanym (albo zrzeszonym z NIECEI czy tp) elektrykiem, pozwolą ci zdjąć plombę z głównego bezpiecznika. Może nawet z licznika, jeżeli przekonasz ich że musisz wymienić meter tiles. Potem po pracach dzwonisz znowu i ktoś tam przy okazji zajrzy zacisnąć nowe. Przy okazji na przyszłość między cut-out a licznik wstaw rozłącznik izolujący DP

0
  • Pomocny post
    #24 08 Wrz 2017 00:00
    CYRUS2
    Poziom 35  

Czy instalacja bez RCD stanowi zagrożenie - jest niebezpieczna ?
    Jest bezpieczna i nie stanowi zagrożenia.

kkas12 napisał:
    A w tablicy nie ma RCD?
    sanfran napisał:
    Nie ma. RCD jest tylko na oświetlenie.
    Jako zabezpieiczenie użytkownika, jeżeli niostrożnie (pod napięciem)wymienia żarówkę.
    Przed czym zabezpiecza RCD ?
    Norma 60364-4-41 2000:
    RCD uzupełnia ochronę w przypadku nieostrożności użytkowników.

Żaden z istniejących obecnie u kolegi środków ochrony przed porażeniem nie wymaga uzupełnienia.
    Co nie oznacza, że nie można zamontować dodatkowego - na wypadek nieostrożności użytkowników - rozumianej jako łamanie zasad bezpiecznej obsługi sprzętu.
    kkas12 napisał:
    Sens i celowość nie podlega dyskusji.
    Gdyby nie podlegała dyskusji, to byłby nakaz odgóny – obligatoryjnej modernizacji wszystkich instalacji - nakaz doinstalowania RCD.

0